Koloběh patří k těm minoritním sportům, které však dokážou nadchnout každého, kdo je jednou zkusí. V Moravské Třebové zakotvil v roce 2009 zásluhou Pavla Legáta ze Starého Města, jinak jezdce z týmu Kidokai Jablonec nad Nisou.

Především jeho zásluhou se v regionu objevilo otevírací kolo prestižního seriálu české Rollo ligy. V kopcovitém okolí Moravské Třebové ovládla závody i přes nepřízeň počasí pohoda v pelotonu a zajímavá účast nejen v dospělých, ale i v mládežnických kategoriích.

Favorit kraloval

Sobotní závod na 30 kilometrů s hromadným startem, který se odehrál na okruhu Staré Město – Třebařov – Petrušov – Staré Město, přinesl tuhý boj. Ve stoupání do Petrušova se balík roztrhal a do úniku se vydala plzeňská dvojice Provod – Kadlec.

Ladislav Provod je česká koloběžkařská legenda, účastník a medailista mnoha evropských a světových šampionátů. Se svým týmem z Plzně nemá v Česku konkurenci.

Svého mladšího soka, stále ještě juniora Kadlece nakonec Provod setřásl a dojel si pro první letošní vítězství. Teprve poté následovala „druhá garnitura" – další jezdci z Plzně, z Kidokai Jablonec, Ultimy Praha, Lipníku nad Bečvou nebo ze Slovenska. Vyrovnaný a famózní souboj o bronz mezi Cvalínem, Vláškem, Peštou a Onderkou pro sebe rozhodl první jmenovaný. Další místo získal sám organizátor Legát.

V ženách se po letech radovala z vítězství Kupilíková z Plzně před veteránkami Dvořákovou a Kadlecovou. Mužské veterány vyhrál slovenský matador Cisár před navrátilcem z Ultimy Gazárkem a Fojtíkem z Plzně. Ostrý boj v žákovské kategorii ovládl Gonda před Juráškem a Antonem.

Nedělní časovka na 6 kilometrů přímo v Moravské Třebové vedla půlkou do kopce a půlkou z kopce. Provod znovu nenašel přemožitele, vyhrál ji o dvanáct sekund před Vláškem z Ultimy a Kadlecem.

V ženách se vrátila do pelotonu mistryně světa z roku 2004 Gazárková a hned vítězně. Druhé v pořadí Kupilíkové však nadělila pouhých sedmnáct sekund. Změny nenastaly ve veteránských kategoriích, avšak v mládežnických se dostavil téměř kompletní Lipník nad Bečvou. Žákovské stupně vítězů zůstaly totožné jako v dlouhém závodu. V žákyních vládla z mezinárodních závodů ostřílená Drietomská před stájovými kolegyněmi – Chytilovou a Pechovou.

Z výsledků

Dlouhý závod – muži: 1. Ladislav Provod (PSP KK Plzeň B) 1:04:18 hod., 2. Marek Kadlec (PSP KK Plzeň B) 1:05:28, 3. Karel Cvalín (PSP KK Plzeň A) 1:06:55, 8. Pavel Legát (Kidokai Jablonec nad Nisou) 1:10:19.

Ženy: 1. Alena Kupilíková (PSP KK Plzeň) 1:23:28, 2. Ivana Dvořáková (KK Lipník nad Bečvou) 1:30:28, 3. Naďa Kadlecová (PSP KK Plzeň) 1:37:12.

Žáci: 1. Jiří Gonda 50:58, 2. Jan Jurášek 51:12, 3. Jaroslav Anton (všichni KK Lipník nad Bečvou) 53:04.

Žákyně: 1. Pavlína Chytilová (KK Lipník nad Bečvou) 1:00:00.

Něco o koloběhu

Za sezonu, která trvá od konce dubna do začátku října, se uskuteční 5 – 7 ligových kol, přičemž každé sestává ze dvou závodů. Druh a délka záleží na pořadateli, který má na výběr mezi disciplínami: dlouhý závod s hromadným startem (25 – 42 km), kritérium s hromadným startem (10 – 15 km), časovka (10 – 20 km), cross (10 – 20km), sprint (400 – 1600 m), štafety, sjezd. Závodníci získávají do celkového hodnocení Rollo ligy body do konečné tabulky v kategoriích podle dosažených výsledků. Některé závody Rollo ligy se zároveň jedou jako mistrovství republiky, případně jsou součástí Eurocupu či mistrovství Evropy a světa. Rollo liga se koná od roku 1968, přičemž v současné době se na závodech schází 40 – 60 jezdců.