Nový název, posílený celek a vyšší ambice. Svitavský basketbal vstupuje do druhé sezony v Mattoni NBL jako poslední ze všech čtrnácti účastníků soutěže (v sobotu v 17 hodin proti Ústí nad Labem). Trenér TOMÁŠ PĚTIVLAS tlumí přehnaná očekávání, ale z jeho slov je patrné, že chce Tury posunout nahoru.

Doba vyhlížení prvního ostrého zápasu je u konce. Vládne v kabině Turů nervozita či spíše klid před bouří?

Samozřejmě čekání na začátek je dlouhé, předstartovní horečka se objevuje. Pro nás je důležité, že se nám kromě Fröhdeho uzdravili všichni hráči, naplno trénují Kramný, Teplý i Horák. Tým je tento týden konečně pohromadě a na tréninku je konkurence.

Společně jste se na Mattoni NBL připravovali od začátku srpna. Jaké byly uplynulé téměř dva měsíce?

Začínali jsme sportovními testy a nebyli jsme spokojeni s tím, jak se hráči nachystali. Takže šest týdnů jsme museli věnovat rozvoji fyzické kondice, protože čeští hráči prostě nejsou zvyklí v těch dvou měsících volna mezi sezonami pracovat. Teprve společná příprava hráče po fyzické stránce posunula tam, kam bychom čekali, že se dostanou sami. Těžko říci, zda do budoucna nezvolit stejný model jako v Americe, kde si hráč najme svého kondičního trenéra, sám si za to odpovídá a společná příprava začne v polovině srpna pouze s míčem.

Výsledkově se vám v přátelských zápasech dařilo. Porážka v generálce proti Kolínu však asi naznačila, že ne vše je vyladěno optimálně, že?

Ostrý obrázek nám dalo právě poslední utkání proti Kolínu. Sehráli jsme výborný první poločas. Tak bychom si představovali, aby náš tým fungoval. Bohužel časté ztráty ve druhé půli nám ukázaly, na čem musíme ještě pracovat. Je to o hlavách hráčů a o tom, aby udrželi nasazení čtyřicet minut. Bylo vidět, jaký chceme mít tým, a také to, jaké má nedostatky. Kolín odrazil, kam chceme směřovat, i čeho se nelze dopouštět.

Svitavský kolektiv doznal přes léto zajímavých změn. Co by měly nové posily do hry Turů vnést?

Luboš Moravec je Svitavák. Chtěli jsme ho přivést z důvodu, aby bylo zachováno to, že hráč z regionu hraje ligu tam, kde vyrostl. Zvýší konkurenci na pozici rozehrávače, kterou chceme nechat na trojici Macela, Moravec, George. Jsme takovou raritou, máme dva mladé české rozehrávače na pozici jedna, uvidíme, jak se svojí příležitosti zhostí. Pawel Mróz je posila, kterou jsme si na pozici čtyři nebo pět přáli. Pomůže pod košem, kde díky jeho příchodu nebude mít žádný pivot místo jisté.

Nejzvučnějším jménem je bezesporu Pavel Miloš. Co si slibujete od něho?

Je to hlavně zkušený hráč, který vnese klid jak na hřiště do zónové obrany, tak do kabiny, dokáže usměrnit spoluhráče. Ti si ho sami zvolili za kapitána. Pro nás bude klíčovým mužem a většinu akcí stavíme tak, aby zakončoval.

Odpovídá nynější kádr vašim představám o mužstvu do Mattoni NBL?

Manažer udělal s hráči dvouleté smlouvy, my jsme šli k družstvu, které je vybrané. Nedá se mluvit o spokojenosti či nespokojenosti. Pracujeme s těmi hráči, jaké v kádru máme. Tým má určitě velký potenciál, byl sestavený na základě toho, že v něm jsou mladí nadějní basketbalisté, k nim se přidalo pár zkušenějších typu Mena, Miloše či Mróze. Uvidí se, nakolik dobře bude kolektiv pracovat dohromady.

