V období od konce minulého ročníku do začátku nového se v táboře Turů událo několik zásadních změn. Ty souvisely hlavně s nutností ekonomické „střídmosti."

Jako první opustil družstvo pivot Radim Kramný, jenž byl jeho součástí už od samotného začátku působení Svitav v české extralize. Nové působiště si našel v Jindřichově Hradci.

Nezbytná úsporná opatření se dotkla také realizačního týmu, kdyžbylo rozhodnuto pokračovat jen s jedním trenérem na plný úvazek. Volba vedení klubu padla na dosavadního asistenta Lubomíra Růžičku. Hlavní kouč Tomáš Pětivlas, který na jaře přivedl Tury do předkola play off a tím splnil stanovený cíl, po roce a pěti měsících práce skončil.

„Při jmenování nového trenéra rozhodla v nelehké volbě především jeho větší zkušenost s Mattoni NBL," vysvětlil hlavní manažer klubu Pavel Špaček. Nový hlavní kouč Lubomír Růžička trénoval před loňským příchodem do Svitav v Prostějově a je asistentem u slovenské reprezentace.

Růžičkovým asistentem se nově stal nejzkušenější hráč svitavského výběru a jeho kapitán Pavel Miloš, který získá první trenérské ostruhy.

Ani hráčskému kádru se nevyhnula nutná stabilizační opatření a„odnesla" je ikona svitavských fanoušků Boris Meno. S hráčem, který přišel v lednu 2011 z Brna a za Tury odehrál dohromady 51 zápasů a zaznamenal v nich 754 bodů a 461 doskoků, byla v srpnu tohoto roku ukončena spolupráce. Do Svitav se může vrátit už jenom v barvách USK Praha, kam ze Svitav zamířil.

„Jmenovaným děkujeme za odvedenou profesionální práci v klubu. Pomohli pozvednout svitavský basketbal až k osmému místu mezi českými kluby v sezoně 2011/12," symbolicky se rozloučil manažer.

Jako případná náhrada za Mena se s týmem připravuje slovenský pivot Richard Leško. Hráč vysoký 204 centimetrů působil kromě jiného v Prostějově. Novou tváří mezi Tury bude z Pardubic přicházející mládežnický reprezentant a svitavský rodák Petr Andres.

Během září sehrají Svitavští několik přípravných duelů včetně domácího mezinárodního turnaje ve sportovní hale Na Střelnici (21. –23. září).

Přes všechny zásahy se Tuři nové sezony nebojí. „Naším cílem bude obhájit pozice z minulé sezony a hrát v předkole play off," dodalŠpaček.

(pá, rh)