Po pietním aktu na počest ženských obětí u památníku koncentračního tábora v Dětřichově se na trať do Moravské Třebové (8,1 km) vydalo 90 běžců a běžkyň.

Počasí ukázalo přívětivou tvář, z větší části klesající trasa byla přijatelná, „vítr" ve výsledcích dělal jen vítr zpomalující výsledné časy účastníků z celé republiky (Česká Třebová, Ústí nad Orlicí, Lanškroun, Hronov, Třebíč, Tišnov, Vamberk, Praha, Brno, Nekoř aj., na startu byli i dva Švédové).

Ústecký Radek Hübl, vítěz z let 2013, 2014 a 2016, na startu chyběl, dobře jej však nahradili další závodníci od řeky Orlice.

Záhy po startu se grupa roztrhala, uniknuvší pětice nejlepších navyšovala odstup. Pozdější vítěz Jiří Miřejovský se dostal do trháku, který udržel až do cíle. Neztratili se ani domácí atleti v přípravě na blížící se prvoligová klání. Adam Bárta zastoupil elitního vytrvalce Ondřeje Svobodu, mezi ženami uspěla Erika Musilová. Nejrychlejší ženou v absolutním pořadí byla Alena Kriklová z Jaroměřic. Úspěch zaznamenal Jiří Kadidlo, mj. účastník Pražského maratonu.

Jen čtyři z loňských medailistů (Vacek, Motálek, Kadidlo) se znovu dostali na stupně, jako jediný obhájil primát šumperský Ženčák. Svůj výsledek okomentoval nejlepší z domácích Jiří Kadidlo: „Těší mě, že jsem dokázal běžet daleko rychleji než před rokem, a to o čtyřicet vteřin. Úžasný pocit z prvenství potlačil i únavu."

Nejstarším účastníkem byl Alois Bílek (ročník 1934). Běžel sice dvakrát pomaleji než vítěz (57:10,4), nicméně jeho jednatřicátý start v závodu byl obdivuhodná. Potvrdil tak pojetí akce jako „běhu pro zdraví", v cíli jej provázel aplaus přihlížejících.

Doprovodnou součástí byl už 36. ročník Malého Dětřichovského memoriálu pro děti a mládež od 3 do 14 let. S obrovským nadšením se ho zúčastnilo 150 mladých atletů, jimž neopakovatelnou atmosféru na třebovském náměstí vytvořila dobrá pětistovka dospělých.

O vzornou organizaci se opět zasloužil oddíl AVZO Technické sporty – Biatlon klub a odměnou mu byla spokojenost závodníků.

Z výsledků

MUŽI A (20 – 39 let): 1. Jiří Miřejovský (Jiskra Ústí nad Orlicí) 27:08,5, 2. Adam Bárta (AK Slovan Moravská Třebová) 28:46,2, 3. Josef Pospíšil (Moravská Třebová) 30:16:0.

MUŽI B (40 – 49 let): 1. Jiří Kadidlo (CK Slovan Moravská Třebová) 28:33,5, 2. Martin Vacek (Iscarex Česká Třebová) 28:40,2, 3. Václav Glaser (CTC Fort Ústí nad Orlicí) 31:07,7.

MUŽI C (50 – 59 let): 1. Jaroslav Ženčák (TJ Šumperk) 29:02,4, 2. Jan Scheuer (Activity Lanškroun) 30:28,6, 3. Petr Motálek (Třebíč) 31:19,2.

MUŽI D (nad 60 let): 1. Jiří Bombera (Městečko Trnávka) 38:39,5, 2. Vojtěch Krňávek (Dolní Čermná) 44:48,2, 3. František Michálek (Moravská Třebová) 46:01,7.

JUNIOŘI (16 – 19 let): 1. Václav Dopita (Bike Club Svitavy) 36:49,9, 2. Lukáš Soukal (Moravská Třebová) 38:53,6, 3. Štěpán Pastýř (Moravská Třebová 46:47,3).

ŽENY A (16 – 34 let): 1. Erika Musilová (AK Slovan Moravská Třebová) 33:11,7, 2. Nikola Šmídová (Linhartice) 35:47,1, 3. Adéla Zoubková (Moravská Třebová) 35:54,8.

ŽENY B (nad 35 let): 1. Alena Kriklová (Jaroměřice) 32:04,9, 2. Lenka Dušková (Iscarex Česká Třebová) 32:18,1, 3. Jana Matyášová (Silueta Ústí nad Orlicí) 32:29,3. (mt)