Čtrnáctý ročník Iscarex Cupu, třicetidílného seriálu atletických krosových závodů, je minulostí. Šéf pořádajícího Iscarexu JAN ŠIMŮNEK si určitě oddechl, že vše dopadlo tak, jak mělo: „Po finančních problémech, které jsme řešili na začátku seriálu, se všechno povedlo lépe, než se očekávalo,“ pochvaloval si.

Kalendář tohoto atletického seriálu pro rok 2010 však nepotěšil závodníky ze Svitavska a zejména z Litomyšle. Ti totiž přišli o dva domácí podniky. Ani březnová Dvanáctka, ani červencová Hodinovka se v seriálu neobjevují, a tak jediným běžeckém podniku Iscarex Cupu v regionu zůstává tradiční květnový Běh kolem poličských hradeb.

Před sezonou jste uvažovali, jestli tento ročník odpískat, nebo ho přece jenom uskutečnit. Nelitujete tedy, že jste do toho nakonec šli?
Rozhodně ne. Museli jsme vynaložit velké úsilí a vyšlo nám to. Nějaké odměny jsme vítězům stejně dali, myslím, že se to celkem vydařilo.

Byl v něčem čtrnáctý ročník na rozdíl od těch předchozích jiný?
Byl zase o něco lepší (se smíchem).

Na jaře jsme se spolu bavili o tom, že některé závody z Iscarex Cupu vypadnou. Uškodilo to něčemu?
Neuškodilo. Přibyly další. V dalším roce to bude to samé. Zájem o začlenění do našeho seriálu tady je. Na druhou stranu máme i na pořadatele určité požadavky, které však někteří pořadatelé nechtějí a nebo nemohou splnit.

Z jakých konkrétních důvodů?
Třeba z finančních. Chceme, aby závody nějak vypadaly. Ne aby to bylo takové: Tak se tady sejdeme, nějak to odběhneme a půjdeme domů. Máme s nimi nějaké smlouvy, co musí zajistit. Závod musí být na určité úrovni.

Takže vaše podpora není taková, že dáte organizátorům závodu peníze a postarejte se o všechno sami?
Ne, ne, ne. My dáváme peníze na konečné vyhlášení. Těm, kteří mají dvanáct a víc závodů, dáváme poháry a další ceny. Navíc pro ně děláme ohromnou tombolu. Ti, kdo mají zaběhnuto dvanáct a víc závodů, jsou odměněni od nás a od našich sponzorů.

Co vlastně mají pořadatelé z toho, že se jejich závod běží v rámci Iscarex Cupu? Jistě, prestiž, ale ještě něco?
Dodáváme na start startovací oblouk. Na každý závod dáváme tři balíčky od jednoho pivovaru, se kterým máme smlouvu. Pomáháme i s výsledky. Máme je našich stránkách aktuálně, takže se každý okamžitě může podívat, jak dopadl. Abychom ale pomáhali pořadatelům s organizací, tak to ne.

Jaké závody v příštím ročníku ubudou, už o tom máte jasno?
Vypadnou oba závody v Litomyšli, Dvanáctka a Hodinovka, ale nové zase budou závody v Pardubicích. Ty mají velký zájem.

Na Svitavsku se nepoběží nic?
Myslím, že kromě Běhu kolem poličských hradeb ne.

Není to škoda?
Je to škoda. I běžcům to vadí, ale není pořadatel.

Konečné vyhlášení jste přesunuli do Němčic. Z jakého důvodu?
Nedaleko tam má sídlo naše firma Iscarex. Navíc o to měl místní starosta zájem. Jde o to, jestli u nich ten zájem vydrží. To se uvidí až po takových třech letech. Svinná byla po prvním ročníku také nadšená, měli jsme tam neskutečný úspěch. Po pěti letech to tam ale skončilo.

Ve vaší stáji máte dost běžců. Kdo vám udělal největší radost? Nabízí se Michal Horáček, vítěz poháru…
Ten vyhrál, co se dalo. Vyhrál i Český pohár v běhu do vrchu. Úspěchy měl letos dobré. Máme jeden z největších běžeckých týmů v republice. Máme jich přes třicet.

Na jaře jste říkal, že se trochu zmenší jejich podpora. Neodradilo vaše prohlášení někoho?
Lidi jsou ochotni si na cestu přispět. Těm, kteří chtějí běhat, to nevadí.

Vyvíjí se nějakým způsobem běh v přírodě? Při většině závodů padaly účastnické rekordy, takže se zdá, že je čím dál tím víc populárnější…
Vidím to podobně. Popularita běhu roste. Běh je moderní a má to něco do sebe. Navíc ceny na vyhlášení také nejsou úplně k zahození. Vloni jsme dávali třeba všem závodníkům, kteří měli alespoň dvanáct závodů, osobní unikátní kalendář s jejich fotkami. Letos bylo takových běžců přes sedmdesát. Je to pracné, ale efekt stojí za to.

Na internetu máte upoutávku na další ročník. Je tedy už jisté, že další ročník Iscarex Cupu bude?
Zrušit by ho by už ani nešlo.

Kdy začínáte plánovat nový ročník?
Ještě než skončí ten současný. Na vyhlášení v Němčicích jsme museli vědět, jak bude vypadat ten následující. Ještě dolaďujeme nějaké drobnosti, třeba sponzory.

Úplně na závěr, co byste popřál všem běžcům do nového roku?
Určitě ať běhají ještě více než letos (úsměv). Hlavně ale hodně zdraví, aby jim v běhání nic nebránilo.

(ry, rh)