Po květnovém postupu z druhé ligy, který si svitavští florbalisté vybojovali v sérii play-up proti Kopřivnici, absolvovali náročnou několikaměsíční přípravu na svoji premiérovou sezonu v první lize mužů – po extralize nejvyšší české florbalové soutěži.

Zatímco v květnu a červnu měli na programu tréninkový cyklus zaměřený především na rozvoj obecné kondice, síly a rychlosti, tak o prázdninách již hlavní trenér Lubomír Kocourek naordinoval svým svěřencům pořádnou porci florbalu.

Vydařené turnaje

Nejdříve se Svitavy představily na začátku července na Republic Cupu v Ostravě, kde vypadly po boji s týmem pardubických extraligových hráčů v osmifinále, ale prezentovaly se sympatickými výkony a porazily i soupeře s reprezentačním brankářem Davidem Rytychem a hráči z finské ligy.

Poté strávili hráči áčka společně s juniorkou několik dní v příjemném prostředí Rtyně v Podkrkonoší, kde obě družstva absolvovala třífázové tréninky. Junioři poté odehráli první přípravné utkání proti místnímu celku Rtyně. Muži přímo ze soustředění odcestovali do Pardubic na Sokol Cup, v celé přípravě určitě nejkvalitněji obsazený turnaj. A právě toto klání řádně otestovalo, jak celý tým během léta pracoval.

Proti soupeřům z první ligy odehráli Svitavští vyrovnané partie. Nejprve podlehli Sokolu Královské Vinohrady, aby poté porazili Pelhřimov i Znojmo. Třešničkou na dortu pak bylo střetnutí o třetí místo proti extraligovému týmu Bohemians, z něhož pražský kolektiv odešel poražen a svitavští florbalisté si domů odvezli pohár!

Další štací byl tradiční svitavský turnaj Hydra Cup, v jehož pátém ročníku si domácí A tým připsal tři přesvědčivá vítězství ve skupině, jenže následně neuspěl ve čtvrtfinále. Nutno ale říci, že letošní Hydra Cup měl nejvyšší florbalovou kvalitu ze všech dosud odehraných ročníků a trenér Kocourek tak mohl být s představením svých svěřenců spokojen.

Sladká tečka

V srpnu Svitavy nastoupily ještě ke dvěma přátelským utkáním. Nejdříve po opravdu nepřesvědčivém výkonu přišla remíza s třetiligovou Litomyšlí, chuť si ovšem tým spravil na druholigových Gullivers Brno, které přestřílel poměrem 8:4.

Na závěr přípravy pak hráči FBK Svitavy odcestovali do Brna na tamní IBB Cup, který se konal pod záštitou primátora města. Tento turnaj jim vyšel nad očekávání dobře. Poradili si s rezervou extraligových Bulldogs Brno, Orlem Telnice i s kombinovanou sestavou bývalých brněnských extraligových hráčů. V souboji o turnajový titul nastoupily Svitavy proti brněnským extraligovým juniorům, které však ve velkém stylu rozstřílely 10:1.

Pro Kocourkův tým to byla sladká tečka na závěr přípravy a velký příslib před ostrým startem první ligy. Tu zahájí v sobotu 21. září, kdy zajíždějí na dalekou palubovku dalšího nováčka do Ústí nad Labem.

Doma nerozdávat

K historické domácí premiéře v první lize nastoupí svitavský celek, jehož kapitánem je Josef Prudil, o týden později. V sobotu 28. září hraje od půl sedmé proti Kopřivnici, tedy starému známému rivalovi z play up, v němž tehdy poražená Kopřivnice využila šanci ve druhém kole. A je to mužstvo, na které do haly Na Střelnici letos na jaře přišlo pět stovek diváků.

Svitavský kapitán Josef Prudil dodal: „Věříme, že fanoušci si na naši prvoligovou premiéru najdou do haly cestu v hojném počtu a pomohou nám zopakovat vítězství nad Kopřivnicí. Připravili jsme pro ně řadu překvapení, prodej suvenýrů FbK Svitavy, ale především chuť ukázat, že do ligy patříme právem a předvést Kopřivnici i dalším soupeřům, že do Svitav se pro body nejezdí."

(lb)