Ve Svitavách se v září dal zakoupit jeden rohlík za 1,50 Kč, tento týden je běžná cena o korunu vyšší. V případě, že sníte jeden rohlík denně, bude vaše peněženka za jeden měsíc o 30 Kč lehčí. To znamená, že až do října jste si za stejné peníze mohli do nákupního košíku přihodit podle toho, kde jste nakupovali, 2 až 3 litry mléka nebo 250g balení kvalitního másla.

Začátkem listopadu se objevily informace o postupném zdražování především mléčných výrobků, které předpokládaly, že cena másla se po Novém roce vyhoupne až na šedesát korun. To se naštěstí nepotvrdilo a naopak dnes lze koupit máslo z Olomouce o 5 Kč levněji než v druhé polovině listopadu. Nabízí se otázka, zdali před Vánoci obchodníci nezneužili avizovaného navýšení cen k pěkným tržbám za sváteční nákupy.

„Zdražování se mě dotýká, ale nejsem z těch, které si vedou přesné domácí účetnictví. Jíst se musí, a tak nad cenami raději moc nepřemýšlím,“ říká důchodkyně Lydie Tichá ze Svitav a dodává: „ Zvýšení cen jsem poznala především na chlebu. Ještě začátkem listopadu se dal koupit do 23 Kč, ale dnes zaplatíte téměř 30 Kč .“ Kupodivu téměř na stejné úrovni se drží maso. Ceny se liší u jednotlivých obchodníků jen minimálně.

Staré přísloví říká: „Dá-li muž do kuchyně málo peněz, volá se z kuchyně jen mnoho nejez.“ Z toho vyplývá, že bychom v tomto roce měli vydělat minimálně o tolik peněz více, o kolik více necháme v pokladnách obchodníků, nebo budeme muset nakupovat méně a s větší rozvahou.