VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zatím jsou v hale, brzy ale vytáhnou nové káry ven

Litomyšl – V roce 2018 budou mladí motokároví závodníci Jardan Karting Klubu jezdit s tovární podporou. To je pro celý tým velký posun dopředu, který by mu měl přinést další zlepšování výsledků a posun na přední pozice.

3.2.2018
SDÍLEJ:

Jedním z talentovaných jezdců Jardan Karting Klubu je Lukáš Hříbal.Foto: Jardan Karting Klub

Zdejší motokárová aréna je domácím prostředí pro Jardan Karting Klub. V roce 2010 jej založil JAROSLAV ŠISLER a od počátku se zaměřil na výchovu mladých závodníků. Věnuje se jim od prvních motokárových krůčků a postupně je „vypouští“ do závodních seriálů pořádaných v České republice. Tato trpělivá práce nese svoje ovoce a mladí piloti zažínají postupně dosahovat zajímavých výsledků, nadto s předpoklady výkonnostního růstu. Jaroslav Šisler hovořil o minulosti i současnosti svého kolektivu.

Jak jste byl spokojen s výkony vašich mladých závodníků v minulém soutěžním roce?

Uplynulá kartingová sezona pro nás byla v mnohém úspěšná. Přecházeli jsme z menších padesátkových tříd do vyšších šedesátkových se třemi jezdci a ukázalo se, že kluci byli dobře připraveni na přestup na silnější stroje třídy Mini 60. Především se to týkalo Lukáše Hříbala, který byl ke konci sezony schopen konkurovat startovnímu poli a dojížděl mezi pátým a desátým místem. Ivan Pavlovec byl na posledním závodu v Chebu druhý v superfinále a jednu finálovou rozjížďku dokonce vyhrál. Výkonnost jezdců tedy šla obrovským skokem nahoru.

Což se odrazilo v tom, že letos budete mít možnost závodit na nových motokárách, že…

Ano, je tomu tak. Všimla si nás továrna MS Kart Prachatice, která nám nabídla spolupráci s tím, že bychom jeli její stroje a že nám pomůže s nastavením techniky. Od roku 2018 jsme tedy soukromým týmem s tovární podporou. To je velký úspěch a značný posun kupředu, protože karting je finančně náročným sportem a dělá se úplně jinak, pokud za námi bude stát fabrika. Můžeme jít s technikou mnohem dál než doposud, co se týče motorů a dalších věcí.

Shrňte, kterých soutěží jste se v minulém roce zúčastnili a jakých jste dosáhli výsledků.

Jezdíme mistrovství České republiky a Pohár Autoklubu ČR. V Mini 60 obsadil Ivan Pavlovec páté místo v celkovém hodnocení obou seriálů, Lukáš Hříbal v mistrovství republiky skončil celkově osmý. Pro nás to byla sezona nad očekávání úspěšná, jsem rád, že kluci dokázali uplatnit získané zkušenosti ve vyšší třídě a zlepšili se natolik, že nejezdili poslední místa, ale dokázali dojíždět uprostřed pole i výše. Na startu třídy Mini 60 často stálo i osmnáct motokáristů. Byli jsme spokojeni, že kluci dojížděli v elitní desítce, což je skvělé.

Vaším domovem, lze-li to tak nazvat, je litomyšlská aréna?

Ano, základnu máme v Litomyšli, na závody vyjíždíme od Kart arény. Jsme tedy v podstatě domácí tým.

Co nového plánujete na novou motokárovou sezonu 2018?

Hlavně nás čeká zmíněný přechod z italské techniky na českou. Pojedeme jedny z nejšpičkovějších motorů na světě, které by měly být v nejlepší možné kondici. Je to vrchol, na který jsme se dostali, a výsledky by díky tomu mohly být ještě lepší. Plány jsou jedna věc a skutečnost může být jiná, ale předešla sezona ukazovala, že Ivan Pavlovec by měl letos sahat po těch nejvyšších metách, jeho kvalifikační časy ke konci loňského roku byly často na jedno kolo rychlejší než u zbytku pole, ale bohužel potřebné závodní zkušenosti ještě nebyly takové. Ale postupně se i v tomto směru zlepšoval, což dokázal ve zmíněném Chebu, odkud si odvezl i poháry. Chceme udělat maximum, abychom se dostali na přední místa v celkovém pořadí. Kromě Ivana máme další žhavé želízko v osobě Lukáše Hříbala, oba pojedou mistrovství České republiky. Další dva jezdce, Samuela Matějku a Tomáše Javůrka, chystáme na Pohár Autoklubu ČR a Moravský pohár.

