Z jedenáctky účastníků Ceny města Pardubic – I. kvalifikace na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou si na prvním místě zaslouží jmenovat Mr Spex. Svěřenec Luboše Urbánka je totiž vítězem loňské Velké pardubické, v níž o rok dříve obsadil třetí místo. O jeho kvalitách tedy netřeba pochybovat, ale přeci jen vstupy do sezóny mívá vlažnější. První kvalifikace se totiž zúčastnil i v přechozích dvou letech, přičemž obsadil sedmé a osmé místo. V dostihu ho teprve podruhé povede úřadující překážkový šampión Jan Odložil.

Výraznou pozornost poutal před kvalifikací také Evžen, který loňskou sezonu kvůli zranění vynechal. Svěřenec Štěpánky Myškové, kterého měl v závodu doprovázet její manžel Jaroslav, si však před první kvalifikací na 133. Velkou pardubickou obnovil zranění a musí tak ukončit kariéru.

Lodgian Whistle s žokejem Josefem Bartošem a Pavlou Váňovou v roli vodiče.
Dostihová sezona zahájena Cenou města Pardubice. Zazářil Lodgian Whistle

Medailistou z Velké pardubické je rovněž Player (ž. Novák). Svěřenec Lenky Kvapilové v ní totiž v roce 2020 skončil druhý. Dobře si vedl rovněž loni, kdy ovládl srpnovou kvalifikaci a ve vrcholu sezóny obsadil čtvrtou příčku. Hned za ním se tehdy do cíle dostal ve Velké pardubické debutující Argano. Ten pod svým trenérem Martinem Liškou už absolvoval letošní premiéru. V lysolabské Prvomájové steeplechase mu jeho tradičně silná koncovka zajistila třetí příčku. Stanislavem Popelkou připravovaný Lombargini (ž. Faltejsek) v loňské Velké pardubické z šestého místa ztrácel výrazněji, ovšem předloni zazářil vítězstvím v srpnové kvalifikaci.

Do pořadí na předních místech se bude snažit promluvit i dvojice sedmiletých koní. Zvlášť Josefem Váňou starším připravovaný Chelmsford (ž. Kratochvíl) platí za velký talent, když po dvou vítězstvích na mítinku Velké pardubické loni jen o hlavu prohrál v Ceně Labe. Kvalifikaci si každopádně vyzkouší poprvé. To Godfrey (Vyhnálek) už startoval v loňské závěrečné kvalifikaci, ale ta pro něj v podstatě skončila zastavením na malých zahrádkách. Na mítinku Velké pardubické ovšem svěřenec Dalibora Töröka složil reparát vítězstvím v trojkovém handicapu.

Martin Liška rozkryl plány pro letošní dostihovou sezonu.
Dostihový spolek Pardubice slaví třicet let. Sezonu zahájí cross country Koroka

Zbylá čtveřice může především překvapit. Slovenský Kaiserwalzer nicméně předloni zvítězil v poslední kvalifikaci. V dostihu ho po bezmála dvouleté pauze povede sám trenér Jaroslav Brečka.

Od našich východních sousedů přicestuje také Paris Eiffel (ž. Cagáň). Ten už letos zvítězil v Šuranech, ale v Pardubicích se mu tolik nedaří. Dulcar de Sivola (Borč) se už čtyřikrát dostal do cíle Velké pardubické, přičemž loni své maximum vylepšil sedmým místem. String (ž. Stromský) sbíral úspěchy v menších krosech. Loňskou sezónu vynechal a při vstupu do té letošní na své nejlepší výkony nenavázal.

Z rámcových dostihů největší pozornost zasluhuje Cena společnosti Tipsport. V ní se totiž letos poprvé utká elita specialistů na krátké krosy, přičemž na start míří všichni medailisté z loňského Poplerova memoriálu. Jeho vítěz Lianel (ž. Myška) navíc v tomto dostihu triumfoval před rokem. V říjnu na něj každopádně mnoho neztráceli slovenský Mr Zuru (ž. Odložil), který s krosy začal teprve loni, ani stálice mezi „sprinterkou“ elitou Medic (ž. Novák).

Zajímavou podávanou slibují rovněž startovní listiny dalších čtyř krosů i jediná klasická steeplechase. V Cena Služeb města Pardubic (III. kat., 3500 m) se totiž diváci mohou těšit na soubor dvojice Hola Que Tal (ž. Myška) – Naarden (ž. Kratochvíl), tedy koní, kteří už letos získali v Pardubicích suverénní vítězství.

První dostih odstartuje ve 13 hodin, a kdo se nedostane přímo na závodiště, může vše podstatné sledovat prostřednictvím přímého přenosu na programu ČT sport. Jeho začátek je plánován na 14 hodin.

(jf)