Často říkáte, že Svitavy chtějí hrát moderní rychlý basketbal. Co vlastně může váš fanoušek očekávat?

Pořád to srovnávám s loňským rokem, kdy jsem viděl některé zápasy Svitav. Hráči byli hůře kondičně připravení a spoustu utkání odchodili. To jsem chtěl a chci změnit. Tím, že bude větší rotace hráčů, udrží se koncentrace a rychlost a využijí se mladí hráči, aby se zapojovali do rychlého protiútoku. Máme tady výborné skokany, diváci se mohou těšit na řadu atraktivních akcí. Budeme i díky příchodu Miloše hodně trojkový tým, takže doufám, že to v hale Na Střelnici bude jako na střelnici. I příprava tomu odpovídala, průměrně jsme dávali přes osmdesát bodů.

Vnímáte, že se od vašeho družstva v nadcházejícím ročníku čekají o poznání lepší výsledky a umístění?

Určitě. Tým je druhý rok v Mattoni NBL, je posílený, takže očekávání jsou na místě. Měli bychom hrát vyrovnaná utkání a s týmy skupiny A2 i vítězit. Těžko můžeme čekat, že vyhrajeme všechno, ne každý zápas vyjde, ale tým je nějak nasměrovaný a za půl roku se posune tak, že bude schopen o ten střed tabulky třeba hrát. Ale pořád mluvíme o družstvu, které bylo poslední a prakticky nevyhrávalo. Teď je doplněné a mělo by se posunout, je otázka, jak se to podaří. Reálně bychom chtěli hrát předkolo play off, to znamená do desátého místa.

Los vám na začátek nadělil tři nováčky soutěže za sebou: Ústí nad Labem, Chomutov a Bratislavu. Co o těchto soupeřích víte?

Všichni soupeři jsou velká neznámá z toho důvodu, že se před sezonou posílili. Ústí dovedlo dalšího Američana, z Jindřichova Hradec zkušeného rozehrávače Holandu, z NCAA Tyrnu, takže je posílené podobně jako my. Stejně jako Chomutov, ten bude zejména doma nesmírně nebezpečný. My k těmto soupeřům přistupujeme s pokorou, kterou člověk musí mít vždy. Jdeme ale do zápasů s cílem zvítězit, protože se jedná o nováčky a zkušenost by měla být na našich hráčích patrná.

Sezona bude díky čtrnácti účastníkům delší a počet zápasů daleko vyšší. Jsou na to Tuři nachystáni?

Souvisí to se šířkou kádru. Vždycky se stane, že se někdo zraní, ale tím, že máme v týmu patnáct jmen, jsme připraveni. Trénovali a hráli jsme i bez čtyř hráčů, kteří byli na univerziádě, nevyhnuli jsme se zraněním, vyzkoušeli si, jaké je to v okleštěné sestavě, a právě širší kádr nám tyto mezery zacelil. I tak jsme byli v přípravě většinou úspěšní.

Složení týmu Tuři Svitavy

SOUPISKArozehrávači: Tomáš Macela (ročník 1989, výška 178 cm), Ray George (1983, 193), Luboš Moravec (1989, 187), Libor Havránek (1988, 185). Křídla: Tomáš Teplý (1987, 193), Pavel Miloš (1979, 200), Pavel Harčár (1989, 202), Lukáš Šindelář (1986, 200), Jan Špaček (1989, 195), Michal Fröhde (1990, 203). Pivoti: Ladislav Horák (1986, 205), Boris Meno (1983, 203), Radim Kramný (1985, 215), Jakub Sedlák (1989, 209), Pawel Mróz (1984, 215).

REALIZAČNÍ TÝMtrenér: Tomáš Pětivlas. Asistent trenéra: Lubomír Růžička. Vedoucí družstva: Ivo Hejduk. Manažer klubu: Pavel Špaček. Executive manager: Martin Lepold. Lékaři: Vladimír Žák, Karel Víšek. Maséři: Libor Havránek, Iveta Špačková.