,,Věřím, že fanoušci budou naším dalším hráčem a poženou nás,“ doufá v podporu hradeckého publika kouč Lubomír Peterka.

V přípravě se už oba týmy střetly. Sokoli prohráli 84:98, ale vysloužili si pochvalné reference. Dnes půjde o body. ,,Síla Svitav je především v sehranosti. Z loňské úspěšné sezony jim zůstala osa týmu. Ústřední postavou je rozehrávač Roman Marko. Má hodně asistencí, tvoří hru,“ upozorňuje Peterka na nejvýraznější osobnost soupeře. Vrásky mu trochu dělá zdravotní stav. Zcela jistě nenastoupí Andres (loket), Jiříček (angína) a Štěpán (viróza). ,,Musíme se s tím porvat. Není moc času něco měnit. Hraje se v rychlém sledu středa – sobota – středa. V tréninku jsme se hlavně soustředili na obranné věci. Chceme podat co nejlepší výkon. Uvidíme, na co to bude stačit,“ doplnil Peterka.

Ve Svitavách nevládla po prohraném zápase s Ústím nad Labem dobrá pohoda, ale ponaučení z nezdaru snad bylo dostatečné a Tuři jsou odhodlání zaváhání napravit. „Rozhodně neočekávám v Hradci Králové jednoduché utkání. Bylo na nás jako trenérech, abychom dodali družstvu „šťávu“. Snad se to povedlo,“ řekl kouč Lubomír Růžička. „Po nepovedeném vystoupení proti Ústí jedeme do Hradce s jednoznačným cílem zvítězit a odrazit se opět k lepším výkonům. Podle postavení v tabulce by se mohlo zdát, že půjde o lehké utkání, ale je nutné podotknout, že Sokoli hráli pouze dvě utkání na domácí palubovce. I soupiska hradeckých se skládá ze zajímavých jmen. Útočné produkci vévodí Peter Sedmák, kterému zdatně sekundují hráči z perimetru Pandula, Rikalo a američan Canda,“ upozorňuje na kvality soupeře asistent Lukáíš Pivoda.

Jelínek: Soustředit se hlavně na sebe

Dát zapomenout na pokažené vystoupení proti Ústí a opět překlopit zápasovou bilancí do kladných čísel. JIŘÍ JELÍNEK věří, že tenhle cíl Tuři v Hradci Králové splní.

Po osmi kolech jste na bilanci 4 výhry – 4 porážky. Spokojenost, zklamání?

Spíše to druhé, protože jsme po zápase s Ústím, který jsme měli vyhrát. Jinak by v podstatě asi vládla spokojenost, prohráli jsme jen s medailisty z minulé sezony. Ale po posledním výsledku je tam přece jen zklamání.

S odstupem času, co se v sobotním duelu pokazilo?

Jako hlavní příčinu neúspěchu vidím naši pomalost. Nehráli jsme to, co je nám vlastní. Je sice pravdou, že Ústí bylo jiným soupeřem než předtím Kolín, jenže problémem bylo, že jsme absolutně vypadli z naší hry.

Ve čtvrté čtvrtině bylo vidět, že to šlo, že jste na soupeře měli. Ale nestačilo to…

Řekl bych, že Ústí nám v tu chvíli chtělo ten zápas dát, ale my si ho bohužel nevzali a vrátili ho. Samozřejmě se může prohrát, ale takové utkání v situaci, kdy jsme ho otočili na plus osm, bychom prostě ztratit neměli. Udělali jsme nějaké chyby, dostali z toho dvě trojky, v koncovce to bylo vabank, my nedali, oni dali, a výsledek byl pro nás nepříznivý.

Ke Královským sokolům jedete coby poměrně jasní favorité. Vnímáte tuto roli?

Favority jsme byli i před rokem v Jindřichově Hradci, který to tehdy měl asi 0 – 17, a víme, jak to dopadlo. Musíme se vrátit k našemu stylu rychlé hry a vyvarovat se podcenění. Zdá se, že kvalita soupeře je spíše v útoku než v obraně, ale jeho utkání jsem podrobněji nesledoval. Jen v přípravě, ale od té doby jsou oba týmy někde jinde. My se musíme soustředit v první řadě na náš vlastní výkon.

Do přípravy se zapojil nový pivot C. J. Aiken. Co by měl do vašeho týmu přinést?

Zatím s námi stihl pár tréninků, musí se adaptovat, ale jeví se dobře. Věřím, že bude pro tým posilou, na bližší hodnocení je však ještě brzy.

Podle dosavadního průběhu soutěže se zdá, snad až na výjimky, jakou byl váš duel s Kolínem, že většina utkání bude vyrovnaná a výhry se nebudou rodit snadno. Máte stejný pocit?

V lize je nebezpečný každý soupeř. My jsme toho v minulé sezoně moc nevyhráli venku, což chceme určitě změnit. Na každého se musíme zodpovědně připravit a chodit do zápasů plně koncentrovaní, protože doby, kdy v lize někdo dostával o padesát, jsou pryč.