Litomyšlští měli sice o uspořádání kvalifikace sami zájem, ovšem sobotní aerobik show v městské hale vystavila těmto plánům stopku. Tudíž se vydají na dlouhou cestu za neznámými, ale velmi silnými soupeři.

Všichni účastníci turnaje vyhráli svoje krajské přebory suverénním způsobem a není pochyb o tom, že dostat se na některé ze dvou postupových míst bude kromobyčejně náročné.

„Rozhodně se jedeme pokusit o úspěch. Popereme se o co nejlepší výsledek a uvidíme, na co budou naše výkony stačit. O soupeřích nevíme skoro vůbec nic, ale nechceme prohrát ani jeden zápas," říká hrající trenér Karel Novotný.

Ten musí krátce před kvalifikací řešit nepříjemný problém se sestavou, jelikož ze zdravotních důvodů nebude k dispozici zkušený smečař Jaroslav Polanský. „Mrzí mě to, jde o velkou ztrátu. Měli jsme docela ustálenou sestavu a teď do ní musíme sáhnout a zřejmě ji přeskupit. To se ale nedá nic dělat. Pojedou s námi také mladí hráči, kteří dostanou šanci se otrkat," řekl Karel Novotný.

Poslední ostrý zápas sehrála Litomyšl na začátku března a od té doby tým převážně pouze trénoval. „Sehráli jsme přípravný zápas s Lanškrounem, kde nešlo o výsledek, ale o vyzkoušení a osvěžení herních návyků," dodal Karel Novotný.

Kvalifikace – muži

VK LITOMYŠL

SK Spartak Hulín

Sokol Šlapanice u Brna

SK UP Olomouc

TJ Nový Jičín

Zdánlivě snazší cesta do druholigové společnosti čeká na svitavské volejbalistky. Jednak budou mít výhodu domácího prostředí a ta může být nezanedbatelná, za druhé je jejich kvalifikace čtyřčlenná. Do svitavské haly zavítají vítězky krajských přeborů Libereckého a Moravskoslezského kraje a také pražského mistrovství.

Protože ale kvalita soupeřek bude při pohledu na jejich výsledky v uplynulé sezoně jistě vysoká a postupová místa jsou i mezi ženami jenom dvě, stojí před Svitavačkami těžký úkol.

„Již v průběhu března jsme se začaly intenzivněji připravovat na náročné zápasy. Tým musel být kvůli omluvenkám na koncovou akci sezony doplněn mladšími hráčkami. Ty ovšem v tréninku i v posledních dvou kolech přeboru ukázaly, že nebudou jen na ozdobu," pronesla trenérka Pavlína Švihelová.

Ta si je dobře vědoma, jak složité bude pro svitavské volejbalistky vrátit druhou ligu do města. „Několikrát se ukázalo, že do vyšší soutěže je mnohem obtížnější se dostat než ji poté udržet. Řada celků totiž v kvalifikaci využívá možnosti hostování a vazby na extraligové celky v blízkosti svého působiště. Svitavský oddíl je naopak v tomto směru limitován," konstatovala svitavská trenérka.

V tomto směru hodně napovídá hned úvodní sobotní vystoupení svitavských hráček, ve kterém změří svoje síly s ostravským béčkem. A právě tato rezerva extraligového družstva má při skládání týmu úplně jiné možnosti než například Svitavy. Na jejich straně ale bude touha a odhodlání uspět.

Kvalifikace – ženy

TJ SVITAVY

Sokol Mnichovo Hradiště

TJ Jižní Město Chodov

TJ Ostrava B