Třináct let se konaly Velké ceny Litomyšle v parkurovém skákání na krásném přírodním kolbišti u Primátorské hráze. Počtrnácté se tak již nestane.

Hlavní pořadatel Jiří Skřivan ze Stáje Manon se rozhodl červnové kvalifikační kolo Skokového poháru České pojišťovny přesunout dva kilometry východně do areálu Hřebčína Suchá.

Povrch nevyhovoval

Důvod je nasnadě. V posledních letech totiž majitelé koní a jezdci stále více vyhledávají závodiště se speciálním pískovým povrchem doplněným o geotextilie. Ten zaručuje špičkové podmínky i při nepřízni počasí. Travnatá kolbiště se tudíž postupně vytrácejí z jezdeckých map a s největší pravděpodobností stejný osud čeká i to v Litomyšli na „Hrázi".

„V nedalekém Hřebčínu Suchá máme vybudované kvalitní pískové kolbiště s geotextiliemi o rozměrech 65×75 metrů, stejný povrch má i opracoviště velké 25×65 metrů a jezdecká hala s rozměry 23×65 metrů. Je tam k dispozici také velmi dobré zázemí pro koně a jezdce. Právě na tyto parametry jsou kladeny ze strany přímých účastníků závodů čím dál tím větší nároky. Jelikož chceme, aby k nám jezdila silná konkurence a diváci mohli vidět ten nejlepší skokový sport, rozhodli jsme se opustit tradiční prostředí u Primátorské hráze," zdůvodnil změnu sám Jiří Skřivan.

Ten přitom nevylučuje, že by se na tomto místě ještě někdy v budoucnu jezdecké závody uskutečnily. „Za Skokovým pohárem České pojišťovny i za dalšími letos plánovanými akcemi si ale diváci budou muset zajet kousek dál od centra Litomyšle. Odměnou by jim měla být vedle doprovodného programu a občerstvení třeba i montovaná tribuna s kapacitou 300 míst k sezení a příjemné prostředí," dodal litomyšlský jezdec a pořadatel.

Velká cena Litomyšle byla posledním českým kolem Skokového poháru České pojišťovny, které se jezdilo na trávě. Zbývají již jen tři moravská – v Ostravě, Opavě a Frenštátu pod Radhoštěm – na jejichž povrchu stále převládá zelená barva. Jejich organizátoři věnují značné úsilí, aby i na přírodním terénu byly nachystány komfortní podmínky pro závodníky a přihlížející viděli dobré výkony.

Jarní závody

Jako generálka na Velkou cenu Litomyšle, která se uskuteční od 8. do 10. června, posloužily Jarní jezdecké závody. Ty se na kolbišti na Suché konaly o uplynulém víkendu za účasti několika desítek koní a jezdců.

Na programu bylo celkem pět parkurových soutěží různé obtížnosti. Vrcholem závodů byl parkur stupně S, na jehož startu se sešlo šestnáct dvojic. Čisté základní kolo i rozeskakování absolvovali čtyři účastníci a nejrychlejší čas pak rozhodl ve prospěch Lukáše Sojky s Dumolem.

Jarní jezdecké závody – postupná obtížnost do 100 cm: 1. David Šubrt – Floris (Orling s.r.o.), 2. Martin Dulínek – Arwen-D (Jezdecká stáj Dulínek), 3. Ludmila Zářecká – Libero Laba (JS Plundra).

Parkur Z: 1. Jiří Tměj – Žillien Taurus (JK Hřebčín Suchá), 2. Renata Czyžová – Quatrnei (Jezdecký oddíl Dubicko), 3. Ludmila Zářecká – Libero Laba (JS Plundra).

Parkur ZL: 1. Rudolf Doležal – Honey S (JK Hřebčín Suchá), 2. Anna Siatková – Kip 1 (Jezdecký klub Orličky), 3. Tereza Veselá – Cortina 6 (TJ Sokol Jízdárna Kladno).

Parkur L: 1. Rudolf Doležal – Lara Croft (JK Hřebčín Suchá), 2. Michal Mundil – Agáta 1 (JK Hřebčín Suchá), 3. Jiří Skřivan – Dius (Stáj Manon Litomyšl).

Parkur S: 1. Lukáš Sojka – Dumol (JS Hippo Topol), 2. Michal Mundil – Agáta 1 (JK Hřebčín Suchá), 3. Rudolf Doležal – Action´s Pride (JK Hřebčín Suchá).

(red, rh)