„Přepadovkám“ cizinecké policie, celní správy či úřadu práce čelí nejedna firma na Blanensku, která zaměstnává cizince. Kontroloři před týdnem vyhostili jednoho Ukrajince. Za poslední dva měsíce ještě přistihli cizince při přestupcích a rozdávali pokuty. Zahraniční pracanti nejčastěji nemají vyřízené zdravotní pojištění. Další nesrovnalosti vypátrali lidé z pracovního úřadu.

O tom, že spousta cizinců pracuje na fotovoltaické elektrárně v Ráječku, si šuškají tamní obyvatelé. „Dokonce viděli některé zaměstnance, jak přelézají plot a utíkají pryč do lesů a uličkami do Ráječka, když má přijet kontrola. Určitě tam pracují nelegálně,“ uvedl jeden z Ráječkovských, který si nepřál zveřejnit své jméno.

K rozestavěné elektrárně cizinecká policie vyrazila za poslední dobu několikrát. „Když tam byli naši lidé v říjnu, potkali se jen s vrátným. Nevšimli si ale, že by někdo dával zaměstnancům signály a ti pak utíkali pryč,“ řekl mluvčí cizinecké policie Roman Pittner. Podle něj se policisté vrátili na místo zhruba před týdnem. Tehdy tam zkontrolovali asi třicet cizinců. „Většina z nich je z Ukrajiny, pak v Ráječku pracuje pár Slováků a jeden Polák. Policisté zjistili, že jeden ukrajinský pracovník je tu nelegálně. Proto jej odvedli a vyhostili ze země,“ přiblížil Pittner s tím, že muži zákona rozdali několika cizincům ještě blokové pokuty za drobné přestupky. „Nejčastěji se provinili tím, že neměli vyřízené zdravotní pojištění, jiní u sebe neměli doklady. Naši lidé je tedy předvedli, ověřili a zase pustili,“ tlumočil Pittner. Každý z cizinců tak za pokutu zaplatil do tisíce korun. U závažnějšího přestupku by sáhli do kapsy pro tři tisíce. Fotovoltaické elektrárny si policisté vytipovávají po celé České republice. Ve většině z nich totiž pracují cizinci.

Pod dohledem jsou na Blanensku i nejrůznější výrobny. V říjnu se vydala cizinecká policie ještě do Druhé slévárny Blansko, kde pracuje sedm lidí z Ukrajiny. „Bylo tam vše v pořádku. S úřadem práce policisté kontrolovali také Itab v Boskovicích. Z pohledu policie tam nebyl problém, přestupky ale musel řešit pracovní úřad,“ dodal Pittner.

Petr Jakubec, který za pracovní úřad kontroly na Blanensku provádí, nemůže o řešených případech médiím podávat zprávu. „Za říjen jsme se pustili do čtyř kontrol. Nebudu ale prozrazovat kde. Zjistili jsme nesrovnalosti v sedmi případech, které postupují do správního řízení. Většinou jde o to, že nebyly splněny informační povinnosti. Pracovní agentury totiž někdy nenahlásí zaměstnance z Evropské unie na Úřad práce a ani je neodhlásí,“ upřesnil Jakubec s tím, že tak riskují pokutu.

Na namátkové kontroly jsou zvyklí třeba zaměstnanci společnosti Apos, která sídlí v Blansku. Podle tamního ředitele Miroslava Růžičky přijeli naposledy před dvěma týdny celníci. Ti vejdou do budovy a popovídají se zahraničními pracovníky, jiní hlídají u vchodu, kdyby chtěl někdo utéct. „Žádný problém u nás nebyl. Snažíme se mít všechno v pořádku. Na kontroly mají policie i stát právo. Pokud firma zaměstnává cizince, musí s tím počítat,“ míní Růžička. Většina cizinců, kteří v Aposu pracují, jsou z Mongolska.