V první čtvrtině se děly věci netušené. Svitaváci nastoupili do zápasu daleko svižněji než soupeř, nebojácně, tak, jak se na Tury sluší a patří. A na začátku 6. minuty hry vedli i díky přesně trojkové střelbě 14:4 (!), na což Nymburk nebývá zvyklý ani v Lize mistrů, natož na domácích palubovkách.

Drážditi hada bosou nohou se ovšem málokdy vyplácí a Středočeši se hned vzápětí představili v úplně jiném světle, během chvíle otočili vývoj na 20:16. Jenže Tuři neklesli na mysli a především zásluhou Crandalla se po chvíli vrátili do vedení zpět. První čtvrtina byla zkrátka ve svitavském podání na jedničku, což dokumentoval svojí „tradiční“ trojkou, celkově pátou svitavskou, Jelínek. Pětibodový náskok po první periodě vypadal skvěle.

Teď zněla otázka, jestli se spící obr ve druhém hracím období probere. Nezdálo se, či spíše Tuři mu to nechtěli dovolit, nadále hráli velmi dobře a diváci čekali, kdy se superfavorit konečně chopí otěží utkání. Hrubanovy body mu přece jenom pomohly do sedla a v polovině druhé čtvrtky se na nymburské straně objevil poprvé podstatnější odstup (40:34), také vinou série svitavských ztrát. Před poločasem se potom rozdíl ve skóre dostal přes dvě cifry, což nevěštilo nic dobrého. Výsledek druhého hracího období 32:15 více odpovídal „zavedeným pořádkům“.

Ovšem Tuři rozhodně nesložili zbraně a ve třetí čtvrtině se ještě nekonal žádný nymburský úprk. Právě naopak, Dodd srazil manko svého týmu po delším čase opět pod „deset“ (64:55) a pořád bylo o co hrát. Tím spíše, že znovu Dodd snižoval trojkou na osmibodový rozdíl a po šestce Slezáka byli Tuři téměř na dohled (66:59). Byl to však poslední okamžik, kdy byli takhle blízko.

HC Litomyšl vs. HC Slovan Moravská Třebová, 4. čtvrtfinále.
Kohouti prohráli potřetí v řadě a senzačně končí, Slovan dokonal obrat v sérii


Nymburk další pochyby nepřipustil a s blížícím se koncem začal na palubovce dominovat. V úplném závěru Tury hrající v okleštěné rotaci opustily síly a tak si nakonec odnesli krutější příděl, než by si za prvních pětatřicet minut utkání zasloužili. V sestavě jim kromě dlouhodbě absentujícího Svobody scházel opět O'Brien a hrát nemohl ani Stamenkovič, na druhou stranu dostali od kouče Pivody pěkné minuty mladíci Svojanovský s Hlobilem a rozhodně nezklamali.

Oren Amiel, trenér ERA Basketball Nymburk: Začali jsme špatně, ale máme širokou lavičku, snažili jsme se hráče oživit a když jsme od druhé čtvrtiny utáhli obranu, měli jsme život snazší. Musím říci, že Svitavy jsou vážně dobrý celek, který hraje týmově a dobře se na něj kouká. Přeju mu do budoucna jen to nejlepší.

Lukáš Pivoda, trenér Dekstone Turů Svitavy: Jestli to v dané sestavě bylo naše maximum, je těžká otázka. Určitě šlo vydržet ještě déle na hratelném skóre, ale i tak jsem na své hráče hrdý a myslím, že hlavně v první čtvrtině, kterou jsme vyhráli, a ve třetí remízové jsme předvedli fakt výbornou práci. Na to, v jaké sestavě jsme, že Jirka Svojanovský hrál skoro dvacet minut a Jan Hlobil třináct… Našim hráčům dal tenhle zápas strašně moc a při těch rozdělených minutách jsme byli Nymburku po tři čtvrtiny důstojným soupeřem. Ve čtvrté už došly síly, kvalita se ukázala a Nymburk podle výsledku jednoduše zvítězil.

Ve druhém semifinále porazil tým USK Praha Opavu 84:77.

HYUNDAI FINAL FOUR, semifinále:

ERA Basketball Nymburk – Dekstone Tuři Svitavy 100:73 (22:27, 54:42, 72:60)

Body: Bohačík 25, Hruban 19, Booker 14, Peterka 11, Hankins 8, Benda 6, Tůma 5, Kříž 4, Šafarčík 4, Dalton 2, Pumrpla 2 – Crandall 17, Dodd 15, Puršl 13, Kovář 12, Slezák 4, Jelínek 4, Marko 3, Hlobil 3, Svojanovský 2. Rozhodčí: Hruša, Baloun, Kec. Fauly: 28:29. Pět chyb: Hankins – Dodd. Trestné hody: 31/22 – 30/19. Trojky: 12:10. Doskoky: 44:38. Diváci: 769.

Sobotní program:

O 3. místo (15:00): Svitavy – Opava.
Finále (18:15): Nymburk – USK Praha.

Tomáš Kolkop.
KOMENTÁŘ ČTENÁŘE: Moravská Třebová Athény? Spíše Potěmkinova vesnice