Znovu porazili Brno i Ústí nad Labem, ale poté přišel na řadu souboj s USK Praha a soukolí se zadrhlo. V hlavním městě byli hostující hráči ve skóre neustále pozadu a na mohutný nástup soupeře v závěrečné čtvrtině nedokázali zareagovat. Na kontě jim přistála devátá porážka.

USK Praha – Qanto Tuři Svitavy 88:71 (24:17, 44:33, 59:53). Body: Mareš 25, Šotnar 15, Votroubek 15, Chán 13, Slavík 7, Vocetka 6, Křivánek 3, Feštr 2, Cvek 2 – Kyles 22, Teplý 14, Kornowski 12, Jelínek 9, Sedlák 8, Macela 4, Moravec 2. Rozhodčí: Hruša, Kučerová, Baloun. Fauly: 19:16. Trojky: 12:4. Trestné hody: 16/14 – 14/11. Doskoky: 34:29. Diváci: 400. Nejlepší hráč zápasu: Mareš (USK).

Hned první čtvrtina zápasu naznačila, jakým směrem se jeho vývoj bude ubírat. Byli to totiž domácí, kteří se do boje pustili o poznání s větší energií a chutí, takže se brzy ujali vedení, když se střelecky chytil větší počet hráčů a Tuři nevěděli, koho mají bránit dříve.

Po deseti minutách svítilo na ukazateli skóre 24:17 a Svitavští pochopili, že je čeká těžká šichta. Navíc ani ve druhé části neobjevili správný recept na svoji obrannou hru a protože se úsilí Pražanů nijak nezmenšovalo, dostal se jejich náskok záhy do dvouciferné podoby. Pouze tři přesné trojkové pokusy z ruky Teplého ponechaly Tury do poločasu ve hře, ale jedenáctibodové manko pro ně vůbec nic dobrého nevěštilo.

Nepřízeň osudu se hosté pokusili zlomit aktivnějším vstupem do druhé poloviny utkání a skutečně, zdálo se, že zónová obrana začala fungovat a Tuři se začali přibližovat na dosah USK. Domácí tým samozřejmě znervózněl, vždyť do posledního hrací období se šlo za jeho jen šestibodového vedení, což v basketbale nic neznamená.

Jenomže místo toho, aby Tuři dílčí psychickou výhodu využili, inkasovali v nástupu do čtvrté čtvrtky technickou chybu, což soupeř z čáry trestného hodu potrestal, navíc vzápětí ještě přidal trojku a to byl zlom (66:53). Hosté se už nedokázali znovu zvednout, naopak z Pražanů spadlo napětí a zejména Mareš začal řádit. V závěrečném úseku utkání dal dvanáct bodů, domácí celkem zaznamenali dvanáct trojek a proti tomu neměly Svitavy tentokrát co nabídnout. Kromě Kylese se přes deset bodů dostali jenom Teplý (dal všechny čtyři trojky svého týmu!) a Kornowski, což na protivníka s excelentně hrající čtveřicí opor nestačilo.

Svitavského trenéra Lubomíra Růžičku mrzely po utkání hlavně nevydařený začátek v podání jeho svěřenců a pak také obranná hra, která neměla požadované měřítko. „Do zápasu jsme nevstoupili tak, jak bychom chtěli. Přišlo mě, že na předzápasovém tréninku jsme odvedli lepší práci na obranné polovině než při utkání. Hráli jsme bez agresivity, bez nasazení v obraně a měli jsme pouze devatenáct faulů," nelíbilo se Růžičkovi.

„Nepomáhali jsme si a nebránili s takovou intenzitou a nasazením, jak bylo třeba. Domácí se chytili, odehráli dobrý první poločas. My jsme ve třetí čtvrtině trochu přitlačili, dali jsme do toho více energie, vrátili se do utkání, ale rozhodli Votroubek s Marešem. Ti hráli výborné utkání a uklidili ho do vítězného konce pro USK. Klíčové podle mě bylo i vysoké procento střelby za tři body u domácích," poznamenal kouč Růžička.

Dlouhý čas na nimrání se v porážce nicméně není, už v sobotu v osm večer startuje nový souboj, a to s Ostravou.

Mattoni NBL po 14. kole: 1. Nymburk (100.0), 2. Prostějov (71.4), 3. Pardubice (69.2), 4. Děčín (66.7), 5. Opava (61.5), 6. Ústí nad Labem (57.1), 7. Ostrava (46.2), 8. USK Praha (38.5), 9. Svitavy (35.7), 10. Jindřichův Hradec (35.7), 11. Kolín (30.8), 12. Brno (15.4).

(rh, re)