Po vcelku vyrovnané a z obou stran dost kostrbaté úvodní periodě převzali ve druhém kvartálu otěže do svých rukou Královští sokoli. A to do té míry, až to vypadalo, že koleje vedoucí k úspěchu povedou neomylně do stanice Hradec.

Hosté se snadno prosazovali především zpod koše, Tuři měli v obraně značné problémy a sami se na výhodnější střelecké pozice nadřeli. Tudíž to po trojce Barače v nástupu do druhého poločasu bylo 36:51 a se svitavskými akciemi to vypadalo tuze zle.

Tím spíše, že zranění Marko s Bujnochem do zápasu nemohli zasáhnout a kouč Pivoda točil na palubovce jen sedm lidí.

„Docela dobře jsme začali, v první čtvrtině nám vycházela obrana, kterou jsme si nachystali, nebýt trojky v poslední vteřině bychom Hradec ubránili na sedmnácti bodech. Tam to ještě fungovalo, ale bohužel ve druhé čtvrtině jsme opět měli výpadek, kdy jsme v obraně nepracovali, jak jsme měli. Když jsme si vypomáhali, tak ze silné strany a ne ze slabé, soupeř se dostal k lehkým trojkám nebo bodům zpod koše. A na útočné polovině nás hosté trochu zastavili zónou, my se nemohli trefit a dobývat jejich tvrz bylo těžké,“ vrátil se k průběhu první půlky svitavský lodivod.

Ještě ve 26. minutě prohrávali Tuři 47:61 a nic nenasvědčovalo tomu, co se bude dít dále. Sokoli ovšem následně viditelně polevili. Možná, že příliš podlehli představě pohodlně dohraného utkání, těžko říci. Faktem ale je, že ještě do konce třetí části hry se svitavský tým díky několika povedeným akcím přitáhl na čtyři body a ejhle, najednou bylo zase o co hrát!

„Myslím, že jsme zahráli velmi dobře první poločas i začátek druhého, ale pak se nám přestalo úplně dařit v útoku. Nedali jsme jednoduché střely, nešli agresivně do koše, začali hůře bránit a ztratili sebevědomí,“ kroutil hlavou hradecký trenér Lubomír Peterka.

Přitom čtvrtou čtvrtku otevřel trojkou Barač (59:68), jenže od té chvíle hosté na útočné polovině zcela odešli. Kdo naopak nikam neodešel, to byl Pinkston, jenž se v dalších minutách v dobrém slova smyslu „zbláznil“. O svitavskou šňůru 10:0 se postaral skoro sám a čtyři minuty před koncem Tuři vedli (69:68).

A protože vzápětí se opakovaně ujala i americká spolupráce s kolegou Johnsonem, nebylo svitavské vedení jen epizodní záležitostí. Naopak, když se s trojkou přidal Sehnal (78:70), chyběly do klaksonu necelé dvě minuty a tuhle šanci si Tuři tentokrát nenechali sebrat. Závěr zvládli perfektně a zvadlému protivníkovi návrat do hry nedovolili.

„Ve druhém poločase jsme předvedli náš nejlepší týmový výkon na obou stranách hřiště. Bojovali jsme na obranné polovině, pomáhali jeden druhému, v útoku jsme hráli spolu a měli dobrý pohyb míče. Z toho pramenily otevřené střely nebo lehké nájezdy pod koš. Podržel nás Pinkston, který to vzal v závěru na sebe. Jsem rád, že jsme si dokázali, že basketbal hrát umíme,“ mohl být spokojen Lukáš Pivoda.

„Mrzí mě, že jsme zase ztratili zápas, ve kterém jsme vedli o patnáct bodů. Když se na nás Svitavy přitáhly, tak trefily důležité střely, zatímco my ne. Ve finále byla koncovka z jejich strany kontrolovaná,“ litoval trenér Peterka.

„Hradec je velmi zkušený tým a hned od začátku to dokázal prodat. Hráli přes vysoké pivoty, utekl nám ve skóre a držel si náskok až do třetí čtvrtiny. Potom jsme ale trochu změnili způsob hry. Zrychlili jsme, hráli s větším sebevědomím, kolektivně a hlavně jsme začali více mluvit v obraně. To nám hodně pomohlo. Soupeř přestal dávat a to byl klíč k úspěchu,“ pochvaloval si autor třinácti bodů Marek Sehnal.

„Pro nás je to velká škoda, tahle porážka nás hodně mrzí. Bohužel jsme ve druhém poločase hráli špatně v útoku, míč nám neputoval, jak měl, neměli jsme ideální rozestupy na hřišti. Naopak Svitavy trefily v těchto fázích svoje střely a vyhrály,“ netajil se zklamáním hradecký Ondřej Peterka.

Skupina A2:

Dekstone Tuři Svitavy – Královští sokoli Hradec Králové 80:76 (22:20, 36:46, 59:63)

Body: Pinkston 23, Johnson 16, Sehnal 13, Slezák 9, Svoboda 8, Welsch 6, Goga 5 – Barač 19, Sedmák 14, Peterka 13, Halada 9, Stamenkovič 9, Lošonský 8, Kantůrek 2, Koloničný 2. Rozhodčí: Kučírek, Pokorný, Dombrovský. Fauly: 14:20. Trestné hody: 20/13 – 6/5. Trojky: 9:7. Doskoky: 41:35. Hráno bez diváků.

Další výsledky:

Olomoucko – Ústí nad Labem 70:77, Děčín – Ostrava 91:64.

Pořadí:

1.Ústí nad Labem (14/15), 2. Hradec Králové (13/16), 3. Svitavy (12/16), 4. Děčín (11/16), 5. Olomoucko (8/23), 6. Ostrava (6/24)

Příště:

NH Ostrava vs. Dekstone Tuři Svitavy (středa 7. dubna, 17:30, SH Tatran).