Ve druhém poločase totiž domácí basketbalisté přece jenom výrazně „utáhli šrouby“ v defenzivě a i když jim souhra v útoku i nadále místy povážlivě skřípala, tak odskočili svému rivalovi na dvouciferný rozdíl a koncovku si bezpečně hlídali. Výhra je ale stála více sil, než sami předpokládali, absence zdravotně indisponovaného dua Aiken – O'Brien byla citelná.

„Hráli jsme proti jednomu z takticky nejlépe připravených celků v Kooperativa NBL. Věděli jsme, že bude hrát zónu s přebíráním, kde jsme si mohli vytvořit spoustu přesilových situací v dolním postavení, ale v prvním poločase jsme toho nebyli schopni využít. I přes mizernou střelbu, kterou jsme měli z venku, jsme ale dali čtyřiačtyřicet bodů. Všechno bylo o obraně a ve druhé půli jsme konečně začali bránit,“ poznamenal domácí lodivod Lubomír Růžička.

Klíčovou roli sehráli mladíci, k nejlepšímu střelci Puršlovi se po změně stran přidali Welsch a Kovář. „Hlavně Marek Welsch nás nakopl, protože přitlačil na Geigera. Na některých hráčích jsem však viděl, že jsou hlavami trochu někde jinde. Kupili jsme hodně ztrát a nemyslím si, že to bylo zapříčiněno skvělou hrou Brna na obranné polovině, co se týče tlaku na míč, ale spíše tím, že když jdeme tři na jednoho, tak si kopneme do míče, házíme si ho na záda a podobné s prominutím kraviny,“ vyjádřil se Růžička, na němž bylo znát, že není z předvedeného výkonu svých svěřenců nadšen. „Jsem spokojen s druhým poločasem, co se týče obrany, s výkonem Marka Welsche a Luboše Kováře, kteří bojovali o každý míč a podpořil je Šimon Puršl, ale bohužel někteří další byli trapní a budu si muset s nimi promluvit,“ dodal svitavský trenér.

„Bylo hodně těžké hrát ve Svitavách bez zraněných a nemocných hráčů. Během hry jsme měli problém s doskoky, udělali jsme i nějaké ztráty, z nichž jsme dostali jednoduché koše. Měli jsme dvě hluché pasáže v druhé a čtvrté čtvrtině, kdy jsme nebyli schopni skórovat. Snažil jsem se udržet v hráčích bojovného ducha a myslím, že se to dařilo,“ vyjádřil se brněnský kouč Chris Chougkaz.

„V prvním poločase jsme měli problém s brněnskou zónou, kdy jsme koš odstřelovali a nepadalo nám to tam. Měli jsme zbytečné ztráty a neměli dobrý doskok. Vedli jsme tak jenom o tři body, ale ve druhém poločase jsme na soupeře přitlačili, získali nějaké míče, pohlídali si doskok a udrželi odstup až do konce zápasu,“ hodnotil autor dvanácti důležitých bodů Marek Welsch.

Podle brněnského Jana Koziny bylo klíčové oslabení jeho týmu v podkošovém prostoru. „My teď máme bohužel potíže na doskoku a v dolním postavení, z čehož vznikají soupeřům otevřené střely. Ani v útoku nemáme vyváženou hru, vedeme hru přes perimetrové hráče a chybí nám hra v dolním postavení. Rozhodly naše slepé úseky, kdy byl stav snad dvakrát 0:10, což nás stálo vyrovnanější výsledek.“ 

SKUPINA A1, 5. kolo:

Dekstone Tuři Svitavy – egoé Basket Brno 78:66 (23:21, 44:41, 66:56)

Body: Puršl 17, Welsch 12, Slezák 12, Kovář 12, Svoboda 10, Marko 6, Teplý 5, Novák 2, Kotásek 2 – Geiger 16, Pumprla 15, Stegbauer 12, Roby 8, Jokl 8, Kereselidze 3, Kozina 2, Nehyba 2. Rozhodčí: Kec, Kapaňa, Záruba. Fauly: 15:18. Trestné hody: 12/8 – 15/14. Trojky: 8:4. Doskoky: 43:32. Diváci: 850. Nejlepší hráč zápasu: Puršl (Svitavy).

Příště:

BK Opava vs. Dekstone Tuři Svitavy (středa 13. března, 18:00).