Proč pila? Inu, to je nabíledni. Členité okolí obce nabízí při stavbě tratí řadu možností, které mají jedno společné – značné převýšení a něho vyplývající profil připomínající ostré zuby řezného nástroje. Jako prověrka sil je to tedy více než hodnotná záležitost, ale na vychutnávání si poutavých přírodních krás čas a prostor opravdu nebyl.

MTB Sádecká pila

Trochu pozměněný okruh pro bikery měřil 22,5 kilometru se sedmisetmetrovým převýšením, na výběr bylo ze dvou variant trasy – kratší a delší. Nasazené tempo od těch nejlepších bylo opravdu vysoké, nikdo se na nikoho neohlížel a netaktizoval. Prvenství tentokrát putovalo za české hranice, celkovým vítězem se stal polský závodník Mateusz Nieboras (DK Bikeshop Racing Team), který proťal cílovou čáru dlouhého závodu v čase 2:03:49 hod. Druhé místo vybojoval Michal Štantejský (SAC Špindlerův Mlýn) a třetí dojel Dominik Trnka (Auto Pokorný MTB Team). Na krátké trati triumfoval Jakub Zaňka (Jaroslav Kulhavý Cycling Team). Součásti Sádecké pily byly rovněž dětské závody, byl to zkrátka příjemný sportovní den a pranic nevadilo, že vyhlašování vítězů skropil déšť.

RUN Sádecká pila

Druhý den zavítali do Sádku běžci a i v jejich podání mělo slovo pila v názvu závodu svoje opodstatnění, protože na devíti kilometrech překonávali převýšení 300 metrů a jejich trasa zčásti kopírovala tu cyklistickou. Stejně jako o den dříve si nejprve zazávodili nejmenší běžci a potom přišli na řadu ti stateční a odhodlaní, kteří přijali náročnou výzvu. Dokonalou znalosti trati a celého okolí Sádku beze zbytku využil reprezentant domácího F-bike klubu Tomáš Fliedr, který zvítězil v čase 41:22 min. a odrazil snahu nakonec druhého Jiřího Kyrala (Vencl tým Ústí nad Orlicí) o obhajobu loňského prvenství. Třetí místo obsadil Marek Lorenc ze Širokého Dolu, nejlepší ženou byla Michaela Čepová z Hradce Králové. I závěr běžeckého klání a ceremoniál se odehrál za deště.

S mnoha účastníky běžecké Sádecké pily i s těmi, pro které byl tento podnik příliš těžký, se nepochybně setkají pořadatelé dalšího dílu Iscarex Cupu. Koná se tento pátek 4. srpna ve Svinné u České Třebové a každému je hned jasné, že se jedná o populární Svinnský Iscarex kros (5,4 km a méně). Dětské běhy startují od 17 hodin, hlavní závod přijde na řadu v 19.00.