Pátým podnikem pokračovalo motokrosové mistrovství světa kubatury MX3 na závodní trati v chorvatské Mladině.

Známé české trio závodníků včetně dvojice z Orionu Litomyšl v sobotní kvalifikaci naznačilo, že by to mohlo být výsledkově dobré, ale bude záležet na počasí. To nakonec vyšlo, i když z pátku na sobotu poměrně vydatně pršelo.

Kvalifikaci, která se jela na nejrychlejší čas, ovládl Slovinec Klemen Gerčar jedoucí v barvách UFO Racing Teamu. Martin Michek z Orionu Litomyšl – RS Petrol Teamu skončil pátý, stájový kolega Petr Bartošosmý a Petr Michalec (UFO Racing) zajel desátý čas.

Jezdců nakonec dorazilo do Chorvatska osmatřicet a závodili na vysychající trati, takže neděle slibovala zajímavé boje.

A ty se také skutečně konaly, protože druhý den přivítalo motokrosaře příjemné počasí a bylo jasné, že odpolední boje o další světové body se budou odehrávat spíše na tvrdém povrchu, což se potvrdilo.

„Do první rozjížďky nevyrazil od žebříku dobře Michek a musel proto zabrat. Jel však velice dobře a postupně se propracoval z desátého na konečnou třetí pozici v cíli. Šachovnicový prapor viděl jako první téměř domácí borec Gerčar a naznačil, že se s nim musí počítat. Bartoš prolétl cílem první rundy devátý a Michalec až šestnáctý,"popsal průběh jízdy manažer Petr Kovář.

Druhá rozjížďka, ta už byla z pohledu českých zástupců o něčem jiném. „Michek totiž odstartoval nejlépe, navíc Bartoš mu kryl záda, takže to vypadalo opravdu dobře, skoro jako u nás doma při mistrovství republiky," liboval si Kovář.

Jenže takový vývoj závodu si ostatní favorité nechtěli nechat líbit. Začali úřadovat, na vedoucí litomyšlské duo se dotahovali a ostře na něj útočili. „Především Slovinec Matevž Irt jel skvěle a zaslouženě se letos poprvé radoval ze zlatého úspěchu. Martin nakonec opět bral třetí místo, Petr tentokrát notně potrápil světové závodníky a odměnou mu byla sedmá příčka. Zabojoval i Michalec a vešel se do elitní desítky,"chválil Petr Kovář.

V součtu obou jízd vyhrál dvakrát druhý lídr šampionátu Rakušan Walkner před vítězi rozjížděk Gerčarem a Irtem. Michek byl vinou horšího umístění ve druhé rundě klasifikován na čtvrté pozici.

Šestý podnik letošní sezony se koná v neděli 10. června na trati ve slovinské Orehove Vsi.

Mistrovství světa třídy MX3 – 5. závod v Mladině (Chorv.) –celkové výsledky: 1. Matthias Walkner (Rak., KTM, 2. a 2. místo) 44 bodů, 2. Klemen Gerčar (Slovin., Honda, 1. a 4.) 43, 3. Matevž Irt (Slovin., Suzuki, 6. a 1.) 40, 4. Martin Michek (ČR, KTM, 3. a 3.) 40, 5. Antti Pyrhönen (Fin., Honda, 4. a 6.) 33, 6. Günter Schmidinger (Rak., Honda, 7. a 5.) 30, 7. Petr Bartoš (ČR, KTM, 9. a 7. ) 26, 12. Petr Michalec (ČR, Honda, 16. a 9.) 17.

Klasifikace MS: 1. Walkner 186 bodů, 2. Schmidinger 160, 3. Michek 145, 4. Pyrhönen 143, 5. Gerčar 142, 9. Bartoš 90, 11. Michalec 64.

(rh, kov)