Jím nově sestavený celek splnil tuto metu už na začátku února, což nečekal ani velký optimista. Úspěch v utkání proti Ústí nad Labem se nerodil snadno, v závěru to už už vypadalo, že navrch bude mít soupeř, ale poslední dvě minuty jednoznačně ovládli domácí hráči. V boji o play off vynesli další hodně vysoký trumf.

Qanto Tuři Svitavy – Sluneta Ústí nad Labem 80:72 (20:20, 45:37, 60:56)

Fakta: Body: Šotnar 30, Teplý 12, Votroubek 12, Abercrombie 11, Špaček 7, Šindelář 4, Macela 2, Vaňák 2 – Vette 16, Laroche 15, Alič 13, Čarnecký 12, Pecka 11, Burnatowski 3, Jiříček 2. Rozhodčí: Kučera, Matějek, Jeřáb. Fauly: 18:21. Pět chyb: 40. Burnatowski (Ústí nad Labem). Trestné hody: 19/13 – 14/11. Doskoky: 29:32. Trojky: 7:5. Diváci: 450. Nejlepší hráč zápasu: Šotnar (Svitavy).

Z pohledu Turů nezačal duel šťastně, neboť během první minuty se dvakrát lehce prosadil Laroche. Domácí ale tento nástup zachytili a po celou úvodní čtvrtinu se pak se soupeřem přetahovali o těsný náskok. Ústí vedlo 15:10, poté zase domácí 20:17. Úvodní část hry však nakonec přinesla smírný stav.

V podobném duchu se pokračovalo i ve druhém hracím období. Dlouho se nikomu z rivalů nepovedla výraznější bodová šňůra a skóre se posouvalo více méně rovnoměrně na obou stranách. A to až do chvíle, kdy se dvakrát za sebou trefil za tři body Šotnar, podpořil ho i Teplý a Tuři rázem odskočili na 45:35. I osmibodový odstup v poločase byl pro svitavský celek více než příjemný.

„Vstup do zápasu a celý první poločas byl z naší strany vlažný. Hlavně v obraně, nebyli jsme to my," bědoval ústecký trenér Martin Stavěl nad pětačtyřiceti inkasovanými body. Naprosto opačně mluvil domácí kouč Stanislav Petr. „Cítil jsem, že obrana Ústí nebyla tak vyhecovaná jako v předchozím zápase na domácí palubovce. Poločas nám tak útočně vyšel velice dobře, pětačtyřicet bodů je slušné skóre. Ale upozorňoval jsem hráče, že se to určitě změní a donekonečna nám to tak nepůjde," obával se trenér.

Ještě nástup do třetí části se Turům povedl a ve 26. minutě vedli po akci Šotnara 57:45. Ale to už se v jejich hře začal objevovat přílišný počet chyb a Sluneta zavelela k náporu. Do konce třetího kvartálu korigovala na rozdíl čtyř bodů a všechno tak bylo rázem opět otevřené.

„Začali jsme chybovat v přihrávkách a dovolovali tak hostům dávat lehké koše poté, co jsme se nestačili vracet do obrany," všiml si svitavský trenér. I přesto si Tuři stále drželi minimální náskok. „Hra, kterou jsme začali předvádět ve třetí čtvrtině, se mi líbila mnohem více, ale potom nás bohužel ve chvílích, když jsme téměř šli přes Svitavy, srazily triviální chyby zaviněné buď přemotivovaností některých hráčů, nebo nekoncentrovaností. Nedokážu pochopit, že když jdeme do přesilové situace tři na jednoho, jsou z toho kroky a technická chyba. To je nevysvětlitelné a takové chyby prohrávají zápasy," konstatoval Stavěl.

I tak se Ústí ve 38. minutě po trojce Čarneckého dostalo do vedení (68:69), to však bylo ze strany hostů skoro vše. V závěru totiž existoval na palubovce jediný muž. Michal Šotnar dal dvojku, trojku i trestné hody a protože hosté svými střelami míjeli koš (a to včetně zdánlivě jednoduchého dvojtaktu Laroche), nekonala se žádná nervózní koncovka a Tuři si výsledek s přehledem pohlídali.

„Za vyrovnaného skóre rozhodovaly maličkosti a jednou z nich byly zmíněné kroky, což nám v tu chvíli bezesporu pomohlo. Poté jsme i díky šťastným bodům, kdy Michal Šotnar měl opravdu dobrý den a proměňoval i těžší střely, zase odskočili," pochvaloval si Stanislav Petr.

Ve středu zajíždějí Tuři na hřiště USK Praha a to bude další důležitá bitva.