Nehraje se mi tam dobře

Dokáže se vžít perfektně do kůže soupeřů svého týmu. Zejména toho ze Svitav. Jak je to možné? Ani pardubický křídelník David Škranc totiž nemá halu Dašická v oblibě.

David ŠkrancJak vůbec vnímáte krajské derby se Svitavami?
Nijak zvláštně. Nejsem totiž Pardubák, takže je to pro mě jenom další zápas. Ale určitě se na něj těším.
Pocházíte z Havlíčkova Brodu, což není od Svitav úplně daleko. V žákovských letech jste se s nimi nestřetával?
Jednu dobu jsme se s nimi přetahovali v kvalifikacích o ligu, ovšem v té době jsme byly malé děti, takže to tolik vyhrocené nebylo.

Tuři figurují na druhé příčce, tedy místo před vámi. Co říkáte jejich výkonům?
Není to pro mě až takové překvapení. Kvalitu pohybovat se nahoře v tabulce mají. Většina kádru zůstala, navíc podepsali dobré hráče. A zatím jim to společně šlape.

V čem spatřujete jejich sílu?
Jednoznačně v kolektivním pojetí. Roman Marko umí rozdávat míče a spoluhráče kolem sebe dělá lepšími. Všichni pracují pro tým.

Ten váš může trochu uklidnit fakt, že Svitavy v Pardubicích ještě nikdy nevyhrály.
Tak to je to poslední, na co sázíme (úsměv). Já jenom doufám, že to tak minimálně po tomto zápase zůstane.

Co myslíte, mají teď Kameníci historickou šanci tu katastrofální bilanci zlomit?
O tom bych nerad polemizoval. Co je však jisté, mají nejvíce konkurenceschopný kádr za ta léta, co proti nim hrajeme. Teď už si nemůžeme myslet, že je smázneme.

To jistě ne. Jenže Svitavy, ať byly v tabulce kdekoliv, většinou dostaly na Dašické kotel. Jaké je kouzlo haly?
To by mě také zajímalo. Protože stejně jako soupeřům se tam ani mě nehraje dobře. Jestli je to těmi koši nebo palubovkou… Ale je pravda, že jsme tam schopni porážet i Nymburk.

Halu měnit nebudete, co ale musíte změnit, jsou vstupy do zápasů. Svitavy nejsou Hradec ani Litoměřice.
V lize i poháru jsme začali příliš laxně. Začneme hrát, až když ztrácíme. A to není jenom při vstupech do zápasů, ale i v úvodech třetích čtvrtin. Přitom naše plány jsou úplně opačné. Od začátku si diktovat tempo a ne se přizpůsobit hře soupeře.

Mohlo by to poprvé vyjít

Kdy, když ne teď. Svitavští basketbalisté jedou do Pardubic v době, kdy se jim daří, a cítí příležitost změnit historické statistiky. Rozehrávač Roman Marko si je však vědom pardubických kvalit a očekává mimořádně těžký souboj.

Roman Marko„Předkrmem“ před krajským derby pro vás bylo pohárové utkání v Jindřichově Hradci (89:76). Vítězné, ale…
Kdybychom podali takový výkon v sobotu v Pardubicích, tak tam dostaneme o čtyřicet. Začátek byl sice docela dobrý, ale potom jsme polevili a ve zbytku zápasu jsme nehráli vůbec dobře, v lize by to na úspěch rozhodně nemohlo stačit. Mimo jiné jsme udělali spoustu ztrát, ale nebylo to jenom o nich.

Jak hodnotíte letošní tým Pardubic a jeho kvality?
Pardubice jsou pro mě jedním z dlouhodobě nejlepších družstev v NBL. Tím, že hrály evropské poháry, byť se jim výsledkově nedařilo, tak mají za sebou množství těžkých zápasů. V jejich kádru jsou jak kvalitní cizinci, tak i čeští hráči, vidím je tedy jako velice silného soupeře.

I vy však do derby můžete jít po dobrých výsledcích s patřičným sebevědomím, ne?
Určitě se snažíme jít do každého zápasu s vítězným duchem a v Pardubicích tomu nebude jinak. Bude záležet na mnoha faktorech, my se budeme snažit předvést sebevědomý výkon, současně se však musíme mít pořád na pozoru, protože nás čeká opravdu nebezpečný tým.

Kudy by podle vás mohla vést cestička k vítězství?
V první řadě potřebujeme zastavit rychlý protiútok Pardubic, to je základ, protože v tom je jejich velká síla. Dalším úkolem bude pohlídat si americké hráče, kteří berou hru často na sebe. A pochopitelně bude také důležité mít dobrý den v útoku, proměnit i některé těžší střely, mít na své straně i štěstí. Věřím, že pokud duel dostaneme do vyrovnané koncovky, mohlo by to vyjít.

Vnímáte nějak zásadně skutečnost, že Svitavy doposud v Pardubicích nevyhrály?
Já osobně nikoli. Nedívám se do historie, i proto, že ve Svitavách nejsem tak dlouho, abych to mohl srovnávat.
Takže ani samotné krajské derby neberete jako utkání, které by mělo být „extra“?
Nevím, jak ostatní kluci, ale pro mě to je prostě jenom další ligový zápas, v němž chci podat co nejlepší výkon. A samozřejmě pomoci k týmovému úspěchu.