Stát prý vymýšlí hlouposti. „Peníze mu utíkají úplně jinde, ale Babiš se rozhodl, že nejdřív se bude snažit je získat na nás," stěžuje si provozovatel hospůdky v Pardubicích, který si nepřál zveřejnit své jméno.
Na druhé straně ale velké restaurace a hotely s novým opatřením problém nemají. Potvrzuje to prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek.

„Ohlasy se různí, ale většina našich členů elektronickou evidenci tržeb podporuje, protože by měla nastavit stejnou startovní čáru. Je ale třeba říci, že evidenci podporujeme pouze za předpokladu, že bude aplikována na všechny obory podnikání. Nedovedeme si představit, že by z toho měli vypadnout všichni a dopadlo by to jen na restaurace a hotely," uvedl.

Pokud někdo říká, že ho evidence tržeb poškodí, zavání to podle Stárka spíše onou šedou ekonomikou. „Je ale důležité, aby se stát zamyslel nad tím, jak se dnes v Česku podniká," podotkl Stárek.

Právě u restauratérů se s elektronickou evidencí tržeb, která nahradí dřívější obdobu registračních pokladen, začne nejdřív. Do systému by mělo být postupně zařazeno 300 tisíc živnostníků, neměl by se týkat drobných řemeslníků a zřejmě ani občasných prodejců na trzích.

Většina podnikatelů se ale novinky přesto bojí. Potvrdil to i nedávný průzkum ČSOB. Podle něj s ní nesouhlasí 61 procent podniků. „Mezi firmami panuje nervozita, obávají se nárůstu administrativy a finančních nákladů," uvedl Petr Manda z ČSOB.
Tyto obavy ale úředníci berních úřadu vyvracejí. „Elektronickou evidenci tržeb zvládne i chytrý telefon," řekla mluvčí hradeckého krajského finančního úřadu Romana Barešová.

Podnikatelé si v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb navíc budou moci odečíst z daní pět tisíc korun, aby se jim tak kompenzovaly zvýšené náklady.

Obavy přesto přetrvávají zejména u nejmenších živnostníků na venkově. . „Řada jich má zcela minimální obrat. Například hostinští, do jejichž hospůdek přijde ve všední den sotva pět lidí a o víkendu dalších dvacet. Ti se možná raději se svou živností rozloučí," domnívá se starosta Miřetic na Chrudimsku Jaroslav Chour.

Pravicová opozice už spustila protestní kampaň proti zavádění „registračních pokladen". Podle ní tento krok nezlepší výběr daní, ale povede ke zdražování a úbytku mnoha živnostníků.

I tato kampaň, jejímž autorem je ODS, se však setkala s kontroverzním přijetím, stejně jako naopak záměr elektronické evidence tržeb. Dokládá to i diskuse na webu Deníku.

Pro & proti
„Samozřejmě to je populistický nesmysl. Bude to kšeft pro prodejce této techniky a zvýší počet úředníků. Již nyní si přirozenou cestou každý větší soukromník pokladny sám pořizuje, aby mu nekradli zaměstnanci a postupně by si je pořídil přirozenou cestou každý."
Jaroslav Novák

„Ze zkušenosti mohu říci, že 70 procent živnostníků navrhuje cenu bez dokladu a s dokladem. Při počtu drobných živnostníků tudy utíkají pěkné peníze. Takže ODS se odporem k elektronické evidenci tržeb uchází o hlasy podvodníků."
B. Pejcha