„Práce jsou teprve na začátku a v plánu máme několik lokací. Pracujeme kolem medlešické křižovatky, vestecké křižovatky a na konci eskapády na Chrudim,“ konstatoval Jan Musil, vedoucí oddělení sbírek Regionálního muzea Chrudim.

V blízkosti proslulé křižovatky smrti u Medlešic začaly práce jako první. Těžká technika již z místa odjela a nahradili ji studenti. V sousedství silnice bagry odhrnuly tři metry široké svrchní vrstvy půdy, pod kterými teď studenti pardubické univerzity hledají stopy dávného osídlení.

Stopy osídlení

„Je známo, že zde osídlení bylo. Jsou to místa, kde se dají nějaké nálezy předpokládat. Pravděpodobné je, že narazíme na předměty či stopy budov z období neolitu, starší doby bronzové, Slezsko–Platěnické kultury či raného středověku. Oblast zřejmě nebude tak bohatá, jak bylo naleziště v Mikulovicích, ale výzkumy jsou teprve na samotném začátku, takže kdo ví,“ uvedl Musil.

„U Medlešic jsme zatím narazili na několik kůlových jamek, což jsou pozůstatky domů. Ty nám mohou pomoci s určením jejich půdorysu a v současné době zde ještě máme zřejmě nález pece, zatím ale bez jakékoliv datace,“ uvedly studentky třetího ročníku oboru Ochrany hmotných památek Iva Jaklová a Jana Řehounková, které se svými spolužáky pracují celý den na výkopech pod vedením zkušených archeologů.