Hlasujte v anketě vpravo: Kdy přestanete kupovat benzin?

Výrazné zdražení motorové nafty nutí dopravce zvyšovat také ceny především u tuzemské přepravy. „Drahá nafta zvýšila cenu za dopravu o korunu až 1,50 za kilometr,“ potvrzuje majitel cestovní kanceláře Ladislav Cacek. Přesto se v nadcházející turistické sezoně ceny u hromadných zájezdů s autokarovou dopravou nezvýší. Ceny last minutů se však kvůli drahé naftě nebudou prodávat tak levně jako loni.

Zvýšené náklady na obdělávání zemědělské půdy se odrazí v cenách produktů a zabrzdí růst mezd v zemědělství. Zemědělci zaznamenali 25procentní meziroční nárůst cen nafty, což je zhruba o osm korun na litr. „Obděláváme necelé dva tisíce hektarů půdy v Bystrém, Jedlové, Trpíně a Hartmanicích. Pro klasickou rostlinnou výrobu potřebujeme 150 litrů nafty na hektar,“ konstatuje Jiří Luňáček ze společnosti Agro Vysočina Bystré. Sadaře a zelináře zdražování pohonných hmot ovlivní ještě více.

Někteří motoristé si proto řekli, že benzin už do aut čepovat nebudou. Nechají si vůz přestavět tzv. na plyn. Autoservisy hlásí zájem u tuto službu.Nebližší specializované pracoviště je v Chocni. Přestavba aut na plyn jde u benzinových aut, ale vyplatí se tomu, kdo jezdí denně. U zahraničních aut se cena pohybuje okolo padesáti tisíc korun, u felicie do dvaceti,“ vysvětluje automechanik Martin Nádvorník.

Tradičně nejlevnější benzín je v Janově u čerpací stanice Unicorn. Natural zde koupíte ještě za 30,80 korun. U Unicornu zatím nepřekročila cena nafty 33,50 korun. Navíc pro nenáročné majitele vozidel s dieslovými motory nabízí směsnou naftu, která obsahuje určitý poměr bio složky za 29,40 korun za litr.
Občas má akční slevy i čerpací stanice Ahold u Hypernovy. Zákazník si může zjistit aktuální ceny na bezplatném telefonním čísle uvedeném na webových stránkách společnosti. V tomto týdnu se zde dal zakoupit benzin Natural 95 za 32, 50 korun a nafta za 34, 90 korun. Jako jeden z mála prodejců nabízí i benzin Special, jehož cena je shodná s Naturalem. Těsně za hranicí svitavského okresu nad všemi jednoznačně vítězí čerpací stanice na Kujebině mezi Litomyšlí a Vysokým Mýtem.
Dražší pohonné hmotyv okrese prodává Benzina, a to především v Poličce a ve Svitavách. Zřejmě na dobře zaplacenou kvalitu si potrpí i poličský Shell, který má ceny poměrně stabilní. Za to si zákazník může být poměrně jist, že jsou poněkud vyšší. Diesel zde načepujete za 33,50 a Natural za 33,70 korun. Shellovy speciály s názvem v–power jsou ještě o korunu a 60 haléřů dražší, tudíž dieslového miláčka můžete nakrmit litrem za 37 korun.