Klidný střed?

Družstvo žen vybojovalo v 11 kolech 20 bodů při pasivní bilanci 4 – 1 – 6. Nejlepší hráčkou je Marta Lněničková, jež je v hodnocení jednotlivců na vynikající páté pozici s procentuální úspěšností 75,75. Martina Šilhanová je třiadvacátá (46,87) a Zuzana Klátová stanula na 28. místě (33,3). Odstup od posledních míst není nijak výrazný, konkrétně na sestupovou příčku je náskok pouze dvoubodový (padají tři celky).

„Cílem pro druhou půlku soutěže musí být pohlídání týmů, které jsou na pozicích za naším. Při případném zisku proti jiným kolektivům by neměly hrozit potíže. Děvčata by měla hrát o klidný střed tabulky,“ doufá předseda litomyšlského oddílu Karel Štarman.

Zlepšit bilanci mohou ženy Jiskry již o nadcházejícím víkendu v domácí herně, kde přivítají Sokol Nusle (sobota v 15 hodin) a Union Plzeň (neděle 10.00). „Nusle nemají příliš stabilní kádr a je tedy otázkou, s kým do Litomyšle přijedou. Mnohdy hrají i ve dvou, ale na toto se nedá spoléhat. Rozhodně je pražský tým relativně příjemnějším protivníkem než Plzeň. Ta disponuje velmi vyrovnaným kolektivem a pro naše hráčky není dlouhé roky žádaným rivalem. Každopádně očekáváme, že po víkendu by mohly, nikoliv měly, přibýt na stranu Litomyšle alespoň čtyři body, což znamená výhru a porážku případně dvě remízy. Cokoli navíc by bylo velice příjemné,“ uvedl Štarman.

Těžký start

Muži mají ve 3. lize skupině C oproti ženám lepší startovní pozici do finálové části soutěže. Hned první utkání ale přinášejí respekt, zajíždějí totiž do Brna na Moravskou Slavii a do Tišnova. Především Brno prahne po odvetě, jedinou dosavadní porážku utržilo právě ve Smetanově městě.

Kolektiv Jiskry spoléhá na vyrovnaný kádr, ve kterém hraje prim Jaroslav Špinar, který je v hodnocení jednotlivců na vynikajícím třetím místě s úžasnou bilancí 77,50 procenta!! Dvojkou je Radek Šesták. Ten začal sezonu jako náhradník, stal se však stálým hráčem a zakončil podzim na skvělém 14. místě v lize (60%). Jiří Táborský je na 31. pozici (45,94) a Tomáš Křepelka sedmatřicátý (37,93).

Ze základu kvůli zranění a výborným výkonům Šestáka vypadl Jiří Dostál, ale pro další část ligy se počítá i s ním. Družstvo ztrácí na vedoucí tým jen šest bodů, ale ze čtvrtého místa (25 bodů, 6 – 2 – 3) má blízko i na pozice, jež mohou znamenat boj o setrvání v lize. Jsou to pouhé tři body (dolů mohou jít i čtyři týmy). „Pro náš kolektiv hraje výrazně to, že aspiranty sestupu přivítáme doma a v první části jsme je většinou porazili.

Důležité duely budou hned ve druhém kole, kdy přivítáme jednoznačně nejslabší Starou Paku a družstvo Jičína, jemuž jsme s velkou smůlou podlehli 6:10. Nutno ale podotknout, že i štěstí hrálo v první polovině soutěže svoji roli několikrát v náš prospěch. Proto je třeba hledět do budoucna realisticky,“ hodnotí Karel Štarman ambice týmu Jiskry.

Jakýkoli zisk z víkendu by byl vynikající. V Brně se hraje v sobotu od 17.00, v Tišnově v neděli dopoledne. (rh, št)