Seriál Cykloman – Haibike Cup 2012 pokračoval třetím dílem. Byl jím orientační závod – Bohemian Adventures Challenge.

Start a cíl ponechali organizátoři tradičně na fotbalovém stadionu SKP Slovan a také úkol pro závodníky zůstal jasný – v časovém limitučtyř hodin objet na horských nebo trekingových kolech co nejvíce kontrolních stanovišť rozmístěných po okolí a majících různou bodovou hodnotu.

Domácí ve výhodě

Stoprocentně se naplnila úvaha, že při závodu budou rozhodovat orientace a rychlost účastníků. Čtení v mapě bylo důležitým aspektem zejména pro „přespolní" účastníky, neboť domácí bikeři svůj region důvěrně znají. Pro organizátory nebyla příprava jednoduchá, zvláště,když na startu přešlapovala stovka jezdců.

Dvojice byly mnohdy sestaveny zcela nově, pragmaticky šlo každému o největší bodový zisk, který bude zapsán do celkového pořadí. Dramatický náboj určitě nechyběl a byl dán už tím, že každá dvojice se svobodně rozjela do různých stran a spoléhala na bodový zisk a schopnost vrátit se v časovém limitu bez penalizace.

Hlavní tah směřoval od startu tentokráte na jihovýchod, kde bylo připraveno 30 kontrolních stanovišť s možností zisku 40 – 150 bodů,čímž byl posílen efekt napínavosti.

Dvaapadesát přihlášených dvojic (dvě se nedostavily na start) znamenalo nový účastnický rekord. Někdo pojal závod jako příjemnou projížďku v nádherném počasí, jiní vyjeli s urputnou vervou být lepší nežostatní. Pro každého bylo umístění v první desítce vrcholem. Kromějediné dvojice (defekt) dojeli do cíle všichni.

„Třikrát jsme zakufrovali, ujeli 72,5 kilometru v terénu a stihli 13 stanovišť. Ty rozhodující cíle byly daleko a vše nesmírněnáročné. Tvrdé a prašné cesty byly nebezpečné. Pokud někdo najel více, nechť vítězství patří právem jim," říkali manželé Schneiderovi v cíli.

Tři kontroly navíc

Našla se jediná dvojice lepší než oni – Josef Doležel a Dušan Orálek. Na tachometru měli o dva kilometry více a tři kontroly navíc, cožznamenalo minimální bodový převis a zasloužené prvenství. „Bylo to utrpení s Dušanem jet, často jsem nestíhal. Je zřejmé, že loni získal primát v Cyklomanu právem," prozradil Doležel.

Překvapila dvojice Michalů Rotterů (ročníky narození 1965 a 2000), kteří se dokázali prosadit na celkové třetí místo.

V jednotlivých kategoriích započítávaných do seriálu pak obstáli nejlépe Dušan Orálek (M1), Josef Doležel (M2), Luděk Schneider (M3), Josef Ondra (M4), Eva Štouračová (Z1), Bedřiška Schneiderová (Z2), Marie Vojtková (Z3), Michal Rotter (J) a Markéta Hájková (ZJ).

BACH 2012 – konečné pořadí

1. J. Doležel – D. Orálek 1252 bodů (16 kontrol), 2. L. Schneider – B. Schneiderová 1236 bodů (13 kontrol), 3. M Rotter st. –M. Rotter ml. 1071 bodů (12 kontrol), 4. V. Němčík – K. Sopoušek 1067 bodů (13 kontrol), 5. R. Richter – E. Štouračová 1007 bodů(13 kontrol), 6. J. Boštík – D. Dvořák 961,8 bodů (12 kontrol), 7. N. Budig – M. Žáček 961,4 bodů (14 kontrol), 8. M. Vojtková –P. Sedláček 952 bodů (13 kontrol), 9. L. König – G. König 934 bodů(13 kontrol), 10. M. Mička – D. Mička 932 bodů (10 kontrol).

(mt)