VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zatím jsou v hale, brzy ale vytáhnou nové káry ven

Litomyšl – V roce 2018 budou mladí motokároví závodníci Jardan Karting Klubu jezdit s tovární podporou. To je pro celý tým velký posun dopředu, který by mu měl přinést další zlepšování výsledků a posun na přední pozice.

3.2.2018
SDÍLEJ:

Jedním z talentovaných jezdců Jardan Karting Klubu je Lukáš Hříbal.Foto: Jardan Karting Klub

Zdejší motokárová aréna je domácím prostředí pro Jardan Karting Klub. V roce 2010 jej založil JAROSLAV ŠISLER a od počátku se zaměřil na výchovu mladých závodníků. Věnuje se jim od prvních motokárových krůčků a postupně je „vypouští“ do závodních seriálů pořádaných v České republice. Tato trpělivá práce nese svoje ovoce a mladí piloti zažínají postupně dosahovat zajímavých výsledků, nadto s předpoklady výkonnostního růstu. Jaroslav Šisler hovořil o minulosti i současnosti svého kolektivu.

Jak jste byl spokojen s výkony vašich mladých závodníků v minulém soutěžním roce?

Uplynulá kartingová sezona pro nás byla v mnohém úspěšná. Přecházeli jsme z menších padesátkových tříd do vyšších šedesátkových se třemi jezdci a ukázalo se, že kluci byli dobře připraveni na přestup na silnější stroje třídy Mini 60. Především se to týkalo Lukáše Hříbala, který byl ke konci sezony schopen konkurovat startovnímu poli a dojížděl mezi pátým a desátým místem. Ivan Pavlovec byl na posledním závodu v Chebu druhý v superfinále a jednu finálovou rozjížďku dokonce vyhrál. Výkonnost jezdců tedy šla obrovským skokem nahoru.

Což se odrazilo v tom, že letos budete mít možnost závodit na nových motokárách, že…

Ano, je tomu tak. Všimla si nás továrna MS Kart Prachatice, která nám nabídla spolupráci s tím, že bychom jeli její stroje a že nám pomůže s nastavením techniky. Od roku 2018 jsme tedy soukromým týmem s tovární podporou. To je velký úspěch a značný posun kupředu, protože karting je finančně náročným sportem a dělá se úplně jinak, pokud za námi bude stát fabrika. Můžeme jít s technikou mnohem dál než doposud, co se týče motorů a dalších věcí.

Shrňte, kterých soutěží jste se v minulém roce zúčastnili a jakých jste dosáhli výsledků.

Jezdíme mistrovství České republiky a Pohár Autoklubu ČR. V Mini 60 obsadil Ivan Pavlovec páté místo v celkovém hodnocení obou seriálů, Lukáš Hříbal v mistrovství republiky skončil celkově osmý. Pro nás to byla sezona nad očekávání úspěšná, jsem rád, že kluci dokázali uplatnit získané zkušenosti ve vyšší třídě a zlepšili se natolik, že nejezdili poslední místa, ale dokázali dojíždět uprostřed pole i výše. Na startu třídy Mini 60 často stálo i osmnáct motokáristů. Byli jsme spokojeni, že kluci dojížděli v elitní desítce, což je skvělé.

Vaším domovem, lze-li to tak nazvat, je litomyšlská aréna?

Ano, základnu máme v Litomyšli, na závody vyjíždíme od Kart arény. Jsme tedy v podstatě domácí tým.

Co nového plánujete na novou motokárovou sezonu 2018?

Hlavně nás čeká zmíněný přechod z italské techniky na českou. Pojedeme jedny z nejšpičkovějších motorů na světě, které by měly být v nejlepší možné kondici. Je to vrchol, na který jsme se dostali, a výsledky by díky tomu mohly být ještě lepší. Plány jsou jedna věc a skutečnost může být jiná, ale předešla sezona ukazovala, že Ivan Pavlovec by měl letos sahat po těch nejvyšších metách, jeho kvalifikační časy ke konci loňského roku byly často na jedno kolo rychlejší než u zbytku pole, ale bohužel potřebné závodní zkušenosti ještě nebyly takové. Ale postupně se i v tomto směru zlepšoval, což dokázal ve zmíněném Chebu, odkud si odvezl i poháry. Chceme udělat maximum, abychom se dostali na přední místa v celkovém pořadí. Kromě Ivana máme další žhavé želízko v osobě Lukáše Hříbala, oba pojedou mistrovství České republiky. Další dva jezdce, Samuela Matějku a Tomáše Javůrka, chystáme na Pohár Autoklubu ČR a Moravský pohár.

