Divák má možnost volby příjmu mezi satelitní televizí a televizí s běžnou anténou. Obě technologie jsou dnes k dispozici jak v analogové, tak digitální podobě. Evropská unie by chtěla mít do roku 2012 zavedenou digitální televizi do té míry, aby mohla být analogová televize odpojena. Sledujeme–li současný vývoj, tento termín se jeví nereálný a nesplnitelný.

„Celkovou výhodou digitální televize je vyšší počet vysílaných programů a digitální kvalita,“ uvedl Miroslav Rychecký z firmy Digitální televize. Digitální satelitní televize je šířena přes družice a přijímána pomocí paraboly. K jejímu příjmu je nutný satelitní komplet. Výhodou je pokrytí téměř všude, možnost příjmu všech českých kanálů a mnoho mezinárodních programů nebo širokopásmový přístup k internetu. Ze všech nabízených způsobů příjmu může satelit nabídnout nejvíce.

„Jeho nevýhodou je vyšší vstupní investice za satelitní komplet a potřebné místo na domě pro umístění satelitního talíře,“ dodal Miroslav Ry checký. Satelitní komplet, což je parabola, přijímač a přístupová karta, můžete pořídit již od tří tisíc.

V České republice má satelitní příjem v současné době přibližně 453 000 domácností. U příjmu digitální satelitní televize je podíl již 23 procent, což znamená, že příjem je na vzestupu. Například satelity Astra garantují spolehlivý přenos televizních služeb, neboť jsou navrženy pro vysílání přímo do domácností. Další možností je digitální terestrická televize.

Ta je šířena pozemní cestou, prostřednictvím vysílačů, které vysílají signál do bližšího okolí. K jejímu příjmu je nutné se nacházet v místě pokrytí, mít anténu a set–top–box. „Ten se dá pořídit už od jednoho tisíce korun. Nevýhodou je nedostatečné pokrytí v ČR a snaha Novy s Primou její nástup co nejvíce zablokovat, naopak výhodou jsou minimální vstupní náklady,“ objasnil Miroslav Rychecký.

V Královéhradeckém kraji zemská digitální televize zatím není dostupná, proto satelitní příjem je nejlepší řešení. Nabídka digitální terestrické televize je v ČR omezena. V některých regionech dokonce chybí české programy. Pro příjem signálu pro digitální terestrickou televizi musí divák investovat do přijímače a antény.

Televizní provozovatel musí investovat do vybudování zemských digitálních vysílačů. Je třeba zdůraznit, že více než polovina území naší republiky stále není pokryta zemským digitálním signálem. Lze proto očekávat podstatné zdržení celoplošného pokrytí.