Jenže potenciálně „zlaté" střelecky pokusy košem nepropadly a nejtěsnější možná výhra o bod zůstala ve středních Čechách.

BC GEOSAN Kolín – Qanto Tuři Svitavy 77:76 (17:23, 36:35, 65:58)

Fakta: Body: Chán 18, Bryant 17, Machač 11, Field 8, Ličartovský 8, Vocetka 7, Sýkora 5, Djukanovič 2, Horák 1 – Abercrombie 25, Votroubek 18, Teplý 15, Macela 7, Šotnar 7, Bašta 2, Vaňák 2. Rozhodčí: Lukeš, Dolinek, Kapaňa. Fauly: 20:23. Pět chyb: Bryant – Šotnar. Doskoky: 42:38. Trojky: 9:9.Trestné hody: 22/14 – 14/11. Trojky: 9:9. Diváci: 550. Hráč zápasu: Chán (Kolín).

Start do utkání vyšel Turům opravdu náramně. Okamžitě se ujali vedení, které narůstalo až na 13 bodů (5:18) a na palubovce bylo jen jedno družstvo. Domácí se ale postupně probrali a do konce první čtvrtiny korigovali svoji ztrátu na pro sebe ještě přijatelných šest bodů.

Druhá část pak přinesla obrat výsledku poté, co se svitavským hráčům přestalo dařit při střelbě ze všech pozic (zaznamenali jen 12 bodů) a Kolín získal poměrně lehce těsný náskok.

Ten pak v dalším průběhu postupně navyšoval, když mu v tom ani snaha dobře hrající dvojice Abercrombie – Teplý nezabránila. Ani ve čtvrté části to dlouho nevypadalo na drama, tři minuty před koncem k němu při skóre plus deset (77:67) obvykle nedochází.

Jenže domácí jakoby se lekli výhry, začali kupit chyby a málem odepsaní Tuři zahájili stíhačku.

Zasloužil se o ni hlavně Votroubek sedmi body v řadě, 49 sekund před koncem to rázem bylo 77:76! Rozhozený Kolín už nebyl schopen dát koš, to se ale nepovedlo ani při dvou pokusech Macelovi, takže šance na senzační zvrat Turům v „hodině dvanácté" utekla. Škoda!

„Nakonec jsme mohli zápas překlopit na naši stranu. Bylo to o štěstí a my ho při poslední střele neměli," mrzelo trenéra Stanislava Petra. Utkání se ale podle jeho slov rozhodovalo už dříve. „Po dobrém nástupu, kdy jsme vedli o deset dvanáct bodů, jsme tento náskok nedokázali delší dobu udržet. Domácí změnili způsob obrany a tím nás donutili k těžkým střelám a špatné volbě přihrávek. Poté, co se dostali do vedení, měli celý druhý poločas pod svojí kontrolou. Najednou ale přišel ten závěr a my sahali po vítězství, Kolín byl ovšem šťastnější než my," dodal svitavský kormidelník Petr.

Jeho protějšek Predrag Benaček byl rád za výsledek, aby také ne, ale k výkonu svého týmu měl výhrady. „Začali jsme hrozně, bez zájmu, bez nasazení. Dokázali jsme ale vývoj otočit, probudil se Bryant, který vedl tým tak, jak to má vypadat, a měli jsme zápas v klidu dovést do konce. Místo toho jsme začali panikařit, Bryant si udělal pátý faul a bez vůdce jsme byli mentálně slabí. I zkušení hráči to na konci takticky nezvládli, což se nestalo poprvé," uvedl trenér vítězného družstva.