Sezonu sálového fotbalu zakončili hráči VPS Novabrik coby čeští vicemistři. I když tak ve srovnání s minulým ročníkem o stupínek spadli, tak o nějakém zklamání naprosto nelze hovořit. Vždyť po výrazné obměně mužstva před zahájením soutěže se obávali, zda nebudou mít potíže spíše na opačném pólu tabulky. Trenér FRANTIŠEK ŠVEC tak může hlásit spokojenost. „Jsem rád, že jsme potvrdili druhé místo ze základní části, ale nebylo to ani trochu jednoduché. Hrálo se play off, utkání byla vyrovnaná, rozhodovaly maličkosti a drobné chyby," řekl trenér.

Jak vysoko si zisku stříbrných medailí z letošního finálového turnaje v Otrokovicích ceníte?

Samozřejmě, že pokud prohrajete finále o jediný gól, tak tam trocha zklamání vždycky bude. Pokud bychom dostali třeba šestku, tak si můžeme říci, ano, neměli jsme nárok, ale takhle, když chyběl krůček, to mrzí. Myslím ale, že jsme zanechali velmi dobrý dojem. I podle ohlasů jsme na tom ve finále byli, co se týče šancí, pokud ne lépe než Chemcomex, tak minimálně rovnocenně. Zradila nás ale finální fáze, několikrát jsme rozehráli slibné akce, ale volili špatná řešení, nepřesně si přihráli, mířili do brankáře a podobně. Chemcomex je tým, který umí potrestat jakékoli zaváhání, což se také stalo.

Ale o dramatičnost finále jste se postarali velkou měrou, že…

Určitě. Jsem přesvědčen, že s odstupem času to doceníme jako obrovský úspěch. Neměli jsme co ztratit a odehráli vyrovnaný duel. Jednou ze základních příčin, proč nás soupeř těsně porazil, byl jeho vynikající gólman Mario Vozár, a to proti Chemcomexu může říci jenom málokdo. Stát v jeho brance někdo jiný, tak možná dopadlo všechno jinak.

Než jste však mohli bojovat ve finále, museli jste si nejprve poradit ve dvojzápase s Brnem a to také nebyla žádná procházka.

Rozhodně ne. První zápas připomínal klasické úvodní semifinále, kdy nikdo nechtěl udělat chybu a čekalo se na gól. Dali jsme ho my, soupeř ale vyrovnal a remízu nakonec všichni brali, protože postupová matematika byla daná. U nás bylo znát, že zatímco zkušenější čtyřka se nebojí hrát dopředu, tak kluci, kteří hráli semifinále poprvé v životě, sice dobře bránili, ale v útoku tak nebezpeční nebyli. V odvetě to bylo úplně jinak, mladíci se začali prosazovat, během tří minut dali dva góly a nakročili jsme do finále.

Dobře rozehraný zápas se ale v závěru nečekaně zkomplikoval a stal se z něho nervák, jenž skončil jen o gól. Proč k tomu došlo?

Začali jsme mít problémy s fauly a dlouho hráli pod hrozbou šestého. Nemohli jsme hrát tak důrazně do těla, navíc soupeř šel do závěru utkání pochopitelně vabank. Podařilo se mu snížit na rozdíl jediné branky, chyběla půlminuta do konce a my měli pět faulů. Naštěstí to však dopadlo dobře.

Nakonec tedy skvělé stříbro, ačkoli jste se před začátkem sezony bál, abyste se vůbec dostali mezi nejlepší osmičku. V čem spočívala hlavní síla týmu?

Rozjezd byl tradičně pomalejší, protože jednak se „tloukl" s velkým fotbalem, jednak bylo potřeba se sehrát s novými kluky. Že se to povedlo, o tom svědčí druhé místo v dlouhodobé části, což se Poličce ještě nikdy nepovedlo. Musím říci, že play off jsme zvládli nad všechna očekávání. Osobně jsem nečekal, že bychom mohli dojít tak daleko. Nevěděl jsem, jak to půjde, protože nám oproti loňsku chyběla skoro kompletní čtyřka z ERA-PACKu Chrudim. Ale tým znovu začal fungovat, povedlo se dát dohromady mládí se zkušeností a skvěle to klaplo. Je dobře, že mladí hráči viděli, jak se hraje play off, vtáhlo je to do hry a to je naděje i pro budoucnost.

Soudě podle ohlasů v médiích byly zápasy na finálovém turnaji hodně hektické, vypjaté, plné emocí. Nebylo to až za hranou?

