Čtyřiadvacetiletý asistent trenéra svitavských basketbalistů LUKÁŠ PIVODA začínal s trenérskou kariérou ve Slavii Kroměříž, kde se stal dvojnásobným vicemistrem ČR v kategoriích U14 a U15. Poté jeho kroky směřovaly do Prostějova. S tamním mládežnickým celkem U17 vybojoval třetí místo na republikovém mistrovství. Nyní na něho čeká u svitavských Turů zbrusu nová trenérská výzva v nejvyšší domácí soutěži.

Lukáši, co je vaší pracovní činností v roli asistenta A týmu?

Mojí hlavní náplní je celkový skauting soupeře. To znamená skauting herních systémů a hráčů. U každého soupeře sleduji minimálně dvě poslední utkání a z nich dělám „cutting", který hráčům pouštíme před zápasem. U herních systémů hledám především to, co jimi soupeř sleduje, a co je hlavním smyslem určitého „setu". Poté s trenérem Růžičkou najdeme obranné řešení, které budeme praktikovat. U hráčů se zaměřuji na silné a slabé stránky. Dále sleduji „match-upy", což jsou pozice, které proti sobě v zápase nastoupí. Zde se zaměřuji na to, kde bychom mohli mít výhodu a naopak nevýhodu proti soupeři. Co se týká tréninku, starám se o rozcvičení a individuální tréninky. Během herních cvičení a hry pět na pět mám na starosti obranu. V utkáních je mým hlavním úkolem hra soupeře. Například z čeho nejvíce profituje a kde nám dělá největší problémy. K tomu samozřejmě sbírám poznatky z naší hry a dávám trenérovi informace, které mohou vést k pozitivní změně ve hře v dalším vývoji zápasu.

Hlavní trenér svitavského družstva Lubomír Růžička je tedy pro vás výborná škola…

Určitě! Popravdě, on byl jedním z těch trenérů, pod kterým jsem si přál pracovat, a jsem rád, že se naše cesty střetly takhle brzy. Dalo by se říci, že na začátku mé trenérské dráhy byl Luboš mým vzorem. Zejména v tom, jak brzy s trénováním začal a dokázal se uchytit na nejvyšší úrovni. On byl významným signálem pro nás mladé trenéry, že věk není tím hlavním měřítkem v trenérské branži.

Není tajemstvím, že také působíte u svitavské mládeže. Můžete nastínit vaší úlohu?

V současné době u mládeže pouze vypomáhám, když mi to čas dovolí. Chceme se však dívat více do budoucnosti. Od nového roku začneme oslovovat okolní města a pokusíme se s nimi navázat spolupráci. Naším přáním je mít v příštích letech naplněné kategorie od U11 až do U15 na slušné úrovni, ať už kvalitou, nebo počtem. V příští sezoně se tak má vytíženost u mládeže výrazně zvýší.

V nejbližších kolech vyzvou Tuři postupně týmy jako Ústí, Ostravu a USK Praha. Cítíte, že tato část sezony bude klíčová?

Ano, konec roku bude pro nás velmi důležitý. Utkáme se vícekrát s našimi sousedy v tabulce, kterým se budeme chtít minimálně přiblížit a v nejlepším případě je přeskočit. Momentálně nás však čeká Ústí nad Labem a my se maximálně soustředíme na ně. Poté budeme řešit další soupeře. Věřím i ve velkou podporu našich skvělých fanoušků, především v utkáních na domácí palubovce. MILAN STEHURA

Soupeř silný, ale cílem bude výhra
Úderem sobotní 17. hodiny bude rozehráno utkání Kooperativa NBL mezi svitavskými Tury a Slunetou Ústí nad Labem. „Jde o útočně laděný tým se spoustou skvělých individualit. Na perimetru se opírá zejména o Glovera se Smithem, ale nesmíme zapomenout ani na Bosáka s Igrutinovičem, kteří se vrací po zranění. Pod košem hraje ve výborné formě Pecka a naši fanoušci určitě budou zvědaví na dobře známého Abercrombieho. Velký pozor si musíme dát na zbytečné ztráty, které Sluneta trestá rychlým přechodem do útoku," očekává Lukáš Pivoda těžkou bitvu. Jiný cíl než vítězství však Tuři mít nemohou.