Co pro mladé motokáristy obnáší zimní přípravné období?

Plnou zimní přípravu máme rozjetou od listopadu. Byli jsme na soustředění, jehož cílem bylo především dát tým dohromady a utvořit z kluků jednu partu, aby spolu komunikovali a navzájem si pomáhali. Zkrátka abychom kolektiv stmelili. Jinak se věnujeme hlavně fyzické přípravě a tréninku na hale, kde pracujeme na základech jízdy, které potom přenášíme na venkovní okruhy. Děti se neustále učí najíždět ze správného místa do zatáčky, jak brzdit, jak přidávat plyn, jak se naučit předjíždět, aby se vyhnuly kontaktům. To všechno následně potřebujeme přenést i do venkovního závodění.

Kolik jezdců má v současné době Jardan Karting Klub?

Aktuálně máme v týmu devět jezdců. Čtyři jezdí v nejmenší třídě Školní 50, čtyři v Mini 60 a v kategorii Rotax Max Sergej Savčuk.

Posledně jmenovaný se v předminulém roce úspěšně vrátil na závodní dráhy. Jak se mu dařilo v roce 2017?

Vloni měl k dispozici úplně novou techniku, byl tam jiný model podvozku, hodně se zkoušelo, byly trochu peripetie, než se s tím srovnal, což se postupně povedlo a ke konci sezony dojížděl kolem čtvrtého místa. Bylo to dobré a myslím, že letos to bude ještě lepší, protože techniku má lépe zmáknutou a naučil se s ní pracovat. Vždycky to je tak, že když se přejde ze staršího technického modelu na novější, tak než se s tím jezdec dostatečně sžije, tak to chvíli trvá a není to tak rychlé, jak by si člověk sám představoval.

Kdy se poprvé ukážete s novými stroji na venkovní dráze?

O prvním březnovém víkendu máme na programu testování s MS Kart Prachatice v Brucku, což bude první výjezd s novými kárami ven. Čtrnáct dnů nato nás čeká týdenní soustředění v Itálii, kde budeme jezdit prakticky od rána do večera, abychom byli dobře připraveni na první ostré závody.

Motokárám a přípravě mladých závodníků věnujete obrovské penzum času. Čím je pro vás tento sport atraktivní?

Na to by vám nejlépe odpověděla moje manželka, kolik je to času. Někdy je to skoro čtyřiadvacet hodin denně. Práce s mládeží mě baví. Na jednu stranu to je řehole, ale na druhou stranu to děti umí krásným způsobem vrátit. Jsou to někdy pocity, které se nedají ničím vynahradit, žádnými penězi.

Vy sám se ještě na motokáře někdy „pro radost“ projedete?

Naposledy jsem se svezl v motokáře na našem soustředění v Bruntále, a to bylo možná po tři čtvrtě roce. Vzhledem ke zdravotním problémům to nejde.

Oslava narozenin změnila osud

Litomyšl – Jedním z talentovaných jezdců, kteří se v Jardan Karting Klubu učí základům motokárových dovedností, je také TOMÁŠ JAVŮREK. Na jeho příkladu je vidět, že i náhoda může nastartovat sportovní kariéru. Jak se totiž dostal k motokárám, které nepatří k těm úplně nejrozšířenějším aktivitám pro děti?

„Slavil jsem v aréně svoje desáté narozeniny, s kamarády jsme jezdili, mě si všiml pan Šisler, oslovil mě a mého tátu, jestli nechci přijít se podívat na trénink týmu. Tak jsem přišel a začalo mě to bavit,“ usmívá se Tomáš, kterého motokáry opravdu chytly. „Strašně mě baví s něčím jezdit a motokáry mě zaujaly více než motorky,“ říká mladý jezdec, kterého v brzké době po měsících tréninku čekají první závody. „Už vím, že to bude v Rakousku v Brucku a moc se těším,“ dodal Tomáš Javůrek.

Chcete si to vyzkoušet? Máte příležitost
Motokárový Jardan Karting Klub pořádá v neděli 11. února od 9 do 12 hodin v litomyšlské Kart aréně náborovou akci. „Je určena pro širokou veřejnost, aby se seznámila s motokárovým sportem,“ říká Jaroslav Šisler. Zájemci, kteří přijdou, se budou moci setkat s týmovými závodníky, vyzkouší si řízení motokáry a dozvědí se o tomto odvětví i to, co doposud nevěděli. Nábor je určen, jak upozorňuje týmový šéf, pro návštěvníky ve věku „od 3 do 99 let“. Vítáni samozřejmě budou zejména rodiče se svými ratolestmi. „Budeme rádi, pokud motokáry chytnou další děti, třeba se z některého vyklube talent, se kterým budeme moci pracovat. V každém případě poskytneme všem informace o našem týmu, o trénování, o tom, co závody na motokárách obnášejí,“ řekl Šisler.

