Předposlední venkovní zápas v rámci základní části letošního ročníku Kooperativa NBL odehráli svitavští basketbalisté v Prostějově. Jak je v poslední době tradicí, tak nastoupili do utkání v „děravé" sestavě bez čtveřice Doaks, Špaček, Šindelář a Andres. Na vítězství, které by jim výrazně pomohlo v boji o play off, také proto nedosáhli.

Ariete Prostějov – Bohemilk Tuři Svitavy 83:75

Body: Slezák 15, Palyza 14, Roseboro 14, Marko 12, Tomanec 10, Peterka 7, Norwa 4, Šteffel 3, Dokoupil 2, Sehnal 2 – Bruinsma 19, Jones 18, Teplý 13, Barker 8, Jaroš 6, Vaňák 6, Bašta 3, Jurka 2. Rozhodčí: Hruša, Nejezchleb, Holubek. Fauly: 17:17. Pět chyb: Barker (Svitavy). Trestné hody: 13/11 – 12/9. Trojky: 10:10. Doskoky: 49:40. Diváci: 695. Nejlepší hráč utkání: Roseboro (Prostějov). Vývoj po čtvrtinách: 20:17, 45:40, 70:59.

Utkání začalo vyrovnanou hrou. Svitavy však byly zpočátku stále o krok napřed a domácí se horko těžko snažili dorovnávat s Tury krok.

Dařilo se především Teplému, který si hned v úvodu zápasu připsal sedm bodů. Domácím pomohl hlavně Roseboro, jenž nejdříve vymazal pětibodové manko a vzápětí poslal Hanáky do vedení. Jeho zásluhou vyhráli úvodní čtvrtku 20:17.

Domácímu týmu patřila i druhá část utkání, ale Svitavy pořád dotíraly. I přes snahu hostů odskočili Prostějovští zásluhou Tomance soupeři o deset bodů.

Bruinsma však zabral a velkou ztrátu stáhl na pouhé tři body. Barker pak dvojkou vyvolal v řadách Orlů zděšení, nenadálý požár nicméně dokázali rychle uhasit Roseboro s Dokoupilem. Stav 45:40 ale byl z pohledu Svitav stále nadějný.

Jenže třetí část patřila Orlům. Tomanec s Palyzou hned po změně stran dostali svůj tým do klidného vedení o deset bodů. To si Prostějov udržoval a navíc jej dokázal i navýšit.

Palyzova trojka necelé dvě minuty před koncem třetí desetiminutovky znamenala patnáctibodový odstup a vše se tak zdálo být pomalu jasné.

Tuři se ovšem umí do takových utkání vracet a zabojovali i tentokrát. V průběhu poslední části snížili až na 78:73, ale koš, který by je dostal do kontaktu, už nedali. Domácí si nakonec výhru pohlídali.

„Úvod byl z naší strany vlažnější. Druhá a třetí čtvrtina byla mnohem lepší, zase ta poslední část zápasu nebyla bůhvíjaká. Naštěstí jsme ten náskok měli dostatečný. Jsme určitě spokojeni s výsledkem utkání, s hrou tak půl na půl," vyjádřil se asistent prostějovského trenéra David Hájek.

„Podle rozdílu ve skóre to vypadá, že to byl vyrovnaný zápas, ale domácí byli lepším týmem. Když přitáhli v obraně, tak nám to dělalo potíže. Je to způsobeno tím, že naše rotace je malá, rozehrávač je jenom jeden a když se na něm vystřídají dva až tři obránci, tak je utavený a hra není taková, jaká by měla být," litoval kouč Turů Stanislav Petr.

Z duelu si ovšem odnesl i pozitiva. „Jsem rád, že jsme se domácím vyrovnali v trojkové střelbě, ve které kralují. To nám potom pomohlo k takovému výsledku, jaký je. Nevzdávali jsme se, i když to bylo o šestnáct bodů, hráli jsme pořád a za to mohu hráčům poděkovat," dodal trenér Petr.

Na jeho svěřence čeká další náročný zápas ve středu v Kolíně. Středočeši sice nyní inkasovali nečekanou stobodovou nadílku v Pardubicích, ale jinak se jim v poslední době daří a zejména ve své hale kosí bez milosti jednoho protivníka za druhým. Poté budou ještě hrát dvakrát doma – proti Brnu a Děčínu.

Další výsledky NBL:

40. kolo: USK Praha – Děčín 63:64, Opava – Jindřichův Hradec 108:85, Pardubice – Kolín  109:77. Utkání Ústí nad Labem – Brno se hraje 22. března.

Pořadí:

1. Nymburk (90.0), 2. Děčín (75.7), 3. Prostějov (70.3), 4. Pardubice (63.2), 5. Opava (62.2), 6. Kolín (54.1), 7. USK Praha (45.9), 8. NH Ostrava (40.5), 9. Svitavy (39.5), 10. Ústí nad Labem (35.1), 11. Brno (27.8), 12. Jindřichův Hradec (24.3). (hor, rh)