Desáté kolo Skokového poháru České pojišťovny zavedlo parkurovou elitu na západočeské kolbiště do Plzně. Mělo se tam znovu více vyjasnit, kteří čtyři jezdci postoupí do prestižního finále.

Litomyšlský Jiří Skřivan v Plzni vybojoval další výrazný úspěch, když v sedle Kallisto ve Velké ceně zvítězil. Základní parkur na obtížnosti T zvládl s jednou chybou na poslední překážce, což ostatně postihlo 15 z 25 účastníků vrcholné soutěže.

Pouze tři dvojice šly čistě, ty ale bezchybný výkon nedokázaly zopakovat ve finále. Zato Skřivan a společně s nim ještě Jiří Papoušek projeli finále s nulou, jezdec z Litomyšle však v rychlejším čase a triumfoval.

„Ve finálovém parkuru spočívala obtížnost hlavně v krátkých obratech a v následných liniích, kdy se muselo koně buď vzít zpět, nebo naopak jít s riskem dopředu a získat tak cenné sekundy. Jako správná taktika se ukázalo jet spíše klidněji a na jistotu," uvedl po závodech Jiří Skřivan, který je novým lídrem klasifikace a také jistým postupujícím do finále.

V něm nebude chybět ani v Plzni absentující Jiří Hruška, o dalších dvou účastnících se teprve rozhodne. Rozhodne se pravděpodobně mezi Lucií Polákovou, Alešem Opatrným a Ludvíkem Jandourkem, když průběžně čtvrtý Zdeněk Žíla ve finále startovat nehodlá.

Poslední kolo letošního skokového poháru přivítají od 18. do 22. září Hořovice. Pětidenní program vyvrcholí v sobotu 11. kvalifikačním kolem a v neděli potom finálovou soutěží pro čtyři nejlepší jezdce celoročního žebříčku se střídáním koní.

Česká pojišťovna Velká cena Plzně – 10. kolo Skokového poháru České pojišťovny 2013: 1. Jiří Skřivan – Kallisto (Stáj Manon Litomyšl), 2. Jiří Papoušek – Cornada K (JK Všetice), 3. Jaroslav Jindra – Ascobar (Stáj Jindra), 4. Ludvík Jandourek – Vigo 1 (SK Gestut Murhof Melichar), 5. Aleš Opatrný – Casal (JS Opatrný Hořovice).

Pořadí SPČP po 10. kole: 1. Jiří Skřivan (73 bodů), 2. Jiří Hruška (71), 3. Lucie Poláková (63), 4. Zdeněk Žíla (58), 5. Aleš Opatrný (51), 6. Ludvík Jandourek (46).

(rh, re)