Na finálový turnaj českého poháru starších žáků ve volejbale, který se konal v hale královéhradecké Slavie, odcestoval svitavský tým v roli „černého koně“. Vždyť na třech předchozích kláních obsadil vždy druhé místo, takže mohl pomýšlet vysoko. A právem, jak ukázal průběh finálových soubojů. Svitaváci navázali na svoje skvělé výkony a pohárové stříbro potvrdili! V konkurenci největších českých klubů tak dosáhli zcela mimořádného výsledku.

Svitavský stroj se v Hradci Králové rozjížděl ztuha, jakoby hráče svázala nervozita z velké šance. V prvním zápase udolali Plzeň 2:1 (-18, 23, 9) poté, co v první sadě prohrávali 9:19 a vůbec se jim nedařilo. „Takhle špatný volejbal jsme snad ještě nehráli. Podržela nás jediná činnost, a to podání, protože s naší plachtou si soupeř nedokázal porazit,“ komentoval průběh hry jeden z trenérů Marek Meluzín.

Ve druhém utkání čekalo na Svitavy Brno a tady přišla porážka 1:2 (-22, 14, -10). Po ztraceném prvním setu přišlo ve druhém probuzení a jasné vítězství, jenže v tie-breaku zaúřadoval na podání brněnský Džavoronok (vyhlášený jako nejlépe útočící hráč turnaje), a náskok soupeře 6:0 se nakonec ukázal jako rozhodující. Přes veškerou snahu se ho poté už nepodařilo zlikvidovat.

Sebevědomí dělá divy

V sobotu za výrazné podpory svitavských „rowdies“ udolali žáci Českou Lípu 2:1 (18, -24, 10). „Tady jsme vlastně vylezli z volejbalové žumpy a začala naše cesta k vrcholu. Ve třetím setu jsme prohrávali už 8:10, ale znovu nás zachránilo podání, díky němuž jsme otočili zápas,“ uvedl Meluzín.

V utkání s Příbramí šlo oběma celkům o medaili a tentokrát to byli Středočeši, komu tohle vědomí totálně svázalo ruce. Zato Svitavští odehráli excelentní bezchybné utkání. Ve druhé sadě dokonce smazali šestibodovou ztrátu a zvítězili s převahou 2:0 (12, 21).

Dalším, kdo přišel na řadu, byl celek z Ostravy. „Byla to klasická ukázka, jaký vliv má na výkon sebevědomí. Do poloviny byly sety vyrovnané, ale koncovky jsme kontrolovali,“ hodnotil Marek Meluzín výhru 2:0 (20, 20). Po ní už bylo bezpochyby jasné, že Svitavy budou mít pohárovou medaili, protože jak Příbram, tak Brno nestačily na České Budějovice.

V neděli přišel nejprve lehký „předkrm“ v podobě Aera Odolena Voda. Výborný výkon na bloku byl základem k hladkému vítězství 2:0 (17, 19).

A pak to přišlo. Očekávané „finále“ poháru proti Českým Budějovicím. Svitavští je ještě neporazili, tím větší ale byla jejich touha to nyní dokázat. A povedlo se 2:1 (-20, 18, 9). „První set byl jak na houpačce, soupeři se střídali ve vedení. Nám se podařilo vyrovnat na 20:20, ale to bylo vše,“ popisuje trenér Meluzín. Svitavští by v případě neúspěchu skončili ve finálovém turnaji čtvrtí, což nechtěli připustit a opět se ukázali jako bojovníci. „Ve druhém setu se konečně chytil univerzál Ondra Klika, takticky jsme pokryli soupeřova diagonálního hráče a velké překvapení bylo na světě.“

Čtyřiadvacet vítězství

Porážka s Brnem tedy v celkovém účtování připravila svitavské žáky o prvenství na finálovém turnaji. Díky lepšímu poměru setu vyhrály opět České Budějovice a potvrdily svůj zasloužený pohárový primát s bilancí 26 vítězství a 2 porážek. Ale také svitavská čísla (24 4) jsou fantastická a stříbrná příčka v českém poháru je skvostnou vizitkou.

„V každém kole druhé místo a nakonec stříbrná medaile vypadá jednoznačně, opak je ale pravdou. Soupeři byli silní a prali se o každý zápas. Kluci hráli ze začátku zabržděně a nás to mohlo stát i medaili, ale postupně se výkon zlepšoval a nakonec ukázali hru, že jsem skákal radostí až do stropu,“ dodal s úsměvem další z trenérů týmu Jiří Kabelka.

Na historickém výsledku pro svitavský volejbal se podíleli: nahrávač Adam Čížek, blokaři Alexander Jedlička a Alexandr Konečný, univerzál Ondřej Klika, smečař Marek Šulc, na stejném postu hrající kapitán celku Miroslav Odvárka, smečař a univerzál David Kvapil, druhý nahrávač Jiří Johanides a benjamínci týmu Adam Tomášek a Petr Leinweber.

O trenérskou práci se starali Marek Meluzín, Jiří Kabelka a Petr Sezemský, fyzioterapeutem byl Petr Siekiera.

Český pohár starší žáci 1. skupina finálový turnaj: 1. VK České Budějovice (13 bodů, sety 13:3), 2. TJ Svitavy (13, 13:5), 3. SKV Brno B (12, 12:5), 4. VO Příbram (12, 10:5), 5. USK Slavia Plzeň (10, 7:9), 6. VK DHL Ostrava (8, 4:13), 7. TJ Lokomotiva Česká Lípa (8, 4:13), 8. Aero Odolena Voda (8, 3:13).

ČP celkové pořadí: 1. VK České Budějovice, 2. TJ Svitavy, 3. SKV Brno B, 4. VO Příbram, 5. USK Slavia Plzeň, 6. TJ Lokomotiva Česká Lípa, 7. VK DHL Ostrava, 8. VSC Zlín, 9. ŠSK Beskydy Frýdek-Místek, 10. VK Znojmo-Přímětice.

Pro svitavské starší žáky však sezona ještě zdaleka nekončí. Kromě pokračujících bojů v krajském přeboru na ně čeká i mistrovství České republiky, které se bude hrát na začátku května ve sportovní hale Na Střelnici. A že budou v domácím prostředí patřit mezi adepty na cenné kovy, o tom není nejmenšího sporu.

Čtěte také: 'Od mnohých dostávám gratulace, které mě hodně hřejí,' říká trenér

(rh, red)