Hledáte-li specialistu na specifický model finále Českého skokového poháru, ve kterém si čtyři nejlepší jezdci celoročního žebříčku prostřídají čtyři koně a s každým absolvují na parkuru jedno kolo, tak zaklepejte na dveře u Rudolfa Doležala.

Zkušený parkurový jezdec reprezentující JK Hřebčín Suchá u Litomyšle triumfoval v téhle prestižní soutěži potřetí a na kolbišti v Martinicích u Příbrami navázal na svoje předcházející triumfy z let 2015 a 2016. V bezmála dvacetileté historii pohárového seriálu se tak zařadil k nejúspěšnějším závodníkům.

Doležal opět prokázal svoji mimořádnou schopnost poznat v krátkém čase koně, na kterém sedí poprvé v životě.

„Každý kůň je zkrátka specifický a je potřeba, aby se mu jezdec přizpůsobil a nesnažil se ho vždy předělat k obrazu svému,“ nabízí recept na svoje úspěchy, které rozhodně nejsou dílem náhody.

Aby mohl na prvenství ve finále vůbec pomýšlet, musel se do něho nejprve kvalifikovat ze seriálu jedenácti Velkých cen konaných od dubna do září. postupně v Hořovicích, Brně, Ostravě, Hradišťku u Sadské, Litomyšli, Zduchovicích, Olomouci, Opavě, Ptýrově, Frenštátu pod Radhoštěm a Martinicích.

A to se mu povedlo poměrně s přehledem, takže si díky vysokému bodovému zisku (mj. zvítězil ve Velké ceně Opavy) mohl dovolit vynechat poslední kvalifikační soutěž, která v Martinicích v sobotu předcházela nedělnímu finále. Svoji pozici v top čtyřce měl totiž v kapse.

Doležal do finále nasadil svoji stájovou jedničku Quattro Centa a jeho soupeři byli vítěz dlouhodobé části seriálu Jan Štětina (Guus S), Jan Chýle (Abdulah B) a Lucie Strnadlová (Carina 6).

Čtyři finálové kola se proměnila v „one man show“ v podání Rudolfa Doležala, jenž zajel čtyři bravurní čisté jízdy a tak vysoko nastavenou laťku nedokázal nikdo z konkurentů překonat. Jak se svým koněm, tak s dalšími třemi nechyboval a žádné starosti neměl ani s časovým limitem.

Právě Doležalův Quattro Cento sebral naděje na výraznější výsledek asi největšímu favoritu Štětinovi, který s ním na náročném parkuru z dílny maďarské stavitelky Magnolny Erdélyiové nasbíral dvanáct trestných bodů.

Na stříbrném stupínku tak zaslouženě skončila jediná žena ve finálové sestavě Lucie Strnadlová se třemi čistými parkury, pouze v sedle Guuse S dvakrát shodila. Ještě o jednu chybu více „vyrobil“ Jan Chýle a z vyvrcholení Českého skokového poháru si odvezl bronzové umístění, na zklamaného Štětinu zbylo nepopulární čtvrté místo.

Finále Českého skokového poháru 2019

1. Rudolf Doležal (JK Hřebčín Suchá) 0 trestných bodů
2. Lucie Strnadlová (Stáj SKL Trojanovice) 8 trestných bodů
3. Jan Chýle (Sportovní stáj Chýle) 12 trestných bodů
4. Jan Štětina (Jezdecká stáj Schneider) 20 trestných bodů