Tuři byli ve vedení pouze jednou, a to za stavu 13:12. Jinak s větším či menším úspěchem stále dotahovali manko. Jednu chvíli ztráceli třináct bodů (34:47), jindy se přicvakli na jediný bod (58:59). V nástupu do poslední čtvrtiny ovšem neuhlídali prostějovské střelce Marka s Palyzou a ti se postarali o rozhodující trhák.

Dekstone Tuři Svitavy – Orli Prostějov 82:96

Body: Jelínek 22, Bannister 14, Vučica 12, Mays 9, Roseboro 8, Mickelson 8, Teplý 5, Špaček 4 – Palyza 27, Marko 25, Slezák 11, Novák 10, Norwa 10, Souček 6, Kulon 4, Dokoupil 3. Rozhodčí: Vondráček, Večeřa, Blahout. Fauly: 23:20. Pět chyb: 35. Roseboro, 39. Bannister (oba Svitavy). Trestné hody: 19/15 – 14/11. Doskoky: 33:45. Trojky: 7:15. Diváci: 352. Nejlepší hráč utkání: Marko (Prostějov). Vývoj po čtvrtinách: 24:27, 39:48, 63:69.

Od Turů to určitě nebyl slabý zápas. Jenže proti patnácti trojkám a dvaadvaceti útočným doskoků hostujícího týmu a dvaapadesáti bodům dvojice Palyza – Marko bylo veškeré úsilí nakonec marné. Lubomír Růžička tudíž při návratu na svitavskou lavičku musel skousnout porážku.

„Prostějov byl lepším týmem na palubovce. Mnohem více sehranějším a kompaktnějším. My jsme udělali spoustu individuálních a týmových chyb, jak na útočné, tak na obranné polovině," konstatoval po své obnovené premiéře svitavský trenér.

„Dali jsme 82 bodů, což je sice pěkné číslo, ale myslím, že klíčem k utkání by byla chytřejší hra na obranné polovině. To se nám dařilo ve třetí čtvrtině, potom jsme se vrátili do starých kolejí," přemítal domácí lodivod.

Snažil se také najít vysvětlení, proč jeho svěřenci dovolili pod vlastním košem soupeři doskočit dvaadvacet míčů. „Vidím za tím nedisciplinovanost celé pětky. Doskoky sbírali i menší protihráči, když my jsme už vybíhali do protiútoku, ale zapomněli, že běžet do protiútoku bez míče je docela zbytečné. Navíc po útočném doskoku jsme dostali šest z patnácti trojek," vypočítával trenér Růžička.

Dlužno na toto téma ještě podotknout, že na bídné bilanci doskoků se částečně podílely i problémy s fauly, když zejména na Roseboroa si rozhodčí pořádně zasedli.

Pro hru hostů měl kouč Růžička slova uznání. „Prostějov tady předvedl kvalitu. Marko, Palyza a Slezák, to je obrovská síla, hrají spolu několikátou sezonu, je vidět, že se na hřišti výborně čtou. Pivoti zase odvádějí černou práci," všiml si trenér Turů, jenž má jediný recept na to, jak obstát v dalších zápasech v Kolíně a Pardubicích.

„Teď máme týden na to, abychom se zavřeli do tělocvičny, pracovali a postupně se zlepšili," dodal Růžička.

Na prostějovské straně vládla pochopitelně radost. „Za výhru jsem rád. Myslím, že jsme jí šli naproti hlavně tím, že jsme málo ztráceli míče. Celkem jich bylo jen třináct, díky tomu jsme se nepropadali, i když Svitavy nás zlobily z rychlého protiútoku. Obvykle máme číslo ztrát vyšší. Druhý faktor byl, že jsme se trefovali z dálky. Celé naše soukolí pracovalo k mé spokojenosti," chválil svůj tým trenér Orlů Zbyněk Choleva.

Další výsledky:

Děčín – Pardubice 79:73, Jindřichův Hradec – Ostrava 74:72, USK Praha – Ústí nad Labem 68:53, Nymburk – Brno 103:63. Utkání Opava – Kolín se hraje v pondělí.