V něm se představila také svitavská dvojice Šimon Puršl – Matěj Svoboda (na snímku v útoku). Mezi postupující kvarteto se ale vešel pouze jeden z nich. Nebyl to však favorizovaný Puršl. Svoboda začal výborně, když své první dva zápasy vyhrál poměrem 7:6. Pak sice zaváhal s Radkem Pumprlou. Nicméně ve svitavském derby si zajistil postup, když kolegu Puršla zdolal 7:4. Radost už mu nemohla zkazit prohra s vítězným Janem Kozinou v závěrečném duelu. Podkošový Tur naopak porazil pouze Pumprlu a Filipa Šmída.

Konečné pořadí regionálního finále Morava: 1. Jan Kozina (Brno) 4/1, 2. Radek Pumprla (Ostrava) 3/2, 3. Matěj Svoboda (Svitavy) 3/2, 4. Radek Farský (Brno) 3/2, 5. Šimon Puršl (Svitavy) 2/3, 6. Filip Šmíd (Ostrava) 0/5. 

Ilustrační fotoZdroj: Archiv

Ostravský soumrak pivotů a Pumprlův finiš

Na stotisícovou prémii pro vítěze Kooperativa NBL 1ON1 Challenge už je jen osm adeptů. Všichni navíc ví, kudy k vytouženému bonusu pro celkového vítěze vede cesta. Moravské regionální finále dnes rozhodlo nejen o postupující moravské čtveřici, ale také o složení čtvrtfinálových dvojit. No a jak dosavadní průběh soutěže ukázal, máme se na co těšit.

Výkon domácího Filipa Šmída v základním kole dával tušit, že ostravský pivot bude čeřit postupové vody i dnes. Jenže zde se ukázala nevyzpytatelnost soutěže, jako 1ON1 Challenge je. Šmíd se protrápil prvními zápasy a nenašel takovou střeleckou mušku, která by doplnila jeho silový arzenál. Nakonec dnes nepoznal, jak chutná výhra a odchází se šestým místem.

Dlouho se zdálo, že se ostravský Tatran zahalí do černého sukna. Ani Radkovi Pumprlovi se nedařilo navázat na dobré výkony z prvního kola. Dvě porážky z úvodních dvou zápasů ho dostaly pod tlak. Jenže ten jako by mu svědčil. Najednou přišla střelecká jistota v zápase proti dosud neporaženému Svobodovi a bratr bývalého reprezentačního kapitána nabral směr postup. Zastavil se až na druhém místě.

Dokázal se tak vklínit do trojice, která si jako první zajistila postup a hrála dnes velmi dobře. Radek Farský navázal na své dobré představení z úvodního kola. Jan Kozina a po zranění se vracející Matěj Svoboda svedli ve svém posledním zápase přímý souboj o celkové vítězství. Radoval se brněnský rozehrávač, kterého by případná prohra poslala až na čtvrtou příčku. To by pro nasazení do play-off pavouka nebyla dobrá zpráva.

Dnešní vítěz ale nakonec přiznal: „Já jsem ani sám nevěděl, na jakého z těch hráčů, co čekali ve čtvrtfinále, bych chtěl jít.“ Jako vítěze moravské části ho čeká souboj s Ladislavem Peckou. „Nějakou taktiku si na něj nastavím, podívám se na všechny jeho zápasy. Nakonec ale na hřišti budu vařit z vody. Pak už to bude kdo s koho,“ přemítá Kozina.

Ten dnes podlehl pouze svému týmovému kolegovi Radku Farskému. 183 centimetrů vysoký rozehrávač, který se v prvním kole prezentoval vysokým počtem zisků, ukázal, že se dokáže vyrovnat s jakýmkoliv soupeřem. A to pro regionální finále zvolil méně agresivní defenzivní taktiku.

„Kdybych přidal nějaké zisky, byl bych v zápasech klidnější. Všechny byly hrozně vyrovnané. Radši jsem do toho ale tolik nešel. V zápasech s Filipem Šmídem i Šimonem Puršlem se mi to několikrát vymstilo. Chtěl jsem jít do výpichu, oni si to pohlídali a zakončovali jedna na nula. Chtěl jsem soupeře radši vytlačit od koše, což se moc nepovedlo. Dneska mě podržel útok,“ přiznal. To ale jen zvyšuje jeho nečitelnost pro soupeře v play-off.

Ve čtvrtek na Folimance už půjde o hodně. Žádná chyba nebude odpuštěna a jen jeden z osmičky nejlepších gladiátorů se bude radovat ze sladké odměny. „Přijde mi, že těch 100 tisíc korun je ještě dál než na začátku soutěže,“ směje se Kozina. „Do devíti bodů to bude velká řežba. Každý tam nechá všechno. Každý zápas může být poslední. Tady jsme věděli, že máme šanci to ještě napravit. Když se někdo nadře na postup, tak to může hrát velký vliv v semifinále a finále,“ věští.