Prvoligoví florbalisté se vydali na zájezd do severočeského Litvínova, kde je čekalo utkání s jedním z nejzkušenějších týmů v soutěži – domácím Bivojem. Ten sedmkrát v řadě vyhrál a drží vedoucí pozici. Naopak nováček ze Svitav bral z posledních čtyř zápasů pouhé tři body a rozhodně nebyl v tomto duelu favoritem.

SK Bivoj Litvínov – FbK Svitavy 10:5 (4:3, 4:0, 2:2). Branky: 17., 30. a 60. Hulič, 1. a 48. Kropáček, 5. a 18. Hocelík, 28. Vebr, 33. Skořepa, 37. Černý – 2. Petráž, 3. Nejedlý, 6. Junek, 50. Doseděl, 60. Říha. Rozhodčí: Pangerl – Šedivý. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci 45. Svitavy: Vítek (Lamař) – Nejedlý, Prudil, Říha, Macků, Junek, Klusák, Petráž, Doseděl, Richter, Kolena, Šivák, Sauer.

Hosté nastoupili ve výrazně oslabené sestavě. Z pracovních důvodů jim scházela brankářská jednička Skácelík, do pole pak stále postrádali sedm hráčů na marodce, navíc do Litvínova nemohl odcestovat trenér Kocourek, takže se kormidla na svitavské lavičce chopila provizorní dvojice Musil – Brýdl.

Ta naordinovala svitavskému celku poctivou defenzivu a agresivní přistupování k hráčům soupeře na vlastní polovině. Šokem pro ně ale byla první trefa v síti Vítka, který lovil míček ze své sítě po čtyřiadvaceti vteřinách hry. Svitavští se však rychle oklepaly a po trefách Petráže, Nejedlého a Junka byl stav po šesti minutách 3:2 v jejich prospěch. Hrálo se ve vysokém tempu a šance střídala šanci. Další dvě proměnil Bivoj a do šaten se tím pádem šlo za jeho těsného vedení 4:3.

Hosté ve druhém dějství projevili velkou snahu něco udělat se stavem utkání, ale byl to jen Litvínov, kdo dokázal střílet branky. Výsledek prostřední třetiny 4:0 de facto zlomil vývoj celého utkání ve prospěch domácích hráčů. „Mohli jsme tak zapojit do hry i náhradníky Sauera se Šivákem a druhého gólmana Lamaře, kteří byli asi nejpříjemnějším překvapením na naší straně a přesvědčivými výkony ukázali, že se s nimi musí počítat," řekl zaskakující trenér Lukáš Brýdl.

Třetí část se ani za prakticky rozhodnutého skóre nedohrávala jen z povinnosti. Stále byl vidět kvalitní prvoligový florbal s dobrým nasazením. Svitavy hrající jen na dvě formace byly Litvínovu rovnocenným soupeřem, když v poslední části bylo skóre dokonce vyrovnané 2:2. „Může nás mrzet především střelecká impotence v rozhodující druhé části. V Litvínově jsme nepředvedli tak slabý výkon, na jaký zdánlivě ukazuje celkový jednoznačný výsledek," dodal Lukáš Brýdl.

Pět gólů v síti Litvínova může být pro svitavské florbalisty povzbuzením před víkendovým důležitým soubojem s dalším nováčkem – pražským týmem FBC Start 98. Ten je v tabulce o tři místa za Svitavami, na které ztrácí čtyři body. Pokud chtějí domácí borci udržet stávající sedmé místo zaručující postup do play off, tak musí nutně bodovat. K dispozici by do zápasu již mělo být duo Brýdl – Šmarda, které doléčuje svoje zranění a trenér Lubomír Kocourek tak bude mít větší možnost rotovat hráče.

Střetnutí bude speciální pro jednoho hráče a je jím Tomáš Hynek, který ještě vloni bojoval v červenočerných barvách svitavského FbK, jehož je odchovancem. V září tohoto roku však přestoupil právě do pražského Startu 98, v jehož dresu se představí rovněž ve Svitavách, kde bude mít jistě speciální motivaci se před důvěrně známým publikem prosadit. Utkání FbK Svitavy – Start 98 začíná v hale Na Střelnici v sobotu 16. listopadu v 18:30.

1. liga ve florbale – další výsledky – 9. kolo: Královské Vinohrady – Paskov 11:5, FBC Start 98 – Ústí nad Labem 4:9, Hattrick Brno – Kopřivnice 7:6. Rožnov pod Radhoštěm – Česká Lípa 6:5, Znojmo – Pelhřimov 10:2. Předehrávka – 11. kolo: Litvínov – Paskov 5:3.

Pořadí: 1. Litvínov (26), 2. Česká Lípa (19), 3. Hattrick Brno (19), 4. Ústí nad Labem (19), 5. Znojmo (17), 6. Královské Vinohrady (16), 7. Svitavy (11), 8. Pelhřimov (10), 9. Rožnov pod Radhoštěm (9), 10. FBC Start 98 (7), 11. Paskov (7), 12. Kopřivnice (5). (lb, rh)