Před očima televizních diváků, kteří si v pondělí večer zapnuli kanál ČT Sport, si Tuři neudělali zrovna tu nejlepší reklamu. V utkání, do něhož vstupovali v pozici favoritů, podali zejména ve druhém poločase slabý výkon a prohráli zaslouženě. S výjimkou dvojice Jones – Doaks zahráli ostatní hráči hluboko pod svoje možnosti a jasně ukázali, jakým způsobem to rozhodně jít nemůže.

MMCité Brno – Bohemilk Tuři Svitavy 82:70 (15:17, 38:37, 57:43)

Body: Prachař 20, Egwuonwu 11, Hrabovský 10, Nehoda 10, Cumberbatch 9, Šmíd 7, Zachrla 7, Norwa 6, Líčeník 2 – Jones 26, Doaks 21, Špaček 6, Teplý 6, Bašta 3, Andres 2, Barker 2, Vaňák 2, Jaroš 2. Rozhodčí: Hruša, Kučera, Baloun. Fauly: 22:16. Pět chyb: 38. Teplý (Svitavy). Doskoky: 47:39. Trestné hody: 14/7 – 25/19. Trojky: 7:7. Diváci: 350. Nejlepší hráč zápasu: Prachař (MMCité Brno).

Utkání mělo hodně pozvolný začátek, oba celky se nemohly porovnat se svojí střelbou, takže Tuři v úvodních pěti minutách skórovali jenom ze šestek.

Postupně však basketbal přece jen získal více na atraktivitě a hosté se ujali mírného, ale skutečně jen mírného vedení, které si po nějaký čas udržovali, ale nedostalo se přes pět bodů.

Vyrovnaný průběh vydržel do začátku druhého poločasu, když Svitavy ještě vedly 42:41.

To, co se začalo dít potom, však nikdo nečekal. Brno totiž rozhodlo šňůrou 16:0 (!) o osudu zápasu. „Povolili jsme soupeři tři čtyři trojkové střely, které proměnil a vytvořil si náskok, který se nám nepovedlo stáhnout," litoval trenér Stanislav Petr.

Jeho svěřenci začali navíc fatálně chybovat na útočné polovině. Zakončovali z těžkých a nepřipravených pozic, střely jim nepadaly a tak sáhli k tomu nejhoršímu, k čemu mohli.

Z jejich hry se vytratila týmovost a nepříznivý vývoj chtěli zlomit individuálně, pouštěli se do divokých akcí, jaké neměly naději na úspěch. Tím spíše ne proti velice dobře hrající obraně Brna.

„Domácí byli bojovnější než my, což se nejvíce projevilo na doskoku. Byli hladovější, chodili agresivně pro míče, zatímco my často jenom koukali. To bylo samozřejmě špatně," musel konstatoval trenér Svitav.

Tuři nedokázali zareagovat na nevídané probuzení brněnského pivota Prachaře, který se s dvaceti body stal hvězdou duelu. Právem, ale kolik prostoru dostal opakovaně na trojkovém oblouku, to bylo až neskutečné.

Patnáctibodový rozdíl před poslední čtvrtkou, to se pro Tury v jejich pondělní formě rovnalo K. O.

Sice se ve zbytku zápase dokázali přece jenom více prosadit, jenže jednak všechno viselo prakticky výhradně na bedrech zámořské dvojice, jíž chyběla potřebná podpora spoluhráčů, jednak nebyli schopni skoro nic ubránit, takže soupeři si vcelku v klidu udržoval bezpečný odstup. Ten zůstal do konce na dvouciferné hodnotě.

Ve středečním kole Kooperativa NBL mají Svitavští volno (jejich utkání proti Nymburku se bude hrát až v únoru příštího roku). Další zápas odehrají v sobotu 14. listopadu od 18 hodin na půdě silného Děčína.