Dvě bronzové medaile a jedno čtvrté místo. S takovou vynikající bilancí se z halového mistrovství Evropy veteránů v atletice, které se konalo v polské Toruni, vrátil IVO STRNAD. Závodník Tělovýchovné jednoty Jiskra Litomyšl zúročil na šampionátu svoji špičkovou formu při třech startech ve věkové kategorii 60 – 65 let.

Při své první účasti na tomto vrcholném podniku obsadil třetí místo ve skoku o tyči výkonem 3,40 m, druhý bronz si připsal na trati 60 metrů překážek (9,74) a ve výšce (153 cm) mu na čtvrté příčce scházel k medaili jen kousek. Konkurence přitom nebyla vůbec špatná, třeba na překážkách startovalo šestnáct borců z celé Evropy.

„Nejvíce si cením času 9,74 na 60 metrů překážek, protože jsem tímhle výkonem překonal český rekord," pochlubil se atlet.

V hale vše vyšlo

O tom, že halová sezona zastihla Ivo Strnada v dobré pohodě, svědčila už jeho tři prvenství na republikovém šampionátu. „Tam jsem naznačil, že forma je opravdu slibná. Všechno jsem v zimní přípravě podřídil úspěchu v Polsku a mám radost, že že se mi to povedlo. Jsem velice spokojen," zdůraznil závodník, který si nejvíce věřil na 60 metrů překážek.

„Tady jsem měl nejlépe natrénováno. Naopak ve skoku o tyči to bylo složitější, už proto, že zatímco soupeři měli na závody k dispozici třeba pět tyčí, tak já jednu. Atleti z nejsilnějších zemí, jako byli Němci, Angličané, Španělé či Francouzi, měli svoje trenéry a maséry, my Češi nic takového neměli," uvedl Strnad.

„Moje poděkování zejména patří atletickému klubu Olymp Praha, který mi umožnil vynikající přípravu v hale. Mistrovství Evropy pro mě bylo nezapomenutelným zážitkem," netají se závodník, který za svým jménem ve výsledkových listinách hrdě nosí jméno Jiskry Litomyšl, ačkoli v tréninku tráví většinu času v hlavním městě.

Mimochodem česká výprava čítala 90 reprezentantů, celkem se tohoto atletického festivalu zúčastnilo více než dva a půl tisíce startujících. A pro zajímavost, těmi úplně nejstaršími byli devětadevadesá­tiletý Brit a jeho polský kolega, který si zaběhl šedesátku ve 104 (!) letech.

Smělé plány

Halovou část sezony Ivo Strnad ukončil a nyní už se připravuje na letní vrcholy. Nemá toho před sebou zrovna málo. Nejprve to bude mistrovství České republiky, následovat by mělo mezistátní utkání Rakousko – Chorvatsko – Slovinsko – ČR v Salzburgu. „Rád bych se tam nominoval a navázal na předchozí úspěchy, protože jsme na této akci společně s kolegou Antonínem Hadingerem z Jablonce v minulých letech obsadili v tyči třikrát za sebou první dvě místa," uvedl rodák z Kornic u Litomyšle.

Hlavní lákadlo roku se uskuteční v srpnu v Lyonu, kam se sjedou veteráni na mistrovství světa. „Tam bude konkurence ještě vyšší než na Evropě," uvědomuje si Ivo Strnad. Sezonu zakončí znovu doma na mistrovství ČR v pětiboji. „Vše bude záležet rovněž na tom, jak mi bude sloužit zdraví," dodal.

Samozřejmě, že pro českého veterána, jenž s vrcholovou atletikou skončil ve 24 letech, není účast na světových akcích finančně jednoduchou záležitostí. Splnit si podobné atletické sny rozhodně není zadarmo. „Proto bych rád velice poděkoval všem partnerům a sponzorům, kteří mi pomáhají. Věřím také v podporu města Litomyšl, které reprezentuji a chtěl bych ho reprezentovat i na mistrovství světa," uzavřel Ivo Strnad.