Je pravda, že emoce k play off patří, tím spíše, když se blíží závěr utkání, skóre je těsné a jde o všechno. I jindy klidní kluci pod dojmem skutečné či domnělé křivdy vytečou, i když pak později s klidnou hlavou už výsledek dokážou ustát. Sám dobře vím, že pokud je člověk v transu, tak mu nervy někdy ujedou. Je však třeba dodat, že některé výroky rozhodčích byly místy až nepochopitelné. Upřímně řečeno se třeba Brňanům snad ani nelze divit. V utkání o bronz vedli tři minuty před koncem 3:1, potom přišel otočený faul, nevrácený balon po jeho zakopnutí kvůli ošetření hráče a byla z toho mela, že málem ještě došlo na pěsti.

Jako loňští šampióni České republiky jste si vybojovali právo startu na evropském poháru mistrů. Budete i letos reprezentovat na mezinárodní úrovni?

Nebudeme, naši účast jsme odpískali a do Běloruska nepojedeme. Jedním z důvodů je finanční náročnost, ale tím hlavním pohled do tabulky krajského přeboru, kde se Polička nachází na samotném chvostu. A velká většina členů našeho týmu hraje současně i velký fotbal, takže v situaci, kdy budeme hrát o záchranu, prostě nemůžeme v květnu sebrat tolik fotbalistů a odjet s nimi na dvě kola pryč. Nedali bychom družstvo dohromady, takže si letos dáme s mezinárodními starty pauzu. Jako vicemistři republiky ale budeme moci startovat na evropském poháru v roce 2014 a to snad bude situace příznivější.

Když se podíváte na celostátní ligu v celkovém pohledu, myslíte, že se kvalitativně posunuje?

To je každoroční otázka, která je pro mě těžká, protože jsem hodně zatažen do vlastního týmu a chtělo by to nezávislejší pohled. Osobně bych řekl, že velký vliv má stále častější příchod hráčů z futsalu. Například v Brně nastupovala celá řada hráčů s ligovými zkušenostmi z Tanga či Helasu, byli i v Chemcomexu a v dalších družstvech. To určitě přispívá k vyšší kvalitě. I národní celek má dobré výsledky a týmy se dovedou prosadit i v evropských pohárech. Složení mužstev se hodně mění, i generačně. Věřím, že se jde správným směrem.

Generační výměnou procházíte i vy a v uplynulém ročníku jste ji zvládli na výbornou. Jak to ale s poličským sálovým fotbalem vidíte do budoucího období?

To, že starší hráči postupně končí, neznamená, že si řekneme „po nás potopa". Zapojili jsme mladé hráče a první rok se povedl nad očekávání dobře. Třeba Ondřej Slaný, který chytal svůj první finálový turnaj v životě, byl vyhlášen jeho nejlepším brankářem. Máme v hledáčku další talenty, které budeme chtít zapojit. Ale věřím, že i ti zkušenější si nechají říci a budou pokračovat, protože mají v týmu nezastupitelné místo. Rádi bychom, aby Polička hrála i nadále v lize svoji roli a bylo o ní slyšet. To záleží kromě jiného i na přízni sponzorů, jimž bych chtěl moc poděkovat, protože bez jejich podpory se rozhodně neobejdeme.

Výsledky Poličky na finálovém turnaji

1. SEMIFINÁLE: VPS Novabrik Polička – FC Gioia Brno 1:1 (0:0). Branky: 26. Kučera – 30. T. Prokeš. Rozhodčí: Vitásek – Štechmüller. Žluté karty: 2:0 (T. Švec, Šmeral). Chyby: 7:7.

2. SEMIFINÁLE: FC Gioia Brno – VPS Novabrik Polička 3:4 (1:2). Branky: 15. Doubravský, 37. a 40. Outrata – 3. T. Švec, 4. Navrátil, 29. a 33. Netolický. Rozhodčí: Tůma – Vitásek. Žluté karty: 4:1 (J. Prokeš 2 x, Pernica, T. Prokeš – Kučera). Modré karty: 1:0 (J. Prokeš). Chyby: 3:9.

FINÁLE: Chemcomex Praha – VPS Novabrik Polička 2:1 (1:0). Branky: 2. Rott, 28. Ohnsorg – 21. Netolický. Rozhodčí: Vitásek – Uhlár. Žluté karty: 2:4 (Uhlíř, Fichtner – Netolický 2 x, Navrátil, Kučera). Modré karty: 0:1 (Netolický). Chyby: 7:9.

Sestava VPS Novabrik: Ondřej Slaný – Petr Šmeral, Roman Netolický, Tomáš Jílek, Tomáš Švec – Ondřej Kučera, Miroslav Vondra, Zdeněk Červený, Petr Navrátil, Jiří Mužík.

Konečné pořadí celostátní ligy: 1. Chemcomex Praha, 2. VPS Novabrik Polička, 3. SMR Futsal Zlín, 4. FC Gioia Brno, 5. SK Jerevan Slavičín, 6. SF Trivel Klatovy, 7. SK SICO Jilemnice, 8. Bombarďáci Větřní, 9. FK Adria Nový Bor, 10. Bomby k tyči Vamberk, 11. J.K. Trans Varnsdorf.