Více než rok uplynul od doby, kdy sáloví fotbalisté VPS Novabrik vybojovali domácí mistrovský titul, a až nyní se za to dočkají odměny v podobě startu na poháru mistrů evropských zemí.

Jeho hostitelem se v následujícím týdnu stane běloruská metropole. Do Minsku se Poličští vydají v pondělí a hrající trenér FRANTIŠEK ŠVEC přiznává, že jde tak trochu o cestu do neznáma. Hlavně proto, že nikdo neví, jací protivníci tam na VPS Novabrik čekají.

Evropský pohár mistrů, to by mělo být setkání nejkvalitnějších týmů na kontinentu. Máte ale vůbec představu, jaká se sejde konkurence?
Je to trochu paradoxní, ale my pořád nevíme, kolik bude na turnaji startovat mužstev a jakým se bude hrát systémem. Pořadatelé nejdříve mluvili až od dvanácti, nyní o devíti či deseti, ale myslím si, že reálných bude osm. Měly by přicestovat celky z Katalánska, Ruska, Belgie, Francie a Běloruska. Další týmy budou pravděpodobně doplněny z oblastí bývalého Sovětského svazu, podobně jako na nedávném mistrovství Evropy.

Když se řekne Bělorusko, u většiny lidí to valné nadšení nevyvolá. Jaké máte informace o podmínkách, které na vás v dějišti turnaje čekají?
Samozřejmě jsme se snažili sondovat, jaká je tam situace. Pokud víme, nemělo by to být nic hrozného, nejedeme do „pralesa“. Čeští reprezentanti tam hráli před několika lety a říkali, že to není špatné, tak uvidíme. Máme být příjemně překvapeni, těšíme se. Ubytování je v olympijském komplexu asi 18 kilometrů od Minska. Z organizace podle dostupných informací nemáme strach. Možná, že bude lepší než při bohorovném přístupu Španělů. Jen nevíme nic bližšího o hale, jestli se bude hrát přímo v onom komplexu nebo někde ve městě.

Jak pocestujete na místo konání?
Přece jenom, doprava do Běloruska, to není právě výlet za humna…Naše výprava bude mít celkem sedmnáct členů. Jedeme autobusem s cestovkou, s níž máme dobrou spolupráci a pozitivní zkušenosti z minulosti, takže pohodlí by mělo být dostatečné. Odjíždíme v pondělí odpoledne. Vzhledem ke stavu silnic počítáme asi s dvaceti hodinami cesty, v Minsku bychom měli být v úterý kolem poledne.

Teď ke sportovní stránce věci. V jak dobré sestavě budete na poháru mistrů v době rozehraných fotbalových soutěží vlastně startovat?
To je věc, která mě trápí více než organizace nebo dlouhá cesta. Trochu mám obavy a jsem spíše pesimista. Nepodařilo se nám dát dohromady nejsilnější složení týmu, který si vloni vyhrál titul. Komplikací je pochopitelně velký fotbal, stejně jako pracovní povinnosti i zdravotní problémy. Chybět budou s určitostí Dostál, Červený, Novák a Kučera, což jsou čtyři stabilní hráči a jejich absence je velkým zásahem do sestavy. Do hry budou připraveny dvě čtyřky hráčů do pole a gólman. Někteří navíc laborují se zraněním, tudíž se modlím, aby se nikomu nic nestalo.

S jakými ambicemi se vydáváte na měření sil s evropskou špičkou?
V rámci našich možností chceme důstojně reprezentovat českou sálovku a neudělat ostudu. Jedeme zabojovat o co nejlepší výsledek. Vůbec neznáme sílu našich soupeřů, necháme se překvapit, na co budou naše výkony stačit. Věřím, že se v pondělí 7. června budeme vracet domů do Poličky s dobrým pocitem.