Co pro mladé motokáristy obnáší zimní přípravné období?

Plnou zimní přípravu máme rozjetou od listopadu. Byli jsme na soustředění, jehož cílem bylo především dát tým dohromady a utvořit z kluků jednu partu, aby spolu komunikovali a navzájem si pomáhali. Zkrátka abychom kolektiv stmelili. Jinak se věnujeme hlavně fyzické přípravě a tréninku na hale, kde pracujeme na základech jízdy, které potom přenášíme na venkovní okruhy. Děti se neustále učí najíždět ze správného místa do zatáčky, jak brzdit, jak přidávat plyn, jak se naučit předjíždět, aby se vyhnuly kontaktům. To všechno následně potřebujeme přenést i do venkovního závodění.

Kolik jezdců má v současné době Jardan Karting Klub?

Aktuálně máme v týmu devět jezdců. Čtyři jezdí v nejmenší třídě Školní 50, čtyři v Mini 60 a v kategorii Rotax Max Sergej Savčuk.

Posledně jmenovaný se v předminulém roce úspěšně vrátil na závodní dráhy. Jak se mu dařilo v roce 2017?

Vloni měl k dispozici úplně novou techniku, byl tam jiný model podvozku, hodně se zkoušelo, byly trochu peripetie, než se s tím srovnal, což se postupně povedlo a ke konci sezony dojížděl kolem čtvrtého místa. Bylo to dobré a myslím, že letos to bude ještě lepší, protože techniku má lépe zmáknutou a naučil se s ní pracovat. Vždycky to je tak, že když se přejde ze staršího technického modelu na novější, tak než se s tím jezdec dostatečně sžije, tak to chvíli trvá a není to tak rychlé, jak by si člověk sám představoval.

Kdy se poprvé ukážete s novými stroji na venkovní dráze?

O prvním březnovém víkendu máme na programu testování s MS Kart Prachatice v Brucku, což bude první výjezd s novými kárami ven. Čtrnáct dnů nato nás čeká týdenní soustředění v Itálii, kde budeme jezdit prakticky od rána do večera, abychom byli dobře připraveni na první ostré závody.

Motokárám a přípravě mladých závodníků věnujete obrovské penzum času. Čím je pro vás tento sport atraktivní?

Na to by vám nejlépe odpověděla moje manželka, kolik je to času. Někdy je to skoro čtyřiadvacet hodin denně. Práce s mládeží mě baví. Na jednu stranu to je řehole, ale na druhou stranu to děti umí krásným způsobem vrátit. Jsou to někdy pocity, které se nedají ničím vynahradit, žádnými penězi.

Vy sám se ještě na motokáře někdy „pro radost“ projedete?

Naposledy jsem se svezl v motokáře na našem soustředění v Bruntále, a to bylo možná po tři čtvrtě roce. Vzhledem ke zdravotním problémům to nejde.

Oslava narozenin změnila osud

Litomyšl – Jedním z talentovaných jezdců, kteří se v Jardan Karting Klubu učí základům motokárových dovedností, je také TOMÁŠ JAVŮREK. Na jeho příkladu je vidět, že i náhoda může nastartovat sportovní kariéru. Jak se totiž dostal k motokárám, které nepatří k těm úplně nejrozšířenějším aktivitám pro děti?

„Slavil jsem v aréně svoje desáté narozeniny, s kamarády jsme jezdili, mě si všiml pan Šisler, oslovil mě a mého tátu, jestli nechci přijít se podívat na trénink týmu. Tak jsem přišel a začalo mě to bavit,“ usmívá se Tomáš, kterého motokáry opravdu chytly. „Strašně mě baví s něčím jezdit a motokáry mě zaujaly více než motorky,“ říká mladý jezdec, kterého v brzké době po měsících tréninku čekají první závody. „Už vím, že to bude v Rakousku v Brucku a moc se těším,“ dodal Tomáš Javůrek.

Chcete si to vyzkoušet? Máte příležitost
Motokárový Jardan Karting Klub pořádá v neděli 11. února od 9 do 12 hodin v litomyšlské Kart aréně náborovou akci. „Je určena pro širokou veřejnost, aby se seznámila s motokárovým sportem,“ říká Jaroslav Šisler. Zájemci, kteří přijdou, se budou moci setkat s týmovými závodníky, vyzkouší si řízení motokáry a dozvědí se o tomto odvětví i to, co doposud nevěděli. Nábor je určen, jak upozorňuje týmový šéf, pro návštěvníky ve věku „od 3 do 99 let“. Vítáni samozřejmě budou zejména rodiče se svými ratolestmi. „Budeme rádi, pokud motokáry chytnou další děti, třeba se z některého vyklube talent, se kterým budeme moci pracovat. V každém případě poskytneme všem informace o našem týmu, o trénování, o tom, co závody na motokárách obnášejí,“ řekl Šisler.

