Ředitel svitavské agrární komory Josef Gracias tvrdí, že ve svitavském okrese se většinou domluví. Podle něho by ale měl škody na sebe vzít stát.

Škody na polích způsobuje hlavně černá zvěř. S náhradami škod je ale problém a mezi zemědělce a myslivce to vnáší nesváry. „Zbytečně se dohadujeme, přitom hlavní odpovědnost by měl nést stát a měl by také garantovat náhradu škod zemědělcům. Drobné spolky, jako jsou myslivci, nemají tolik možností, jak škody, které způsobí zvěř, zemědělcům nahradit,“ míní Josef Gracias, ředitel Agrární komory ve Svitavách.

V poslední době zaznamenali rolníci větší výskyt černé zvěře. Stáda jim ničí čerstvě osetá pole. „Nejvíce si oblíbila zvěř kukuřici. Vzrostlá jim skýtá útočiště. Po vysetí dělají velké škody, protože se krmí osivem a na polích, kde byla v minulém roce kukuřice, se dostávají k zaoraným zbytkům,“ vysvětluje Josef Gracias.

Zemědělci i myslivci se snaží pole hlídat, ale hektarů je příliš mnoho. „Musíme věřit, že se zvěř zaběhne jinam a náš okres mine,“ podotýká ředitel agrární komory.

Rolníci se navíc nemohou proti škodám zvěře pojistit. Peníze od myslivců ale nevymáhají. „Řešíme to dohodou a vzájemnou pomocí. Na náhradě škody se proto domlouváme s myslivci většinou ve formě naturálií,“ dodává Josef Gracias.

(ik, ap)