Florbalová první liga má za sebou další hrací víkend a pro hráče svitavského FbK to znamenalo dvojnásobnou porci utkání. Kromě řádného 17. kola dohrávali odložený souboj se severočeským favoritem a právě v něm se po dlouhé době dočkali trochy radosti.

Ještě předtím si však dojeli pro porážku do Prahy do haly Sokola Královské Vinohrady. Ne, že by tam podali slabý výkon, dokonce se ujali vedení, jenže tato vedoucí trefa byla jejich jediným zápisem do střelecké listiny, což bylo zoufale málo.

„Nemyslím, že jsme byli horším týmem. Možná, že rozhodla smolná druhá branka soupeře pět vteřin před koncem první třetiny. Ve druhé části domácí využili naše chyby a rozhodli. Naše snažení ve třetí třetině bohužel nevyústilo ve vstřelení branky, což je nyní naše největší slabina," hodnotil zápas trenér Martin Karlík.

Před utkáním proti Ústí čelil svitavský tým mnoha nepříznivým vlivům. Vedle osmizápasové série proher, utkání na Vinohradech v nohách a střelecké nemohoucnosti nepustil adventní večer zasypaný čerstvou sněhovou nadílkou do haly Na Střelnici početnější publikum.

Naopak pevná obrana se skvělým Skácelíkem v brankovišti byla odrazovým můstkem pro ukončení bodového půstu trvajícího třiačtyřicet dnů. První náznak vítězné zlaté neděle přišel ve 2. minutě z hole Šmardy, ale Ústí do konce úvodní části skóre dorovnalo. „V první třetině nás ještě zlobil aktuální problém, a to proměňování šancí, kdy jsme spálili minimálně tři tutovky. I když nás soupeř tlačil, musím pochválit výkon našeho brankáře," řekl trenér Svitav Martin Karlík, který v listopadu nastoupil na lavičku po Romanovi Kalhausovi.

Začala tak hra kočky s myší, kdy Ústí ve druhé třetině třikrát vedlo, ale hráči FbK dokázali pokaždé náskok soupeře smazat, nejrychleji se to podařilo L. Zachovi pouhých deset sekund po gólu na 2:3. Do druhé přestávky se nakonec odcházelo za stavu 4:4. „Myslím si, že takticky jsme zápas odehráli velmi dobře. Hráli jsme to, co bylo v daných situacích vždy potřeba," glosoval hru Karlík.

Ve třetí třetině byly na hřišti k vidění už jen svitavské radosti. Podruhé v utkání šel domácí celek do vedení díky Richterovi ve 48. minutě. Křehké vedení Svitavy dokázaly dobře bránit a v 55. minutě si vybojovaly druhou přesilovku. Neuběhla však ani minuta z početní převahy a ze svitavské lavičky vběhlo na hřiště více hráčů, než je povoleno.

Hra čtyři na čtyři ale otevřela prostor pro Pakostu, který svým druhým gólem večera navýšil vedení Svitav na 6:4. Nápor Ústeckých svitavští hráči zvládli a do prázdné branky pečetil vítězství krátce před koncem L. Zach.

„Věřím, že nás tato výhra nakopne. Přes vánoční svátky nás čeká hodně práce, sezona bude ještě dlouhá," neskládá zbraně nový trenér Svitav.

Do konce základní části zbývá svitavskému FbK odehrát devět zápasů, ve vzduchu tak visí ještě 27 bodů. Naděje na postup do předkola play off není zcela vyhaslá. Po vánoční přestávce se Svitavy poprvé uvedou opět doma, v sobotu 7. ledna od 19 hodin nastoupí proti Ostravě.

TJ Sokol Královské Vinohrady – FbK Svitavy 5:1 (2:1, 3:0, 0:0)

Branky: 13. Záň, 20. a 38. Lisa, 22. Hartman, 32. Zavadil – 5. Richter. Rozhodčí: Svrček – Waliczko. Vyloučení: 1:1. Bez využití. Diváci: 80. Střely: 24:21.

FbK Svitavy – Florbal Ústí nad Labem 7:4 (1:1, 3:3, 3:0)

Branky: 2. Šmarda, 27. Musil, 28. a 60. L. Zach, 38. a 56. Pakosta, 48. Richter – 18. Horák, 22. Procházka, 28. Semerád, 36. Kolstrunk. Rozhodčí: Both – Černín. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 136. Střely: 33:45.

1. liga muži:

Další výsledky – 17. kolo: FBC Pullo Trade Česká Lípa – FB Hurrican Karlovy Vary 7:3, TJ Spartak Pelhřimov – FBŠ Hummel Hattrick Brno 7:5, Florbal Pegres Havířov – Black Angels ´6:5, 1. MVIL Ostrava WOOW – FBC Start 98 8:7, TJ Znojmo LAUFEN CZ – 1. FbK Rožnov pod Radhoštěm 13:3, Florbal Ústí nad Labem – SK Bivoj Litvínov odloženo.

Pořadí: 1. TJ Znojmo LAUFEN CZ (17 utkání/40 bodů), 2. Black Angels (17/34), 3. Florbal Ústí nad Labem (15/32), 4. TJ Sokol Královské Vinohrady (17/31), 5. FBŠ Hummel Hattrick Brno (17/30), 6. FBC Pullo Trade Česká Lípa (17/30), 7. Florbal Pegres Havířov (17/28), 8. 1. MVIL Ostrava WOOW (14/26), 9. FBC Start 98 (16/25), 10. 1. FbK Rožnov pod Radhoštěm (14/21), 11. TJ Spartak Pelhřimov (17/19), 12. FB Hurrican Karlovy Vary (14/16), 13. SK Bivoj Litvínov (16/11), 14. FbK Svitavy (17/9). (rh, ls)