Autor: Radek Halva

3.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel250 Kč

Specialisté, metodičtí poradci pro výuku cizích jazyků Lektor/ka anglického jazyka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výuka bude probíhat ve čtvrtek v čase 9:30-11:30 (nebo 10:00-12:00) a 12:00-16:00. Jazyková zkouška či certifikát na úrovni C1 podmínkou, v případě zájmu pošlete, prosím, životopis na hr@vzdelavanimetis.eu. Do předmětu e-mailu uveďte "Výuka AJ Svitavy "., , Kontakt pouze emailem, nikoliv fyzicky na pracovišti!. Pracoviště: Ing. et bc. lenka štichauerová - svitavy (nám. míru 108), náměstí Míru, č.p. 108, 568 02 Svitavy 2. Informace: Alena Svobodová, +420 604 500 052.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník115 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Pracovník/pracovnice skladu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 115 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: spolehlivost a zodpovědnost, částečná práce na PC, řidičské oprávnění skupiny C výhodou, Výhody: závodní stravování, týden dovolené navíc, výhodné mobilní tarify i pro rodinné příslušníky. , , PP na dobu určitou s výhledem na dobu určitou.. Pracoviště: Tht polička, s.r.o., Starohradská, č.p. 316, 572 01 Polička. Informace: Jana Pazderová, +420 725 962 475.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce20 000 Kč

Prodavači sportovních potřeb prodavač/ka cyklistického zboží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: výborná komunikace, příjemné vystupování, časová flexibilita, znalost sortimentu výhodou, základní znalost práce s PC, kladný vztah ke sportu, Kontakt e-mailem, stravenky. Pracoviště: Dům sportu stratílek, s.r.o., Smetanovo náměstí, č.p. 91, 570 01 Litomyšl. Informace: Veronika Stratílková, +420 602 133 546.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Mzdový účetní20 000 Kč

Mzdoví účetní Mzdoví a personální účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PP na dobu určitou - zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou, nástup možný ihned, , Požadujeme: znalost personální a mzdové agendy, zákoníku práce, uživatelskou znalost MS Excel a Word, časovou flexibilitu v době uzávěrky, pečlivost, samostatnost, odolnost vůči stresu, praxe na obdobné pozici výhodou, , Nabízíme: práci v prosperující firmě, věrnostní odměnu, odměnu za neabsenci, příspěvek na stravování., , Životopisy posílejte e- mailem do 27.2.2018, poté budou probíhat výběrové pohovory.. Pracoviště: Mach drůbež a.s., Partyzánská, č.p. 322, 570 01 Litomyšl. Informace: Dagmar Myšková, +420 461 616 111.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chřipka. Ilustrační foto.

Zůstanou doma kvůli chřipce

Dobové fotky ukazují, jak se žilo ve městech a obcích regionu za Československa. Unikátní seriál ve vašem Deníku najdete každý pátek.

Jak se žilo v Československu: Hřebeč

Sakury mizí z Litomyšle

Litomyšl - Avizované kácení sakur na ulici 9. května v Litomyšli začalo. 

Večeři pro rodinu spořádal maxijedlík za deset minut

Bystré, Bystřice nad Pernštejnem – Další „žrací“ úspěch si v sobotu připsal na své konto Jaroslav Němec z Bystrého (s cenou uprostřed).

AKTUALIZOVÁNO

Auto s matkou a dvěma dětmi havarovalo u Holic. Žena nepřežila

Holice – U tragické dopravní nehody nákladního a osobního vozu zasahují záchranáři na obchvatu Holic.

Česko má další zlato. Vysloužil si ho v Koreji olympijský dům

/FOTOGALERIE/ Jedno zlato už česká výprava díky lyžařce a snowboardistce Ester Ledecké z Pchjongčchangu má. Česko se však dočkalo ještě dalšího prvenství. Tentokrát ovšem nikoli na sportovišti, ale mimo něj. Již tradičně v dějišti olympijských her otevírají své domy jednotlivé země. A výjimkou není ani Česká republika. Ta si za něj vysloužila od amerického listu The Boston Globe dokonce zlato.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT