Bývalo zvykem, že se po návratu z legendární soutěže její čeští účastníci scházeli na „závěrečné“ na jednom místě, konkrétně v Sosnové u České Lípy. Zdálo se, že letos bude tato tradice přerušena, než si v Orion Racing Teamu řekli, jaká by to byla škoda.

A začali konat.

Výsledkem jejich úsilí mělo být, že se v unikátním prostředí litomyšlského zámku setkají současní i bývalí startující na Rallye Dakar a další osobnosti, představí sebe a svoji závodní techniku, a to i široké veřejnosti. Ano, celý program měl být volně přístupný všem fanouškům silných závodních strojů, počítalo se samozřejmě s autogramiádami, rozhovory s jezdci, dokonce i s projížďkou historickým centrem města.

Jenže krásné plány jsou jednou věcí a vládní nařízení na ochranu obyvatelstva dané celosvětovou pandemií koronaviru druhou. Organizátoři museli nad akcí plánovanou na sobotu 21. března vyřknout nemilosrdný ortel.

„Musíme oznámit, že na základě rozhodnutí vlády se Dakarská show ruší. Všem děkujeme za zájem a věříme, že příští rok se akce uskuteční a budeme mít možnost ji v Litomyšli přivítat,“ uvedl za pořádající štáb Bořek Kykal.

„Poté, co se nám kvůli nepřízni počasí nepovedlo v letošním roce odjet ani jeden závod mistrovství republiky v motoskijöringu, je to pro nás další rána. Navíc je v tuto chvíli jasné, že i motokrosový kalendář na všech úrovních bude zásadně narušen. Jsme si ale současně dobře vědomi, že při současné situaci u nás a Evropě jsou důležité jiné věci než sport,“ řekl manažer Orionu Petr Kovář.