Právě tyto atributy ale zaměstnavatel vyžaduje. Jak tedy získat potřebnou praxi, když vás bez ní nikde nevezmou?

Na tuto otázku chce odpovědět projekt Fondu dalšího vzdělávání, příspěvkové organizace ministerstva práce a sociálních věcí. Projekt Stáže ve firmách zprostředkovává absolventům stáž ve firmách, které podnikají v jejich oboru. Absolventi si ověří dovednosti a získají zkušenosti, firmy na oplátku  získají pomoc a možné budoucí zaměstnance.

„Stáže ve firmách pomáhají nezaměstnaným i v Pardubickém kraji, kde míra nezaměstnanosti v březnu dosáhla skoro osmi procent. Bez práce je přes sedmadvacet tisíc lidí," vysvětlila za organizátory Barbora Umancová.

ale nejsou určeny jen čerstvým absolventům škol. Praxi mohou najít i dlouhodobě nezaměstnaní či ženy po rodičovské dovolené. Ověří si tak, co je v oboru nového a jiného, připomenou si, co už třeba pozapomněli.

Výhody pro zájemce o stáž jsou tedy jasné. Nejen ti ale mají díky projektu zisk. Spolupráce je totiž výhodná i pro poskytovatele stáží, kteří díky ní mohou nalézt vhodné zaměstnance a hned si je vyzkoušet. Navíc jim jsou proplaceny náklady na stáž.
„Téměř čtyřicet procent stážistů se osvědčilo a poskytovatel jim nabídl další spolupráci," uvedla pozitivní výsledky Barbora Umancová.

O nabídku stáží je velký zájem. Za dobu fungování projektu, tedy za rok a půl, se do něj zapojilo více než čtyřiatřicet tisíc zájemců a přes devět tisíc poskytovatelů. V Pardubickém kraji je zájemců zatím přes dva tisíce a poskytovatelů dvě stě čtyřicet.
„Velký zájem o stáže překonal naše očekávání. Jsme rádi, že nám rozpočtové možnosti dovolí realizovat více stáží, než je deklarováno. Podle našich odhadů uskutečníme celorepublikově přes šest tisíc stáží," pochlubila se s výsledky manažerka projektu Kateřina Šímová.

absolventi stáží získají potvrzení  o nabytých zkušenostech ve formě certifikátu Europass, který je uznáván po celé Evropské unii. „Do projektu se stále ještě mohou hlásit zájemci. Na webových stránkách jsou vypsány aktuální nabídky," dodala Barbora Umancová.

Najít potřebnou praxi tedy není zase tak těžké. Stačí se přihlásit, vyplnit potřebné údaje, a pokud budete mít štěstí, třeba si za pár měsíců odnesete Europass i vy.

(kd)