Ne, v krajském derby v rámci sobotního 13. kola Mattoni NBL se drama opravdu nečeká. Neznamená to však, že by basketbalový fanoušek neměl důvod do svitavské haly zajít.

SO 17.00: Basketbal Qanto Svitavy (10. místo, 11 bodů) – BK JIP Pardubice (1. místo, 20 bodů).

Svitavští basketbalisté nyní dva týdny nehráli, a možná to pro ně bylo dobře. Alespoň mohli znovu konsolidovat síly a otřepat se z nevydařeného závěru první poloviny základní části, kdy propadli v zápasech v Brně a proti Plzni.

„Utkání je pro náš tým svátkem. Věřím, že v něm uhrajeme lepší výsledek než na začátku ligy,“ uvedl trenér Jindřich Svojanovský při vzpomínce na výsledek 60:95 v ČEZ Areně. „A to nejen proto, že nastoupí Horák, nejen proto, že budeme mít výhodu domácího prostředí, a nejen proto, že soupeř možná nenastoupí kompletní. Do zápasu jdeme posíleni o zkušenosti z první poloviny soutěže i o zkušenosti z prvního utkání, ve kterém si drtivá většina našich hráčů odbývala svou ligovou premiéru,“ vysvětluje kouč, proč si na lepší výsledek troufá.

Respekt před sílou soupeře je však pochopitelný. „Pardubice přijedou jako lídr Mattoni NBL. Výkonnostně patří k absolutní české špičce, o čemž svědčí jejich vítězství třeba v Prostějově a Ostravě. Klopýtli doma s Děčínem a mě osobně nepřesvědčili ani proti Brnu, kde působili unaveným dojmem. Ale derby je jistě namotivuje. Nemáme co ztratit, můžeme jen zpět získat přízeň našich fanoušků,“ uznává svitavský trenér Svojanovský.

Pardubičtí basketbalisté se nejen díky letošním výsledkům, ale i na základě těch z loňské bronzové sezony zařadili k hlavním adeptům na celkové prvenství v soutěži bez Nymburka, tedy v základní části Mattoni NBL. Roli favorita z pozice lídra musejí potvrdit prakticky v každém utkání.

„Víme, že ve Svitavách se od nás neočekává nic jiného než vítězství. Věřím, že k tomuto utkání přistoupíme velice zodpovědně. Určitě nechceme jít cestou nějakého podceňování,“ má jasno pardubický kouč Jan Slowiak.

Na houževnaté soupeře, kteří se touží vytáhnout na silnější, platí jediné. Co nejrychleji jim dát najevo, kdo je na hřišti šéfem. Ve fotbale nebo hokeji pomáhají rychlé branky. A v basketbale?

„Hned od začátku budeme chtít vnést do našeho výkonu co nejvíce energie a díky tomu dostat už v první čtvrtině utkání pod kontrolu. Na zápas se co nejlépe připravíme, doufám, že nás zase bude zdobit poctivá obrana,“ přemítá pardubický trenér.

Po zápasech, ve kterých nemohl kvůli zdravotním problémům točit nejsilnější rotaci a jeho hráči neměli sil na rozdávání, je před dnešním derby klidnější.

„Pozitivní zprávou pro náš tým je ta, že se do tréninku opět zapojili Petr Bohačík i Maurice Hampton. Snad budou oba připraveni do té míry, že budou moci odehrát pár minut,“ vyslovil přání Jan Slowiak.

RADEK HALVA, ZDENĚK ZAMASTIL