Čtvrté kolo skupiny A2 nasměrovalo do haly Na Střelnici loňské slovenské mistry, kteří ovšem v české nejvyšší soutěži nepředvádějí tak úplně ty výkony, které se od nich čekaly. Tuři je však ani v jednom ze vzájemných duelů nedokázali porazit, takže o motivaci měli postaráno. Na palubovce se odehrávalo velké drama, které pro mě mělo šťastný konec

Tuři Svitavy – Astrum Levice 74:69 (16:24, 34:38, 55:56). Body: Deloach 16, Horák 14, Moravec 13, Mróz 13, Meno 9, Teplý 5, Špaček 2, Miloš 2 – Grant 21, Sanchez 12, Lowhorn 11, Vojtek 11, Seman 6, Sýkora 4, Modrič 2, Marek 2. Rozhodčí: Vondráček, Kurz, Holubek. Trojky: 4:5. Trestné hody: 30/16 – 17/12. Doskoky: 38:36. Fauly: 17:23. Pět osobních chyb: 37. Vojtek, 40. Modrič. Čtvrtiny: 16:24, 18:14, 21:18, 19:13. Diváci: 700. Nejlepší hráč zápasu: Luboš Moravec (Svitavy).

Svitavští měli výborný nástup do utkání. Na hřišti to fungovalo, dařily se pěkné souhry a skóre z pohledu domácích velmi příjemně narůstalo. Po Moravcově trojce to bylo 13:6, stejný hráč poté z trestného hodu dával na 16:10. Jenomže poté se cosi zlomilo.

Domácí nedali do konce první čtvrtiny už ani koš, a to bylo čtyři a půl minuty, a hosté bodovou sérií 0:14 přesvědčili diváky, že to s vítězstvím Turů nebude zdaleka tak lehké, jako to na počátku vypadalo.

Druhá část se nesla ve znamení úporného a také úspěšného svitavského dotahování. V 15. minutě po trojce výborně hrajícího Deloache Svitavy znovu vedly, až potom se z pole trefil Modrič a byl to první levický koš ze hry ve druhé čtvrtině! Ovšem aby se domácím podařilo soupeře více „urvat“, tak na to by potřebovali přesnější střelbu a ta se ne a ne dostavit. Co hůř, dvě trojky hostujícího Semana znamenaly zase čtyřbodové manko.

Po změně stran se skóre přelévalo ze strany na stranu, ale ani jeden z rivalů nevydržel v horní fázi „sinusoidy“ svého výkonu příliš dlouho. Domácí vedli po trojkách Moravce a Teplého 45:42, Levice odpověděly Grantem a průbojným Sanchezem a po třiceti minutách vedly o jediný bod 55:56.

Boj vyvrcholil v posledním hracím období. V něm nejdříve skoro celé dvě minuty nepadl žádný koš a potom skóre narůstalo téměř rovnoměrně na obou stranách. Když už to po Horákově akci vypadalo, že se Tuři utrhnou (68:65), tak zaúřadoval znovu Sanchez a navíc se domácím nepodařilo využít nabídnuté šestky, což je ostatně provázelo celé utkání.

Ve 39. minutě se pod košem prosadil hostující Lowhorn a dal na 68:69. Na druhé straně se trefil Deloach (tedy vlastně netrefil, ale koš byl uznán jako technický) – 70:69. Za tohoto stavu přišla klíčová scéna, když Levicím nebyl odpískán „podezřelý“ zákrok domácí obrany pod košem, následoval rychlý protiútok a nesportovní faul.

Horák tentokrát oba trestné hody proměnil (72:69) a protože Svitavští neměli ještě na kontě pět faulů, mohli si dovolit závěr podle potřeby rozkouskovat. A to se také stalo, když hosté se ani nedostali ke střele, jež by jim mohla přivolat prodloužení. Ke všemu znovu přišli o balon a Horák si vychutnal závěrečnou smeč pečetící vítězství.

Na levické straně panovalo rozčarování, jímž se netajil ani trenér Peter Bálint: „Gratuluji domácím k vítězství, i když nemohu říci, že by byli lepší. Závěr ale zvládli lépe. My měli zápas v rukou možná třicet minut, potom byly chvíle, kdy jsme udělali některé závažné chyby. Jestli byly naše nebo někoho jiného, to nebudu hodnotit. Soupeř získal míč do držení, mohl skórovat a měl prostor, aby si utkání pohlídal,“ vyjádřil se Bálint a dodal: „Z naší strany to nebylo špatné utkání. Zaráží mě ale, že soupeř házel třicet šestek, my sedmnáct, soupeř měl sedmnáct faulů, my třiadvacet. To se potom pod košem těžko hraje.“

Svitavský trenér Tomáš Pětivlas byl pochopitelně spokojen: „První vítězství proti Levicím moc těší. Dotáhli jsme utkání do vítězného konce i přsto, že jsme se celou dobu trápili z čáry trestného hodu i při střelbě trojekDo utkání jsme výborně vstoupili, začátek byl podle našich představ, ale pak jsme dovolili Levicím šňůru 18:1, a to vinou vlastní nedisciplinova­nosti. Nehráli jsme, co jsme si řekli. Do zápasu jsme se však opět dostali a v závěru rozhodovaly maličkosti. My udělali méně ztrát než soupeř a ke konci jsme využili toho, že jsme neměli týmové chyby a snažili se každých pět sekund akce přerušovat. Byly tam dva tři zákroky na hraně, rozhodčí jeden neposoudil jako faul a my získali rozhodující míč,“ řekl svitavský kormidelník.