Autor: Radek Halva

3.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 30 000 Kč

Odborní účetní všeobecní Účetní. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: fakturace, pokladna, banka, cestovní příkazy, spotřeba PHM, silniční daň, skladové hospodářství, účetní závěrky včetně daňových přiznání, vedení mezd, komunikace s úřady a bankami, POŽADAVKY: min. 2 roky praxe v účetnictví, Word, Excel, anglický nebo německý jazyk výhodou, účetní program ABRA - výhodou, NABÍZÍME: nástup ihned, podpora vzdělávání, stravenky, příjemné pracovní prostředí v mladém kolektivu, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Pfahnl backmittel, spol. s r.o., Svitavská, č.p. 1219, 570 01 Litomyšl. Informace: Eva Dosedělová, +420 461 612 405.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební údržbáři budov 20 500 Kč

Stavební údržbáři budov Stavební údržbář budov. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: praxe a vyučení v oboru výhodou, NABÍZÍME: příspěvek na stravování, příspěvek na dopravu, KONTAKT: telefonicky, e-mailem (zaslat životopis). Pracoviště: Auto motive industrial a.s., Sokolovská, č.p. 1169, 570 01 Litomyšl. Informace: Adriana Siederová, +420 461 618 555,724 557 761.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních fréz Frézař, frézař NC. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: frézařské práce, zámečnické práce, POŽADAVKY: vyučen v oboru mechanik-seřizovač CNC, alt. frézař nebo obráběč kovů, NABÍZÍME: 5 týdnů dovolené, závodní stravování, příspěvek na penzijní připojištění po roce zaměstnání, pracovní smlouva na dobu určitou na jeden rok s možností prodloužení a uzavření pracovního poměru na dobu neurčitou, KONTAKT: telefonicky, e-mailem (v případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail adresu: bozena.andrlikova@pos.cz nebo předem telefonicky dohodněte osobní návštěvu). Pracoviště: Poličské strojírny a.s., Bořiny, č.p. 1145, 572 01 Polička. Informace: Božena Andrlíková, +420 461 751 631.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik 18 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici přípravy a realizace investic, inženýringu Energetik. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: jedná se o práci energetika, energeticky management firmy (smlouvy, revize), vedení obsluhy plynových kotelen, POŽADAVKY: schopnost technického myšlení, samostatnost, komunikativnost, spolehlivost, vhodné pro absolventy technických oborů, NABÍZÍME: firemní dotované stravování, firemní vzdělávání, týden dovolené navíc, odměny za plnění hospodářských výsledků, příspěvky zaměstnavatele na penzijní připojištění a životní pojištění, příspěvky na dětský tábor a firemní rekreaci, KONTAKT: telefonicky, e-mailem (životopis zasílejte na: personalni@svitap.cz). Pracoviště: Svitap j. h. j. spol. s r. o., Kijevská, č.p. 423, 568 02 Svitavy 2. Informace: Kopecká, +420 461 568 123.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mladí fotbalisté z klubů z Pardubického kraje prožijí krásné sportovní odpoledne.

Každý může být reprezentant. Tentokrát v Dolním Újezdu

Ilustrační foto

Otázka na víkend: alkohol

Budeme první cestovatelé, co do Moskvy přijedou na pionýrech

Orlickoústecko – Všude dobře, tak co doma… Michala France a Martina Gregora spojuje láska ke starým českým motocyklům Jawa. Na fichtlech projeli dvacet států a za týden je čeká cesta dlouhá 5500 kilometrů a 30 dní do Ruska a Černobylu. Stanou jako první cestovatelé na Jawách na Rudém náměstí v Moskvě a psali i ruskému prezidentovi Putinovi.

Jména všech čtyř kandidátek na ředitelku kulturních služeb jsou známá

Moravská Třebová – Kandidátka na pozici ředitele kulturních služeb v Moravské Třebové je uzavřena. 

Víkendový fotbalový program v regionu

Svitavy – Kam upřít svoji pozornost před posledním květnovým fotbalovým kolem? Určitě do krajského přeboru, neboť v utkáních Poličky proti Žamberku a Litomyšle v Moravanech se utkají soupeři, nad nimiž pořád visí Damoklův meč sestupu.

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT