VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zprofesionalizovat chod klubu po všech stránkách

Svitavy /ROZHOVOR/ – V první polovině srpna zahájí svitavští Dekstone Tuři společnou část přípravy na Kooperativa NBL. Do té doby se budou členové týmu, který bude mít nesporně značné ambice, připravovat individuálně. Trenér LUBOMÍR RŮŽIČKA chce mít co nejdříve jasno o složení družstva, které bude Svitavy reprezentovat.

17.6.2017
SDÍLEJ:

Kouč Svitav a asistent trenéra české reprezentace Lubomír Růžička (uprostřed).Foto: Eduard Hromadník

K těm, kteří jsou nyní pod smlouvou, by v brzké době měli přibýt další čtyři. Posílen bude také realizační tým s jasným cílem posunout fungování klubu zase výše. Je zřejmé, že svitavský příznivec se bude mít nač těšit, rodí se totiž kolektiv, který je předurčen k tomu, aby hrál v lize významnou roli.

Pane trenére, už jste vstřebal svoje pocity po uplynulém poměrně úspěšném ročníku?
Ano. Sezona je již za námi. Po čtvrtfinálovém vyřazení jsme si tady v klubu dali týden volno a potom jsme se už začali připravovat na sezonu nadcházející.

Nastanou před novou sezonou Kooperativa NBL nějaké změny v realizačním týmu?
Pro mě jako hlavního trenéra nastanou zásadní změny. Dohodli jsme se na plném úvazku s Luďkem Olbertem, který bude zastávat pozici fyzioterapeuta a maséra. O hráče bude pečovat 24 hodin denně, což je skvělá zpráva. Ke mně a k Lukášovi přibude externí kondiční trenér. U týmu by měl pracovat především v srpnu a poté jednou až dvakrát týdně. Dále budeme spolupracovat s nutriční specialistkou a také s Aplikačním centrem BALUO sídlící v universitním komplexu v Olomouci. Tam hráči podstoupí různé testy, například složení těla, svalová dysbalance, VO2MAX a podobně. Snažíme se zkrátka zprofesionalizovat chod klubu po všech stránkách.

Je v tuto chvíli jasné, kdo ve Svitavách nebude dál hrát?
Pokračovat nebudou Petr Andres a Martin Bašta. Musím říci, že s oběma hráči jsem byl v úzkém kontaktu v posledních několika týdnech a po mnoha rozhovorech jsme se rozhodli, že se naše cesty rozejdou. Oběma hráčům bych chtěl moc poděkovat za předvedené výkony v dresu Svitav. Oba vyslovili přání být v trošku jiných rolích, než v kterých by zde byli v nadcházející sezoně. Já to musím plně respektovat. Probírali jsme jejich budoucnost a pevně věřím, že budeme i nadále v kontaktu. Přeji jim všechno dobré v jejich osobních, stejně jako ve sportovních životech.

Tým doplnil velezkušený Luboš Stria. Dále se vedení podařilo udržet americkou dvojici Roseboro – Smithson. Jste se stavbou týmu spokojený?
Jsem i nejsem. Nejraději bych měl v týmu podepsaných všech dvanáct hráčů. Nejdříve jsme se snažili, abychom tady udrželi Bryana a Bretta. Dále jsme do týmu angažovali Luboše Striu, který má stále ještě co nabídnout. V hledáčku nyní máme čtyři jména, která si nechám pro sebe. Pokud jednání dopadnou podle představ, půjde o čtyři české basketbalisty, případně tři české a jednoho ze zahraničí.

Vize je tedy taková, že v týmu uvidíme více českých jmen?
Přesně tak. My se teď budeme snažit podepsat také mladší hráče, kteří budou mít dlouhodobou smlouvu. Generace hráčů okolo Pavla Slezáka, Luboše Strii, pak i Jirky Jelínka, Romana Marka, bude stárnout. Tito hráči by vedle nich měli sbírat zkušenosti a třeba je za pár let nahradit. Budeme se vždy snažit udržet osm až deset hráčů a potom kádr jenom kosmeticky upravovat. To bude náš interní cíl.

Jaký bude vypadat plán letní přípravy svitavských Turů? Které zajímavé soupeře chystáte pro herní zkoušky?
Vzhledem k tomu, že ve Svitavách máme skvělé podmínky, jako například stadion, posilovací a regenerační linky a bazén, tak se celá příprava odehraje ve Svitavách. Přípravu začneme 8. srpna. Poté bude následovat blok přípravy dlouhý sedm a půl týdne. Přípravná utkání se plánují v blízké dojezdové vzdálenosti, jako třeba Slovensko, Rakousko nebo také Polsko. Snažíme se připravit i domácí turnaj. Momentálně ladíme detaily turnaje. Byl by to takový „pamlsek" pro svitavské fanoušky. Všechny zúčastněné týmy by měly být ze zahraničí. Tento domácí turnaj by tak pro nás byla vrcholem letního přípravného období..

Vás osobně čeká s českým národním týmem v první polovině září mistrovství Evropy, jehož základní část odehraje reprezentace v Rumunsku. Jak se na šampionát těšíte?
Těším se moc. Bude to trošku jiná práce než v pozici hlavního trenéra. Myslím si, že letos je to okořeněné tím, že se pozměnil realizační tým. Máme nového vedoucího týmu, nového asistenta trenéra Luboše Bartoně, který nahradil Pavla Beneše. Těším se tak na spoustu nových tváří. Také se těším na staré známé: hlavního trenéra Ronena Ginzburga či Michala Šoba. Neméně dobrá parta je i v šatně okolo kapitána Jirky Welsche. Mistrovství Evropy je pro všechny zúčastněné svátkem, ale zároveň i závazkem, abychom postoupili ze skupiny, jak se povedlo v roce 2015.  (ste, rh)

Autor: Redakce

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Extraligový bowlingový tým ABB Vidlatá Seč.

Bowling: „Na soupeře pořád stačíme“

ŽÁCI ZE ZÁKLADNÍ ŠKOLY KOROUHEVs paní učitelkou Lenkou Urbanovou. Do třídy chodí: Lucie Straková, Barbora Sionová, Viktorie Petrová, Lucie Hegrová, Anežka Jarochová, Vojtěch Harašta, Lukáš Fizer, Jakub Šindelka, David Šikula, Marek Tóth a Tadeáš Šťastný.

Naši prvňáci ze Základní školy Korouhev

Lépe, než sami čekali. Nováček v silné konkurenci obstál

Kunčina – Sedm vítězství, jednadvacet bodů, pozice v klidném středu tabulky. Co by za tato čísla většina regionálních fotbalových týmů dala. Nováček z Kunčiny podzim v krajské I. A třídě zvládl výborně a vytvořil si velmi dobrou výchozí pozici po jarní pokračování soutěže.

Pomoc od hasičů nezná mezí

Svitavy – Nasazují vlastní životy a nebojí se situací, kdy mnohý člověk ztrácí hlavu. Činnost dobrovolných hasičů je různorodá, ale vždy má jedno společné. Tím je pomoc bližnímu.

Svitavská polovina sezony? Bída

Svitavy – Největší spokojenost s dosavadními volejbalovými výkony panuje v Dolním Újezdu.

Zastupitelé dnes schvalují rozpočet

Litomyšl – Hlavním bodem dnešního jednání zastupitelstva, které je poslední v tomto roce, je schválení rozpočtu na příští rok. Jedná se o novinku, neboť v minulých letech se nejvyšší orgán města zabýval touto problematiku na jaře.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT