Domácí působili dva dny po prohraném dvojnásobném prodloužení v Lize mistrů unaveným a herně rozháraným dojmem. Tuři naopak nastoupili sebevědomě a odehráli s favoritem zcela vyrovnaný první poločas, během něhož ani jednou neprohrávali o více než dva body, naopak sami v jednu chvíli o sedm vedli.

Nymburk je však týmem, jemuž stačí krátký časový úsek, aby přepnul na vyšší stupeň a vypracoval si klíčový náskok. Přesně to se stalo na začátku druhého poločasu, kdy odskočil na dvouciferný rozdíl (61:45). Potom zase polevil, zjevně s cílem dojít si pro výhru a nijak se pro tentokrát netrápit s její podobou. Tuři bojovali, dvakrát se dostali na osmibodový rozdíl (68:60, 78:70), ale blíže je soupeř nepustil.

I tak zanechali pozitivní dojem, což platí zejména o „mladých puškách“, vždyť čtveřice Welsch, Kotásek, Kovář, Puršl se dohromady postarala o devětřicet bodů. Škoda, že chyběl výraznější bodový příspěvek od amerických hráčů, ale co se nepovedlo nyní, může přijít třeba hned o víkendu.

„Chtěli jsme využítúmnaby hlavních opor soupeře, jenže Nymburk má silnou lavičku a podrželi ho Smith s Wrightem. Zároveň si myslím, že jsme nesplnili jeden z cílů, a to bylo doskakování. Dvaadvacet útočných doskoků Nymburka a někdy i druhých, třetích i čtvrtých šancí je prostě moc. Doskok je o nastavení hlavy, o agresivitě a ta nám chyběla. Nebyli jsme tak důslední. Neodehráli jsme špatné utkání, až na pasáž ve třetí čtvrtině, kdy jsme absolutně vypadli z tempa a hráli pochodový basket. Prohra mě mrzí. Kdybychom předvedli svou lepší tvář, kterou jsem už u hráčů viděl, bylo možnost jít do vyrovnané koncovky a třeba zápas zdramatizovat ještě víc,“ byl si vědom trenér Lubomír Růžička. 

„Odehráli jsme docela solidní zápas. V první půlce jsme hráli dobrou obranu, jen jsme nebyli schopní tuto obranu zakončit dobrým doskokem. Ve třetí čtvrtině jsme měli pár zbytečných ztrát, hráli jsme pomalý basket a Nymburk nám odskočil na čtrnáct bodů. Potom jsme se už nebyli schopní dostat zpátky do tempa,“ dodal benjamínek Marek Welsch, který si do poločas připsal devět bodů.

Žádný oddech na svitavské basketbalisty nečeká, v sobotu nastoupí v Opavě proti dalšímu soupeři z Ligy mistrů. „Je to tým, který je všeobecně známý množstvím trojkových pokusů. Tohle si budeme muset pohlídat. Samozřejmě potřebujeme zamezit útočnému doskoku, s nímž máme v posledních zápasech problémy a celkově zlepšit obranu. Pokud budeme hrát jako proti Nymburku, tak nevidím důvod, proč bychom nemohli uspět,“ je přesvědčen pivot Jiří Jelínek.

ČEZ Basketball Nymbrk – Dekstone Tuři Svitavy 85:77 (23:25, 43:41, 63:54)

Body: Smith 18, Wright 15, Benda 9, Pumprla 8, Hruban 8, Kříž 7, Bohačík 7, Peterka 5, Novotný 2, Brodnik 2, Vyoral 2, Lawrence 2 – Marko 15, Kotásek 13, Kovář 10, Welsch 9, Puršl 7, Jelínek 7, Slezák 6, Woods 4, Svoboda 4, O'Brien 2. Rozhodčí: Blahout, Kec, Linhart. Fauly: 21:23. Pět chyb: Slezák (Svitavy). Trestné hody: 27/20 – 19/12. Trojky: 5:9. Doskoky: 59:44, Diváci: 300.

Příště: Opava - Svitavy (sobota 20. října, 18:00).