FBC Start 98. To je soupeř, který vyrukuje v hale Na Střelnici proti FbK Svitavy. Aktuálně je v první lize šestý a disponuje výbornou aktuální formou. Tou se však pyšní i domácí, které může z desátého místa vystrnadit jen Pelhřimov, mají však osud ve vlastních rukou. Jakékoli vítězství je udrží v Top 10 bez ohledu na výsledek utkání Pelhřimov – Havířov. Kudu povede cesta k úspěchu? Na tuto otázku hledá odpověď trenér MARTIN KARLÍK, pod jehož vedením šel tým výsledkově i herně tak nahoru.

Kde se vzala taková síla družstva v poslední třetině ligy?

Nemyslím, že síla v týmu nebyla. Jednalo se spíše o vyhoření po loňské úspěšné sezoně. Najednou se nepodařil jeden, druhý, třetí zápas a psychika jde v amatérském sportu dolů mnohem rychleji. Upadne nadšení a to je problém. Někdy ale stačí menší změny a pár nových impulsů. Těmi byly přechod Lukáš Brýdla z pozice hráče na střídačku a můj příchod na post hlavního trenéra, kdy jsme nastavili nové postupy a změny. Hráči viděli, že to funguje, a začali vše respektovat.

Jaké ze zmíněných impulsů potřeboval kolektiv nejvíce?

Podle mě to byl příchod někoho z venku, s jiným uvažováním a pohledem na věc. Vůbec neříkám, že doposud se něco dělalo špatně. Ale v týmovém sportu periodicky přichází dříve nebo později období nezdarů a je třeba udělat změny. Já kluky znám z pozice trenéra mládeže a hráče ještě z působení ve Svitavách. Mohl jsem navíc přinést zkušenosti ze svého brněnského angažmá.

Bylo rovněž nutné výrazně měnit systém svitavské hry?

Za krátký časový úsek se toho měnit moc nedá. Buď se vymyslí systém a hledají se do něj hráči, nebo je potřeba hráče učit. A nebo máte hráče určitých kvalit a na nich postavíte systém. Touto cestou jsme šli. Máme rychlonohé hráče, hráče šikovné na hokejce, pak pomalé, ale se zkušenostmi, takže s nimi přece nebudu hrát zatažený nudný florbal se střelami z půlky. Obecně všichni dokáží hrát improvizační florbal, který prosazuji. Nesnáším šablonovitou hru. Začali jsme aktivně napadat, apeluji na kluky, aby nepředržovali míček, přihrávali, aby se dívali kolem sebe a reagovali na aktuální situace. Mám rád rychlý florbal s řadou přihrávek, což se snažím hráče učit. A když s nimi analyzuji konkrétní situaci, ukazuji mu svůj pohled na hru. Ale pokud vyloženě akci nepokazili vynecháním souboje, nezvyšuji hlas, není to třeba.

Je navrátilec Aleše König tím klíčovým hráčem, který vám na podzim nejvíce scházel?

Je rozdílovým hráčem, to bezesporu, a k těm impulsům ho bez debat musíme zařadit. Jeho herní projev, osobnost v kabině i bodový příděl jsou neoddiskutovatelné věci. Nezapomínejme ale na další aspekty. Z Pardubic přišel nadějný obránce Ondřej Kunt, z mladíků vyrůstají osobnosti a naše stálice se znovu probudily.

Jaké je naladění na rozhodující zápas proti FBC Start 98?

Snažíme se připravit tak, jako na každý zápas pod mým vedením. Podřizujeme vše tomu, aby naladění bylo vítězné. Uvědomujeme si sílu vlastní, ale i sílu soupeře, kterého zdravě respektujeme. Myslím, že hráči pochopili, že je nutné chodit na hřiště sebevědomě se zvednutou hlavou, ale tak, že dál než k nejbližšímu střídání se nedívají. Náš tým mentálně roste a v kabině je to znát.

Svitavy – FBC Start 98Sobota 4. března ve 20 hodin

Můžete stvrdit stíhací jízdu účastí v play off. Každý ví, že poslední krok bývá nejtěžší…

Nebudeme chodit kolem horké kaše. Pokud nepostoupíme do play off, veškeré předchozí výhry se obrátí v prach a budeme tam, kde jsme byli. Tohle si ale nepřipouštíme. Už v prosinci bylo jasné, že se play off bude lámat někde na třiceti až třiatřiceti bodech, to jsme jich měli šest. Po předvánoční výhře nad Ústí nad Labem nás čekalo devět zápasů v Novém roce. Důrazně jsem řekl, že jestli to má mít smysl, musíme vyhrát všechno, maximálně s jedním zaváháním. Odpovědí byla demoliční výhra nad Ostravou 22:3. Jak se připravujeme na FBC Start 98? Nekoukáme se nikam dál než k nejbližšímu střídání. To musí být odmakané s maximálním nasazením.

Čeká vás celek, za který nastupuje jeden z nejúspěšnějších českých hráčů a trenérů Radim Cepek. Budete se na něj nějak speciálně chystat?

Nemám ve zvyku se zvlášť připravovat na soupeře. Základní herní návyky rozhodně rozebereme, ale věnujeme se především sami sobě.

Do hlediště opět zavítají stovky fanoušků. Mohou se těšit na všechna svitavská esa?

Co chci příznivcům slíbit, že uvidí maximální nasazení hráčů, žádný vynechaný souboj, nulovou komunikaci vůči výrokům rozhodčích a stoprocentní koncentraci na utkání. Uvidí hrát mladé a nadějné hráče, uvidí hrát zkušené lídry. A ano, měli by vidět hrát Svitavy v jednom z nejsilnějších složení. (vom, rh)