Qanto Tuři Svitavy – BK Lions Jindřichův Hradec 89:97 (29:23, 42:46, 64:76)

Body: Teplý 22, Šotnar 14, Vaňák 12, Abercrombie 10, Špaček 9, Votroubek 8, Macela 8, Šindelář 6 – Robinson 24, Autrey 23, Zuzák 15, White 12, Vošlajer 11, Hanuš 3, Šlechta 3, Aušprunk 3, Stegbauer 3. Rozhodčí: Vondráček, Znamínko, Blahout. Fauly: 19:23. Trestné hody: 20/15 – 17/12. Doskoky: 28:40. Trojky: 16:9. Diváci: 400. Nejlepší hráč utkání: Robinson (Jindřichův Hradec).

Samotný nástup do zápasu Turům vyšel bezvadně, hlavně Vaňákovi, který dal během úvodní minuty dvě trojky. Leč také hosté disponuji produktivními „snipery", takže se ve skóre velice rychle dotáhli.

A v tomto duchu se poté odvíjel celý první poločas. Domácí sice po většinu času vedli, nejvíce však o šest bodů, k výraznějšímu trháku se nedostali. Lions se drželi jako pověstná klíšťata a k vidění byl velice atraktivní útočný basketbal, který se divákům líbil. Ve druhé čtvrtině začali notně tvrdit muziku Američané v dresů hostů, kteří před přestávkou potrestali několik svitavských chyb a během krátké chvíle se postarali o obrat.

A co hůře, start třetí čtvrtiny zastihl Tury v útlumu, což mělo za následek prohlubující se manko. To se bleskově dostalo na dvoucifernou úroveň a na ní se nějakou dobu drželo. Na začátku poslední části vedli Lions již o čtrnáct bodů a nebylo mnoho těch, kteří ještě doufali v možnost obratu. A to zejména proto, že hlavně skvělá dvojice Robinson – Autrey chvílemi vypadala, že zřejmě nemine koš z jakékoli pozice.

Jenomže Tuři jsou bojovníci, prokázali to mnohokrát a teď opět. Do čtvrté čtvrtky vletěli jako polití živou vodou a neskutečnou šňůrou 20:4 během necelých pěti minut, na které se nejvíce podílel trojkař Teplý, senzačně otočili vývoj ve svůj prospěch na 84:82. Euforii hráčů i fanoušků ale záhy zchladil Autrey, který vzal v koncovce zodpovědnost na sebe a postaral se o poslední a definitivní zvrat. Zato střely domácích hráčů v závěru minuly cíl.

Úspěchu hostujícího celku se není příliš co divit. Nastřílel ve Svitavách sedmadevadesát bodů a to je na palubovce soupeře výkon jako hrom. Domácí sice nezůstali příliš pozadu, především díky šestnácti trojkám, ale tentokrát jim scházel větší příspěvek zpod koše. A to nikoli jen bodový. Tuři těžce zaostali na doskoku, mimo jiné měli za celé utkání jen dva (!) útočné a i tady je jeden z důvodů, proč nakonec snahu o zvrat nedotáhli.

„Tenhle ukazatel byl z naší strany hodně špatný. Dovolili jsme útočné doskoky nejenom dlouhým hráčům soupeře, ale skákat tam chodili i hráči z perimetru, získávali z toho lehké koše nebo druhé střely, které proměňovali. To nás hlavně ve třetí čtvrtině sráželo," byl si vědom slabšího místa ve svitavské hře trenér Stanislav Petr.

Lvům také perfektně zahráli Američané. Robinson, Autrey a White nasázeli společně 59 bodů. „Díky nim se soupeři dařilo ve hře jeden na jednoho, v této činnosti byli američtí hráči o jednu úroveň výše než naši. I s tím jsme se ale nakonec dokázali vypořádat," naráží trenér Petr na prvních pět minut čtvrté čtvrtiny a svitavský uragán, který ale rivala nezlomil, ten se znovu zvedl a závěr díky Autreymu ovládl.

„Do čtvrté čtvrtiny jsme dali takovou energii, která tam měla být po celý zápas. Bohužel to ale byla pouze jedna pasáž, kdy jsme se dokázali ze čtrnáctibodového manka dostat na plus dva. Jenže úseky, kdy se stahuje ztráta, jsou nesmírně náročné fyzicky, stojí to spoustu sil a ty potom někde scházejí. To se jasně ukázalo v závěru, kdy byly naše střely nepřipravené a nepřesné, protože když mají hráči tvrdé nohy, tak se těžko trefují," pronesl svitavský kouč.

A hlas z jindřichohra­deckého tábora? Asistent trenéra David Musil si výhry a odplaty za porážku z prvního vzájemného střetu považoval. „Zdálo se, že se z toho stane jasný zápas, ale domácí se do něho díky bojovnosti a vůli vrátili. I když jsme kluky upozorňovali, že domácí mají vynikající čtvrté čtvrtiny, tak nás zatlačili a dotáhli se. Dostali jsme se prakticky z klinické smrti, kdy soupeř šel dva body přes nás, přesto jsme dokázali ještě vyhrát. Pro nás je pozitivní, že jsme udrželi kontakt se Svitavami, co se týče počtu vítězství. Také myslíme na play off," vyjádřil se Musil.